Tanskasta tänne mitään. HULLUA JA AJATTELEMATONTA.
Tanskan julkinen sektori käyttää noin 54-56 % bruttokansantuotteestaan byrokratiaan, siellä maahanmuutto EU:n ulkopuolella kustantaa valtiolle 2x enemmän kuin täällä.
https://www.dst.dk/en/Statistik/emner/borgere/befolkning/indvandrere-og-efterkommere
Maahanmuuton kustannukset Suomen julkiselle taloudelle koostuvat pääosin vastaanotto-, kotouttamis- ja palvelukustannuksista, kun taas hyödyt tulevat verotuloista. Vuonna 2023 vieraskielisten nettosaldo oli 225 miljoonaa euroa plussalla (maksetut verot 2,7 mrd. € > tulonsiirrot 2,4 mrd. €).
Täysjärkinen ei halua
27
129
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Eli lamapetteri ja saksiriikka ovat romauttaneet työllisyyden, minkä seurauksena maahanmuutto on nykyään tappiollista.
- Anonyymi00002UUSI
Hölömölä tietenkin haluaa tuplata maahanmuuton kustannukset Tanskan malliin.
- Anonyymi00003UUSI
Elävät ulosottoviranomaiset pitäisi törmäyttää kaikkiin. Digitalisaatio on niin pitkälle kehittynyttä jo.
- Anonyymi00004UUSI
TYPin ja rälläkän yhdistelmä matujen perhemotelleina saattaa tulla aika kalliiksi.
- Anonyymi00017UUSI
.
- Anonyymi00005UUSI
Hölmölä itki hakemustehtailua, sitten se itki, että hakemustehtailu on pähkähullua, on aivan mielipuolista menoa, kun vaalit häämöttää ja 8 vuotta oppositiota orjuuttajanatseille.
- Anonyymi00018UUSI
.
- Anonyymi00006UUSI
Kohta tulee ISIkset maahan. Tulee kunnon rähinä lähiöihin.
- Anonyymi00007UUSI
Lamapetteristä ja persuidiooteista pitää päästä eroon ensin.
- Anonyymi00010UUSI
Tanskassa muslimeja on peräti 5 %, Suomessa puolet tästä.
- Anonyymi00008UUSI
Vieraskieliset maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja, mikä tarkoittaa, että heidän nettosaldonsa oli 225 miljoonaa euroa plussalla vuonna 2023, mutta tilanne on huonon taloudenpidon takia muuttunut.
- Anonyymi00027UUSI
Mistä tempaisit nuo laskelmat? Onko ”maahanmuuttajat” pystytty profiloimaan väestössä jotenkin, ja miten? Mistä vuodesta lähtien lasketaan? Onko ”maahanmuuttajia” myös profiloitu ryhmänä: afrikkalaiset, irakilaiset, afgaanit?
- Anonyymi00009UUSI
Tanskan salaisuus ei ole risusavotassa, viime vuonna myönnetyistä 99 811 oleskeluluvasta vain 859 meni turvapaikanhakijoille – alle 1 %.
Tuohon lisäys, että kaikki tyhmät haittamulkunheiluttajat ja puujalat käännetään Lappiin parakkiin.- Anonyymi00021UUSI
Eli Tanskaan tuli enemmän ukrainalaisia kuin Suomeen?
- Anonyymi00011UUSI
Start-up Denmark on ulkomaisten yrittäjien tukijärjestelmä, joka antaa mahdollisuuden saada tanskalainen oleskelulupa innovatiivisen kasvuyrityksen perustamiseksi ja ylläpitämiseksi.
- Anonyymi00012UUSI
Mainitemasi luvut eivät pidä alkunkaan pikkaansa. Itse päästä keksittyjä lukuja.
- Anonyymi00015UUSI
Tulihan sieltä hölmölän tyhmä jäkättäjäpersu.
Syksyllä 2025 julkaistun, Diakonia-ammattikorkeakoulun (Diak) tekemän tutkimuksen mukaan vieraskielisten (suomen-, ruotsin- tai saamenkielisten ulkopuolisten) julkistaloudellinen nettosaldo oli vuonna 2023 positiivinen eli plussalla
.
Tutkimuksessa ilmoitetut keskeiset luvut olivat:
Maksetut verot: Vieraskieliset maksoivat veroja 2,7 miljardia euroa.
Tulonsiirrot: Tulonsiirtoja (sosiaalietuuksia) vieraskieliset saivat 2,4 miljardia euroa.
- Anonyymi00013UUSI
Tanskassa on vain 78 000 työtöntä, lamapetterin ja saksiriikan takia meillä on työttömiä 330 000.
- Anonyymi00014UUSI
2.6 % työttömyyslukuihin ei päästä, koska meillä on niin hyviä hallitusohjelmia!
- Anonyymi00016UUSI
Anonyymi00014 kirjoitti:
2.6 % työttömyyslukuihin ei päästä, koska meillä on niin hyviä hallitusohjelmia!
AJATTELE TANSKASSA ON KAIKKI TÖISSÄ, KUN SIELLÄ EI OLE UNIAPNEAPETTERIÄ!
- Anonyymi00023UUSI
Tanskassa on Suomea isompi julkinen sektori, joka työllistää paljon.
- Anonyymi00025UUSI
Anonyymi00023 kirjoitti:
Tanskassa on Suomea isompi julkinen sektori, joka työllistää paljon.
Ja vastaavasti siellä on suurteollisuutta, joka tuottaa reilusti verotuloja.
- Anonyymi00019UUSI
Kerrankin asiallinen avaus.
Persujen ja kokoomuslaisten puheet ovat aina silkkaa roskaa, ja media toistaa ne orjallisesti vahingossakaan kysymättä yhtään ilkeää kysymystä.- Anonyymi00022UUSI
.
En voi sanoa, että sait tuon tekoälyllä aikaan
. kun
. Älyä ei ainakaan käyttänyt
.
.
Voisit hieman perustella . Juttujasi . jos edes kirjoitat - Anonyymi00026UUSI
Anonyymi00022 kirjoitti:
.
En voi sanoa, että sait tuon tekoälyllä aikaan
. kun
. Älyä ei ainakaan käyttänyt
.
.
Voisit hieman perustella . Juttujasi . jos edes kirjoitat. Kuule itse Kerrankin asiaton tollo .
Miksi itse sitten pistät "." piste kommentteja kaikkialle
ja Suomi24: nostaa ne orjallisesti vahingossakaan kysymättä
etusivulle. Eikö sinulla pellellä ole oikeaa tekemistä ?!
- Anonyymi00020UUSI
Kerrankin asiallinen avaus.
Naishallituksen puheet olivat aina silkkaa roskaa, ja media toistaa ne orjallisesti vahingossakaan kysymättä yhtään ilkeää kysymystä.
Ja mikseihän Marinin kirja tuota, muuta kuin tappiota
Toistekin, olisi hyvä kysymys esittää
- Käyttikö pääministeriaikanansa tuon roskan alustamiseen aikaan
siis pois oikealta työltä
Kolmestikin asiaton opus - Anonyymi00024UUSI
Valtio on keksinyt taloudellisen ikiliikkujan. Maksaa tekemättömilke tukia, ja verottaa sitten niitä enemmän kuin antaa ja potti kasvaa koko ajan! Kailajärvikin nostaa hattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18011026Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9210492Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2355930Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1804744Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313226- 1713215
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin392033Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981608Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61450Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161374