Kansalalisuuskoe, vapaa-ajattelijoiden kanta

"Luonnoksen perusteella osaksi kansalaisuuden saamisen ehtoja tulee ns. kansalaisuuskoe. Kotoutuneen tulisi tietää esimerkiksi yhdenvertaisuudesta ja naisten oikeuksista Suomessa. Tieto ei ole ainakaan haitaksi, vaikka ei ole selvää muuttaako tieto asenteita.

Merkittävä osa maahanmuuttajista tulee maista, joissa islamilla on hyvin merkittävä rooli ja uskonnottomuuden vapaus heikko. Kokeessa tulisi senkin vuoksi mainita uskonnonvapaus ja erityisesti vapaus uskonnosta: kukaan ei ole velvollinen harjoittamaan vierasta uskontoa, eikä mihinkään uskontokuntaan tarvitse kuulua ja uskonnollisesta yhdyskunnasta saa erota. Suomalainen saa olla, ja usein on, ateisti.

On hyvä, jos kokeessa mainitaan myös seksuaalivähemmistöjen oikeudet. Kokeen opiskelumateriaalissa on hyvä painottaa ettei uskontokaan oikeuta syrjintää.

Luonnoksen mukaan kotoutuneen tulee tuntea ”juhlapyhiä niihin liittyvine tapoineen ja sitä, miksi tiettyjä juhlia vietetään”. Vaikka erityisesti pääsiäisellä ja joululla on uskonnollinenkin taustansa, tätä ei pidä liiaksi korostaa. Hyvin monet juhlivat joulua ja juhannusta täysin maallisin menoa ilman Jeesus-juttuja. Valtaosa suomalaisista on maallistuneita jo nyt, ja uskonnon rooli vähenee edelleen. Tämänkin osalta kansalaisuuskokeen pitäisi heijastaa Suomea 2030-luvulla eikä 1980-luvulla. Ev.-lut. kirkon jäsenosuus on 61,1 %, ja siinä vauvana liitetyillä on suuri osuus."

Voisiko nyt keskustella tästä vapaa-ajattelijoiden kannasta, jopa niin että lukisi sen ennen kommentointia?

16

309

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kansalaisuuskokeessa on maahanmuuttajille tehtävä selväksi, että Suomen kielen ja maan kulttuurin isoisä on Luther ja isä on tämän oppilas Agricola. Kunnollisen suomen kielen, kirjakielen, merkitys on aivan oleellinen

      Kyökki-kielisiä ihmisiä on helppo alistaa. Näin tapahtui Ruotsissa, jonne noin 1970 lähti suomalaisia entiseen emämämaahan töihin. Heitä halveksittiin Ruotsin Uppsalan rodunpuhdistuslaitoksen opeilla eikä annettu oikeuksia missään mielessä. Vaikka heidän esi-isänsä olivat olleet Itämaassa asuvia Ruotsin kansalalaisia. Osaamattomina heidän oli vain alistuttava häväistyiksi

      • Anonyymi00002

        Et sitten kommentoinut aloitusviestiä.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Et sitten kommentoinut aloitusviestiä.

        Kansalaisuuskokeessa on tehtävä maahanmuuttajille selväksi, että heitä ei yleisesti
        tänne haluta, koska kehitysmaalaisten taso on niin alhainen sivistyksellisesti tai suuntautunut kummaliseen voodoo-käyttäytymiseen joka on ehdoton no-no Suomessa.
        Siksi maahanmuuttajien on heti varauduttava pikapalautukseen

        https://www.suomenuutiset.fi/sisaministeri-mari-rantanen-mtvlla-suomi-tehostaa-nyt-ulkomaalaisten-palautuksia/ Suomessa laittomasti oleskelevat ulkomaalaiset palautetaan takaisin kotimaihinsa. Irakissa juuri vierailleen Rantasen mukaan maan turvallisuustilanne on parantunut niin, että se luo irakilaisille paluumahdollisuuksia.


    • Anonyymi00004

      Karmeana esimerkkinä alistetut ruosut ja meänkieliset, joiden yhdenvertaisuutta kantaväestön kanssa vaparit eivät aja, vaan höpisevät Ruotsin kirkosta jos yleensä Ruotsia käsittelevät. Ruotsalaiset pilkkaavat ruosuja avoimesti, jakoivat suomen kielen kahtia (suomi ja murre meänkieli) ja tarjoavat
      parhaimmillaan "vieraalle" Itämaan kielelle jonkun tunnin opetusta häpeäpakon
      edessa Euroopan neuvoston kiinnitettyä huomiota. Vaparit viis veisaavat.
      Yhdenvertaisuudesta suomalaisille

      Julkaistu tisdag 10 juni 2025 kl 05.31
      Västerås erottuu suurimmasta osasta Ruotsin kuntia tarjoamalla suomen äidinkielenopetusta Euroopan neuvoston kieliasiantuntijoiden suositteleman (vähimmäis)määrän

    • Anonyymi00005
    • Anonyymi00006

      Hyvä tietää. Vinkiksi kotoutumiskoulutukseen.

      • Anonyymi00008

        Totta, selkeä johdannainen.


    • Anonyymi00007

      Eli missä seteleissä on kuvat, vihje kyse on markka-ajasta

      ja toiseksi missä tilanteesa mitä varten setelit tehtiin?

      Eli molemmat asiat Luther, Agricola ovat maahanmuuttajaehdokkaille
      tärkeitä ja syy seteleihin

      Muuten ehdokas ei ymmärrä mitään Euroopasta

    • Anonyymi00009

      Lutherin ja Agricolan merkitys on olellinen suomalaisen kulttuurin säilymiselle
      Se on hävitetty myös demokraattisessa Ruotsissa, tietenkin hitaammin ja pahoitellen toisin kuin raakalaisdiktatuurissa Venäjä, jossa kaikki tuhottiin pikatahtiin.

      Punavihreät lopettivat suomen kielen

      SVT kertoo (Ruotsin Yle)
      Publicerad 29 januari 2026

      Göteborgin viimeisen kaksikielisen opetuksen lakkauttamista kannattivat puolueet S, MP ja V. Peruskoululautakunnan puheenjohtaja Viktoria Tryggvadottir Rolkan (S) mukaan kunta on tehnyt kaikkensa, jotta opetukseen olisi hakeutunut enemmän oppilaita mutta kiinnostus on ollut liian heikkoa.

    • Anonyymi00010

      Toivottavasti suomen kieltä kuitenkin opetetaan äidinkielenä.

    • Anonyymi00011

      Tämä kuitattu valmistelijoiden toimesta.

    • Anonyymi00012

      Yksi monesta.

    • Anonyymi00013

      Hyvä lisäys lähi-idästä ja Afrikasta saapuneille.

    • Anonyymi00014
    • Anonyymi00015

      Tämä on kyllä erittäin ok.

    • Anonyymi00016

      Katsotaan tulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1692
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      149
      1130
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      631
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      617
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      520
    Aihe