Suomen sosiaaliturva keskittyy professorin mukaan passiiviseen rahan jakamiseen.
– Suomi eroaa muista Pohjoismaista juuri siinä, että sosiaaliturvamme keskittyy passiiviseen rahan jakamiseen. Velvoitteita tai mahdollisuuksia palveluihin ja kasvokkaiseen kohtaamiseen on vähän, professori Moisio sanoo.
– Olemmeko Suomessa unohtaneet, että hyvinvointiyhteiskunta vaatii toimiakseen myös osallistumista, ei vain etuuksien nostamista, Pakarinen kysyy.
Ekonomisti: "Yhteiskunta ei voi nojata vain etuuksien nostamiseen"
9
72
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Asiaa asiaa!
- Anonyymi00002UUSI
Puhuisi myös ex kansanedustajista jotka nostavat sopeuttamistukea jopa yli 20 vuotta ilman työnhaku velvoitetta.
Miten heidän sallitaan tehdä tuollaista? Kyllä tämä on sairas maa.
- Anonyymi00003UUSI
Sama tyhmä jankutus jatkuu. Onkohan tulos tällä kertaa erilainen?
Suomi poikkeaa muista Pohjoismaista myös monella muullakin tavalla:
- sosiaaliturva on heikompi
- yritykset ovat pieniä ja siksi tuottavat huonosti
- maahanmuutto on vähäistä verrattuna muihin Pohjoismaihin
- julkinen sektori on Suomessa pienempi ja työllistää selvästi vähemmän
- Tanskassa on selvästi enemmän tuulivoimaa
Aikovatko sukunimiensä perusteella kommentoimaan rientäneet proffelit korjata myös nuo asiat samalle tolalle kuin ne ovat naapureissamme?- Anonyymi00004UUSI
Onko tosiaan niin, että julkisen keskustelun ainoa tarkoitus on aika tyhmä ja lapsellinen veetuilu? Yhtään järkevää puheenvuoroahan ei kuule mistään, saati että kukaan tekisi mitään järkeviä päätöksiä.
Parasta osallistumista olisi yleislakko ja vallankumous.✊️🏴☠️☠️
- Anonyymi00005UUSI
Mikä helvetin teema tämä nyt taas on, että sosiaaliturva pitäisi olla vastiikkeellista. Eikö tota kokoomusta saa nyt jo niskaperse-otteella vittuun sähläämästä.
Nii, totta helvetissä se on "passiivista". Se on viimekäden turva ihmisille, jotka ei syystä tai toisesta joko kykene terveydellisistä tai muista syistä tekemään jollain hetkellä elämässään töitä. Viimeinen turvaverkko.
Mikä saatanan aivo- tai asennevamma ihmisillä on jotka tämmöisiä lässyttää. Suomessa on 300000 työtöntä. Jos siellä on muutama kymmenen tai sata sellaista ihmistä jotka on elämäntapatyöttömiä, niin miksi vitussa niihin nyt pitää keskittyä. On satoja tuhansia ihmisiä jotka todella haluaa mennä töihin. Mutta kun niitä työpaikkoja ei ole.
Tuo että keskitytään todella pienee vähemmistöön mikä on taloudellisesta näkökulmasta merkityksetön kuluerä, kertoo aika paljon niiden omista ongelmista itsensä kanssa ketkä tämmöisiä möykkäävät.- Anonyymi00006UUSI
Loogisesti järkevintä olisi keskittyä nyt saamaan työpaikat niille, ketkä sellaisen haluaa. Sen jälkeen voisi keskittyä niihin ketkä ovat sosiaalituilla huvikseen. Näin tämä olisi järkevää tehdä, mutta koska ei tehdä, niin kyse on vaan asennevammasta niillä ketkä näitä juttuja ajaa. Tässä ei auta mitkään selittelyt. Näin tämä olisi kaikista järkevintä edetä, sitä ei pysty kukaan kiistämään.
- Anonyymi00008UUSI
Kaksi veronmaksajien rahoilla elävää turhaketta teki normaalin trollauksensa, joita media kaiuttaa ja palstan trollien on pakko pitää niitä pinnalla?
- Anonyymi00010UUSI
Näin on.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-368478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1026360Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1194508Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain704500- 1584393
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.692954- 1652146
- 652048
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1511952- 481765