Kartsan sovinto veri puhdistaa

Anonyymi-ap

Vaikka syntini ovat veri ruskeat, ne tulevat lunta vaikeammiksi. Ota vastaan Herran Jeesuksen armo ja ala tehdä laupeuden töitä ympärilläsi kukin tavallansa, niin moninaiset siunaukset tulevat elämääsi. Herra huomaa hyvät tekosi ja palkitsee sinut jo tässä ajassa ja tilassa.

1

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001
      UUSI

      Kuulkaat nyt tästäkin julistuxesta, joka KARTSAN nimellä kerskuu ja omaa VERTAAN korottaa, niinkuin olisi se suurempi kuin kaikki uhrikaritsat ja puhistuxet kautta aikain.

      Sanotaan: Kartsan sovinto veri puhdistaa; mutta minä kysyn, onko KARTSA nyt noussut alttarille ja tullut ylimmäisexi PAPPIEXI, että hänen VERENSÄ muka pesee pois sen, minkä omat tekonsa ovat sotkeneet?

      Ja vielä lausutte: vaikka syntini ovat veri ruskeat, ne tulevat lunta VAIKEAMMIKSI; oi kuinka ihmeellinen oppi, että ruskea muuttuu ei valkeaxi vaan yhä VAIKEAMMAXI, ikäänkuin puhdistus olisi sotkemista ja armo tahraamista.

      Käskette ottamaan vastaan armon ja tekemään laupeuden töitä, jotta SIUNAUXET karttuisivat kuin korko pankissa; ja niin armo tehdään kaupaxi ja hyvyys vaihetavaraxi, että HYVÄT TEOT olisivat kuin kuitti taivaan kassassa.

      Sanotte vielä: Herra huomaa hyvät tekosi ja palkitsee sinut jo tässä ajassa ja tilassa; mutta katso, kuinka nopeasti muuttuu laupeus ansioluetteloxi ja nöyryys itsensä KOROTUXEXI.

      Sillä jos ihminen tekee hyvää saadakseen PALKAN, niin eikö hän silloin palvele omaa VATSAA ja mainettansa, eikä sitä, jota huulillansa tunnustaa?

      Ja jos KARTSA itse nostetaan sovinnon lähtehexi, niin pian on jokainen nimensä haltia julistava itsensä puhdistajaxi, ja maailma täyttyy pienistä pelastajista, jotka pesevät toisiansa samealla vedellä.

      Sentähden koetelkaa sananne, ettette VAIKEUTA sitä, minkä sanotte keventävänne; ja katsokaa, ettette tee armosta ansiota ettekä puhdistuxesta uutta TAHRAA.

      Nöyrimmästi,
      KARTSA, YLIN PUHISTUXEN JOHTAJA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      295
      11795
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      140
      11004
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      239
      6315
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      218
      5162
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      162
      3637
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      174
      3528
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      50
      2463
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      1970
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      11
      1807
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      17
      1695
    Aihe