Ja väri-tv lupamaksu oli kallis. Muistan kun kotona katsottiin ohjelmia väri-tvstä. Monilla oli tuolloin vielä musta- valkoinen tv.
70-luvulla väritelevisio oli kova sana
Anonyymi-ap
52442
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
1970 luvulla Suomi oli vielä suomi.
http://www.salora.name/TV/mallisto/v%E4ri/SALORA_VIPTRONIC_II.htm
Harmi että tämä maa on nykyään ihan pilattu taloudellisesti ja henkisesti.
Turun tv-tehdas loppui, kun se ei pystynyt taulutelkkareihin siirtymään.
Meidän väritelkkari Salora syttyi tuleen, joku 70-luvun alun malli, oli vielä juuri huollettukin.
Muistan itsekin tuon käryn hajun kun tvtä katsoi pitkään. Laite kuumeni ihan selvästi ja haisi palaneelta. Hyvä ettei tuleen syttynyt.
iha n turhaa hienostelua. mustavalko kelpaisi yhä ihan hyvin...
ja netti pitäis lopettaa ja kännykät- puhelinkoppeja vaan sopivasti ,kaikkialle, josta voisi soittaa jos on pakko ja ei ole kotipuhelimen ääressä
Poliittisesti perustettu Valcon kuvaputkitehdas oli käsittämätön sen aikainen moka- ei kuunneltu Hitachin asiantuntijoita jotka ihmetteli miksei suomalaiset pese edes tukkaansa ei ihme että saanto putkia oli joku 3/100
Meille ostettiin Philips 24" väritelkku niin myöhään kuin 1988.
Se maksoi Kurikan Vierimaassa 3250 markkaa....mitähän lie nykyrahassa..
Aika lähelle sama raha nyt euroissa.
Vuonna 1988 Suomi oli maailman 8 rikkain maa. Tuohon samaan ei tulla pääsemään enää koskaan. Uskomatonta miten tämä maa on tuhottu, välittämättä sen enempää asiasta. Suomen ei olisi pitänyt koskaan liittyä EU hun, se oli tuhon alku.
Suomi on rikkaampi, mutta moni muu vielä enemmän.
Suomi OLI silloin rikkaampi, vaan ei ole enää.
TV oli iso investointi 80-luvulla. Nyt saa paljon isomman taulu-TV:n muutamilla satasilla.
Ohjelmat vain ovat paskempia mitä 80-luvulla.
Suomi vuonna 2024 maailman 16. rikkain, BKT/asukas, mutta noin viimeiset +15 vuotta nollakasvua. Vuoden 2008 jälkeen Suomen talous (bruttokansantuote) ei ole juurikaan kasvanut, ja elintaso on kehittynyt heikommin kuin monissa verrokkimaissa.
BKT no höh
Paljonko maksat omistusasunnostasi vuokraa?
Sekin kuuluu BKT.
Yle-vero kuuluisi nykyään olla pienempi kun kääntää tv-vastaanottimesta värit pois
Yle-vero on hyvä asia, koska muuten persut katsoisivat ilman tv-lupaa kuitenkin YLE:n kanavia niin kuin ennen tekivät. Persuilla on rosvon luonne.
Tuli hyviä sarjoja ja ohjelmia 70 ja 80 luvuilla , vielä ysärilläkin.
Nyt tv.n kyyläminen saa voimaan pahoin.
Voit pahoin, koska olet 50 vuotta vanhempi.
Kaikki ne tutut tv-henkilöt muuttuivat kerralla eri näköisiksi kun tuli värit. Värilähetys oli 60-luvulla aluksi muistaakseni vain kahtena päivänä viikossa.
Näin oli.
Väritelkkareita oli jo 1960-luvun lopulla. Mutta värilähetykset olivat harvinaisia ja kuvakin aika kehno.
1970-luvun loppupuolella alkoi niiden buumi. Saloraa meni kuumille kiville. Ja kun Suomessa ollaan niin sekin firma sortui törkeään lahjontaan, Poliitikoille ja virkamiehille toimitettiin ilmaisia telkkareita.
Tupakansavun seasta ne värit vaan ei aina näkyneet ihan oikein.
Suomalaiset telkkarit olivat kestäviä, Englannissa telkkari piti huoltaa vuosittain, eivät olleet kovinkaan kestäviä heidän merkkinsä.
Meillä tais olla mustavalkoinen telkkari vielä pitkälle 80-luvulle.Kysyin lapsilta peleissä että minkäväriset paidat noilla on ja ne sano punaiset ja valkoiset ja smurffit ne näki sinisinä. Eipä siinä sitten mitään. Silloin tuli vielä käytyä oikein elokuvissa ja teatterissa paljon useammin kuin nyt.
Mustavalko teeveellä pärjäsi mainiosti. Ainoa ongelma oli lauantain Englannin liigan otteluissa kun joukkueita oli joskus vaikea erottaa toisistaan. Selostaja, jonka nimeä en muista, poltti tupakkaa selostaessaan ja yski.
Minulla oli Sonyn mustavalko tv vielä opiskeluaikoina vuoteen 1993 asti, hyvin sillä pärjäsi ja ohjelmia katsoi😃.
Salora myi telkkareita ohi kirjanpidon, ja johtaja Jouko Nordell pehmitti pm Sorsan fiksamaan Valco-kuvaputkitehtaan Suomeen.
Ei ole rötösherrat mitään uutta tässä maassa - joka siis on opinkappaleiden mukaan maailman vähiten korruptoitunut maa.
Joo,,,ja eikös Johannes Virolainen vienyt ne saamansa stereot ullakolle,,,jottei siis käyttänyt. ;)
Krunikassa laajassa asunnossaan asunut Kepu-Väykkä oli kirjoilla jalaksilla seisovassa siirrettävässä mökissään Lapissa, ja kuittasi yli 10 vuotta matkakorvausta joka vastasi suomalaisen keskivertokuukausipalkkaa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Salora-juttu
.... vuonna 1978, etteivät poliitikot Kristian Gestrin (RKP), Kalevi Sorsa (SDP), Pekka Tarjanne (LKP), Heikki Tuominen (amm.), ja Johannes Virolainen (Kesk.) olleet syyllistyneet laittomuuksiin vastaanottaessaan vuonna 1974 Saloran joululahjoina antamat stereot; sen sijaan kansliapäällikkö Bror Wahlroos sai syytteen stereoiden vastaanotosta lahjuksena.[2]
Seitsemän kansanedustajaa vaati 1978 pääministeri Sorsan asettamista syytteeseen valtakunnanoikeudessa, mutta tammikuussa 1979 eduskunnan perustuslakivaliokunta katsoi, ettei Sorsan Salora Oy:lta saamilla lahjoilla ollut yhteyttä hänen virkatoimiinsa.
Wikipedia.
Ketkä oli nuo seitsemän kansanedustajaa?
Paavo presidentiksituleva teki edestakaisia mielikuvamatkoja sinne.
Oli kirjoilla jalasmökissä ja asui Kiholinnassa.
Kuvaavaa.
Ulosoton tyypitkin jäi toiseksi. Kuka näinä vaikeina aikoina suostuisi töiden orjaksi? Jos vapaus on tarjolla. Toki totuudessa,,ei juuri muussa. Siis ns totuuksissa. Plääh!
Ennen piti maksaa radiolupa.
Radiolupa koski myös autoradioita, ja lupamaksun suorittamisen osoittava kuitti oli pidettävä mukana autossa.
Nwoossa luvataan korvata kaikki. Siksi ursulalla on kiire.
Muistan 70 luvun persut, niillä oli vain jallu ja kalle lehdet.
Meillä oli tosiaan mustavalko-tv vielä 1970-luvulla. Väritelkku saatiin vasta joskus 1984. Ärsyttävää kun ei tiennyt minkä värisellä autolla Cannon ajoi. Myöhemmin se selvisi että oli vaaleansininen.
Aika köyhää, meillä oli silloin jo Finluxin satakanavainen satelliittiteevee, josta nähtiin Jenkkien ohjelmia, kuten MTV, mistä tuli uusimmat musavideotkin, voi niitä aikoja, teinin taivas...
Väritelkkari oli sitä ennen jo jostain 70-luvun alusta, Salora.
Olihan ne ihan hauskoja aikoja, kun pentuna sai kytätä väritelkkarista 6 miljoonan dollarin miestä, ja Avaruusasema Alfaa, ne ajat ei enää koskaan palaa...
Tiedättekö paljonko 40 tuuman kuvaputkitelkkari painaa?
200 kiloa.
Ihmekös se, ettei niitä pahemmin edes tehty.
SkyShowtime näytti kuudarin ainakin jokin aika sitten, avaruusasema Alfa mulla on DVD:llä, aika kökköä viihdettä nykymittapuulla, mutta kyllä noihin aikoihin paljon hyvääkin tehtiin, oikeastaan aika paljon.
Niinpä, mutta pikkupennuille nuo olivat juuri sopivan viihdyttäviä, lastenohjelmina ok niihin aikoihin, se fiilis, joka nykyään voi tuntua kököltä, oli se juttu, jos ei ole sitä aikaa itse elänyt, niin ei ehkä hiffaa mitä ajan takaa. Fiilis katoaa näissä nykyisissä erikoisefektiohjelmissa, musassa sama juttu, ennen musiikissa oli enemmän fiilistä, kun tekniikka oli vielä alkeellista.
Elämä oli tuolloin jotenkin seesteisempää, antoi mielikuvituksellekin tilaa, lapselle juuri sopivan kivaa meininkiä, kaikki oli paremmin balanssissa. Elämä oli seikkailu, jokainen päivä mielenkiintoinen, vaikka ei ollutkaan tätä kaikkea hienoa edistystä. Mieluummin lapsuus siinä ajassa, kuin tässä, on saanut nähdä kaiken sen muutoksen mitä 50 vuoden aikana on tapahtunut, ja se on ollut hieno matka, historiasta tuskin löytyy mitään vastaavaa.
https://www.youtube.com/watch?v=DXEIb7ZQ5Ok
Tuo televisioiden koko on tosiaan yksi metka juttu. Kun tänä päivänä ihmiset tuovat kotiin kotain 100 tuumaisia taulutelkkareita, niin eivät taida ymmärtää, että aikanaan televisionkatsojia ohjeistettiin oikeasta katseluetäisyydestä. Oikea katseluetäisyys on 1 m / 10 tuumaa. Eli 32 tuuman television oikea katseluetäisyys on noin 3 m, ettei silmät rasitu. Mutta kenellä on oikeasti kotona niin iso olohuone että sitä 100-tuumaista voisi katsella 10 m päästä? Nuo katseluetäisyydet on kokonaan unohdettu kun on siirrytty taulutelevisio aikaan.
Kuvaputki-TV:n kuvan tekniikka ei ole samaa kuin littu-TV:n kuvan tekniikka, niin tuskin niille pätee samat terveyshaitat.
CRT töllöttimet päästivät aina myös jonkin verran röntgensäteilyä lasin läpi joten liian lähellä ei sopinut olla
Juuri näin, röntgen säteilystä ei saanut puhua vasta kun viimeinenkin myynnissäoleva tietokonenäyttö oli muuttunut lituskaksi joskus 2000 luvun alussa.
Mä katson YouTube -videoita 40" telkusta n. 1,5 m. päästä. HDMI.
No mutta oletpa ollut etuoikeutettu. Ainut syy miksi vielä saat harvakseltaan seisokin
Sinulla se ei seiso!
Ruudun ajan alkumetrit. Tarkastajat siirtyi ulosottoon sittemmin.
Vain kerran elämässä maksoin tv luvan, sitten en enää maksanut. Niin.