Yrittäjien tyytyväisyys hallitukseen hieman nokahti

Hallitukseen on tyytyväisiä kuitenkin 41%. Merkittävää on kuitenkin se, että 78% heistä on tyytymättömiä oppositioon. Se selittynee sillä, että oppositio ei ole kyennyt tarjoamaan yhteiskunnalle mitään muuta kuin kaikenvastustamista ja kapinaan kiihottamista. Eli räksytystä.

Meillä on nyt Suomen historian huonoin oppositio, siitä ei ole kahta sanaa. Hallitukselle hatunnosto, sillä tällaisina aikoina hallitusvastuun ottaa vain ne, joilla on siihen riittävät isot munat. Oppositiolla sellaisia ei olekaan.

☝️😏

6

111

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Vääristelet lukuja, tuo 41% tyytyväisyys liittyi Purraan, hallitukseen on tyytyväisiä vaivaiset 36%.

    • Anonyymi00003

      Terveen demokratian kulmakivi on oppositio. Ei ole sattumaa että kaikissa diktatuureissa oppositio pyritään ensimmäiseksi minimoimaan ja vaientamaan uhkailulla, väkivallalla tai epäterveellä lainsäädännöllä. Enemmän demokraattisissa maissa oppositio pyritään hiljentämään hienostuneemmin; vähätellään aktiivisesti sen merkitystä.

      Oppositio on erityisen tarpeellinen siksi, että vallankäyttäjän oman tekemisen erinomaisuus ja päätösten näennäinen välttämättömyys sokeuttaa ja ilman oppositiota huonoista päätöksistä tai vaihtoehtoisista tavoista tehdä ei muistuta kukaan. Oppositio on perustavanlaatuinen vastavoima vallankäyttäjälle. Demokratian kaventaminen alkaa opposition merkityksen nakertamisella.

      Oppositio kyseenalaistaa, esittää vaihtoehtoja ja kritisoi hallitusta.

      Oletko politiikan 'new-born' vai jostain muusta maasta kotoisin. Eikö ole tuttu asia?

    • Anonyymi00004

      Mr. Perfect trollasi myös rokotevasista miekkareista ja urea juhlista.

      • Anonyymi00005

        Pissapoikia kuten Persutrolli Pissapasi.


    • Anonyymi00006

      Tullaan vielä muutama kirjanen kirjoittamaan tämän hallitusnelikon aikaansaannoksista. Luulen että KD ja RKP saavat osansa myös sivuilla.

      • Anonyymi00007

        Jep. Niitä kostokirjoja tulee aina. Edellinen sellainen oli Sannan "Toivo on tekoja". Tosin kirjan nimessä on virhe. Sen pitäisi olla "Toivottomia tekoja".


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      72
      1533
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      97
      1123
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      29
      1001
    4. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      987
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      904
    6. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      903
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      839
    8. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      129
      794
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      29
      774
    10. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      184
      745
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      674
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      658
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      605
    15. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      577
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      86
      570
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      558
    18. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      47
      510
    19. Miksi et voi avata...

      Meidän yhteyttä?
      Ikävä
      41
      510
    20. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      507
    Aihe