ONKO FEMINISTI

sittenkin, vielä tänäkin päivänä lähes aina vain miehiä vihaava kiihkoilija kuten olen nyt kauhukseni saanut huomata?
11602
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Tuossa menneellä viikolla tapasin vanhan tuttavan, joka nuorena "tyttönä" kuului feminismin kantaviin voimiin. Tietysti en voinut olla tiedustelematta miten "maa makaa" tänään naisasian tiimoilla. Mukana kuulemma roikutaan edelleen, mutta vuodet ovat hioneet särmiä varsin pyöreään muotoon. Yleensä aate palaa parhaiten nuoressa mielessä, mutta elämän tosiasiat aloittavat kuulemma varsin tehokkaan "hiontatyön" ja myös realismi paranee vuosien myötä.
No, eipä tuo kuulemani mitään uutta ollut, mutta tukee sitä tosiasiaa, että ilmeisesti tälläkin palstalla nuo kiihkeimmin asiaa "huutavat" ovat pääosin sitä nuorta voimaa. Joukossa pitää olla myös ne tilastolliset "ikihongat", jotka eivät usko kaatuvansa koskaan. Uskon kuitenkin, ettei tuo aatteen palo aivan 100%:sta tavaraa ole?

Äänestä
  • Näin on lesbotutkimuksessa raportoitu.

    Äänestä

Feministejä on monenlaisia.

Yhteinen piirre heille tuntuu olevan, että he tuntevat alemmuutta miehiä kohtaan. Kellä mikäkin syynä... Jörö ja Magda ovat varmoja siitä, että kaikki miehet haluavat hakata naisia, toiset uskovat, että miesten salaliitto estää heitä saamasta johtajan pallia naistutkimuksen kandin papereilla...

Ketä mitäkin. Suurin osa kuitenkin katkeroituneita ihmisiä.

Äänestä
  • tollo lähtökohta, Yksinkertaisesti.

    Äänestä

  • Kaikki antifeministit ja sovinistit vannovat tähän samaan. Ne eivät voi olla väärässä, kuten ei ne usein mainitut miljardi kärpästäkään, laumana samaa mieltä.

    Äänestä

vessassa? ::::

Äänestä

sovinisti vielä naisia?

Äänestä

Oletko sinä kovinkin vanha tekijä sukupuolten välisellä sotatantereella? Minä ihan luulin, että mucho-macho-egoismi laantuu siinä viidenkymmenen paikkeilla.

Muutenottaen: rakkautta kullekin haluamallaan ja itseansaitsemallaan tavalla. Toista poskea en tosin käännä, vaikka soitankin.

Äänestä
  • ole mutta en myöskään tiennyt että olen joutunut naisten kanssa jonnekin "sotatantereelle".
    Olen vain vilpittömän utelias ja tiedonnälkäinen.
    Iältäni olen alle nelikymppinen -sen verran voin paljastaa- jos kiinnostaa.
    Minkäs ikäinen sinä olet?

    Äänestä

Hieman luulen, että sinä kauhuksesi sait huomata juuri sen mitä halusitkin.

Äänestä

En millään halua vesittää hivelevää piinaasi.

Bööö!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Fafner kirjoitti:

sittenkin, vielä tänäkin päivänä lähes aina vain miehiä vihaava kiihkoilija kuten olen nyt kauhukseni saanut huomata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu