Iltalehti kertoo, että opetusministerille on kantautunut Suojelupoliisilta (Supo) huolestuttavaa tietoa kotiopetuksesta. Kotiopetuksen valvonta ei ole riittävän tiukkaa, ja osa toiminnasta tapahtuu ilman perusopetuksen järjestämislupaa. Erityisesti tietyt yksityiskoulut ovat nousseet tarkasteluun, sillä niiden toiminta ei aina vastaa opetuksen standardeja. Tämän nähdään voivan muodostaa riskin yhteiskunnalle.
”Näiden koulujen taustalla on usein fundamentalistista ja äärikonservatiivista ajattelua. Esimerkiksi äärioikeistolaiset ja ääri-islamin kannattajat suosivat näistä syistä kotiopetusta”, Supon erikoistutkija Anna Santaholma kertoi STT:lle.
Hallituksessa käydään parhaillaan keskustelua kotiopetuksen sääntelyn ja valvonnan tiukentamisesta.
”On huolestuttavaa, jos vapaa kotikoulusysteemimme mahdollistaa lasten radikalisoitumisen ja opetussuunnitelman mukaisen koulukäynnin laiminlyönnin. Emme voi olla sinisilmäisiä, vaan tarvitsemme kattavan selvityksen siitä, millaisia lapsia on kotiopetuksessa ja mistä syistä”, Sarkkinen toteaa tiedotteessaan.
Myös Anders Adlercreutz on ilmaissut huolensa tilanteesta.
”Supon esittämien tietojen perusteella näyttää siltä, että erityisesti äärioikeistolaiset tai ääriuskonnolliset, myös islamistiset ajatukset saattavat välittyä lasten maailmaan kotikoulujen kautta. Tässä on selkeitä ongelmia”, Adlercreutz sanoo.
Tarkoituksena ei ole lakkauttaa kotiopetusta, sillä se voi olla monille perheille toimiva ja perusteltu ratkaisu. Samalla on kuitenkin tärkeää tarkastella tilannetta realistisesti ja varautua ehkäisemään mahdollista radikalisoitumista.
Oma havaintoni on samansuuntaisesti huolestunut. Osa fundamentalistisista kristityistä ilmaisee huolta islamin leviämisestä ja radikalisoitumisesta, mutta samalla saattaa pyrkiä ohjaamaan omien lastensa maailmankuvaa yhtä ehdottomaan suuntaan. Lapsen edun näkökulmasta ei ole ongelmatonta, jos kotiopetuksessa opetetaan esimerkiksi, että tieteellinen tutkimus on väärässä, maa on litteä tai maailma on luotu 6000 vuotta sitten.
Joissakin keskusteluissa, esimerkiksi luterilaisuus palstalla, esiintyy myös vahvaa vastakkainasettelua ja kielteisiä asenteita vähemmistöjä kohtaan.
Kokonaisuutena tilanne herättää kysymyksen siitä, miten ääriajattelu määritellään ja missä määrin sitä esiintyy eri uskonnollisissa tai poliittisissa liikkeissä. Julkisessa keskustelussa äärioikeistolaisuus liitetään usein fundamentalistiseen kristillisyyteen, mutta ilmiö on monisyinen ja ansaitsee tarkkaa ja tasapainoista tarkastelua.
Kotiopetuksessa huolestuttavia piirteitä
21
301
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tässä Iltalehden uutinen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/3ebdbb22-491c-4cce-8923-f799ac22cf25 - Anonyymi00002
Ollaan ihan suomalaisia silti.
- Anonyymi00003
Supon oma kotiopetus eli se miten naisia kohdellaan työpaikalla puuttunut aivan kokonaan.
On hyvä että Saana toi julki tapahtuneet työsuojelurikokset!
Se mitä tuli eduskunnasta julki korreloi nyt julki tuotua tytöttelyä ja käpälöintiä SuPossakin!
Kaikki nimet julki Ja Heti!
Näistä ei päästä ikinä eroon ilman julkista käsittelyä median kautta.- Anonyymi00004
Kun toimittaja pyytää vastausta Vt pomolta kieltäytyminen myöntymisen merkki Eli tunnustus!
- Anonyymi00005
ai että jos olisin ollut kristillisessä opistossa niin olisin nainut even 🤣🤣🤣
ei ihmistä voi aivopestä ellei ole idiootti- Anonyymi00006
Tuohon sen verran että makunsa kullakin toisilla huono myös näkemystensä suhteen.
- Anonyymi00009
Anonyymi00006 kirjoitti:
Tuohon sen verran että makunsa kullakin toisilla huono myös näkemystensä suhteen.
niin ovatko uskovaiset vammaisia 🤔 minuta ovat
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
niin ovatko uskovaiset vammaisia 🤔 minuta ovat
Ahdasmielisiä.
- Anonyymi00007
Kotikoulusysteemi on kopioitu jenkkiläisiltä äärikristityiltä, joiden mielestä tavallinen koulu on opetuksissaan epäilyttävä. Kaiken kun on perustuttava Raamatun tietoon.
- Anonyymi00008
Ei raamattu toora tahi koraani sovellu tähän aikaan etenkään fanaatikkojen tulkinoina.
- Anonyymi00016
Onko siinä tietoakin?
- Anonyymi00011
Kyllä on paljon turvallisempaa, että islamistit saavat opetuksen pommien valmistukseen ja sidontaan vartaloonsa kotonaan kuin suuremmissa opinahjoissa. Mahdollisten vahingonlaukausten sattuessa vauriot jäävät pienemmiksi.
- Anonyymi00012
Niinpä Kela ja sossu kustantaa nämä aivopesuun lähetetyt nuoret matkalleen radikalisoimiseen ja hakattavaksi.
Tuosta oli havaintoja Ruotsissa jo yli 20 vuotta sitten ja vasta nyt siihen alettu puuttua! - Anonyymi00014
Anonyymi00012 kirjoitti:
Niinpä Kela ja sossu kustantaa nämä aivopesuun lähetetyt nuoret matkalleen radikalisoimiseen ja hakattavaksi.
Tuosta oli havaintoja Ruotsissa jo yli 20 vuotta sitten ja vasta nyt siihen alettu puuttua!Mutta minkäs teet, kun Jeesus rakastaa tätä touhua :O
- Anonyymi00013
Evokkiuskovaisuus ja setalaisuus ovat suuri uhka lapsillemme valtion kouluissa.
Maapallo ei ole litteä, sen tajuaa lapsikin, mutta vedenpaisumuksen todisteet ovat selvät rehellisille geologeille ja maallikoillekin. Tiede on asioiden tutkimista rehellisesti. Sitä monet kristityt tiedemiehet tekevätkin. Toisaalta on näitä mukatieteilijöitä, joille tieteentekeminen on vain mukautumista maksajansa ehtoihin, ei totuuden etsimistä.
Jeesuksen esi-isät on lueteltu Raamatussa Aatamista asti. Kumpi oli ensin, muna vai kana? Miten ensimmäinen solu kehitti jakaantumiskykynsä ensimmäisen solusukupolvensa aikana? Miten muodostui ensimmäinen koiras-naaraspari, joka lajissa, ensimmäisen sukupolvensa aikana? Jumalan luomistyö vastaa näihin kysymyksiin selkeästi. Jumala loi kanan. Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi. Jumala loi eläimet koiraiksi ja naaraiksi. Lapsi tajuaa tämän, ellei koulutus sekota hänen aivojaan jo pienokaisena.- Anonyymi00015
Partenogeneesi Ei ole ihmisillä mahdollista sanoo tiede.
Joten se siitä Neitsyt Mariastakin 😀. - Anonyymi00017
Monellakaan eliölajilla sukupuolen (mikäli sellainen on) määräytyminen ei ole noin yksioikoista, kuin esität, vaan ympäristön olosuhteet, esim. lämpötila saattaa määrätä sukupuolen.
On myös elikoita, joden yksilöiden sukupuoli saattaa vaihtua elikon iän karttuessa. - Anonyymi00018
Anonyymi00015 kirjoitti:
Partenogeneesi Ei ole ihmisillä mahdollista sanoo tiede.
Joten se siitä Neitsyt Mariastakin 😀.Jeesus oli ( Hoosianna!) Davidin poika, Y-kromosomi isältä, Joosefilta. Noissa uskonnoissa suku periytyi isälinjoja pitkin.
- Anonyymi00020
Anonyymi00018 kirjoitti:
Jeesus oli ( Hoosianna!) Davidin poika, Y-kromosomi isältä, Joosefilta. Noissa uskonnoissa suku periytyi isälinjoja pitkin.
Niinpä Siis sikisi pyhästä Hengestä ilman penetraatiotako?
Enpä usko. - Anonyymi00021
Anonyymi00017 kirjoitti:
Monellakaan eliölajilla sukupuolen (mikäli sellainen on) määräytyminen ei ole noin yksioikoista, kuin esität, vaan ympäristön olosuhteet, esim. lämpötila saattaa määrätä sukupuolen.
On myös elikoita, joden yksilöiden sukupuoli saattaa vaihtua elikon iän karttuessa.Totta kilpparit ja krokot.
Myös jotkut syntyy Tytöiksi sit Akoiksi ja lopulta muuttuvat Ämmiksi. Ei kaikki.
Samoin ekax Poikia siitä Ukkoja Äijiä Pappoja Ukkeja Vaareja mutta miesvaltaisiila työpaikoilla Miehetkin muuttuu usein Ämmiksi lopulta.
Vaikka kaikki samaa sukupuoltakin😀.
On tullut nähtyä kuultua ja koettua.
Kaikki Lepsoparit jotka tunnen ovat molempia sukupuolia vaikka kaikki naisia.
Ei sen koomisempaa kuin lesbopari nk äijä alkaa urostella kun kumppani lämpiääkin heteroäijälle julkisella paikalla.
Vaikkapa ravintolassa.
Sekin tullut koettua.
- Anonyymi00019
Onhan se yhteisölle vaarallista, jos lapsia opetetaan jossain kuplassa. Ei niistä kasva yhteiskunnan jäseniä, mielisairaita tai radikaaleja .Etenkin jos mitään erilaisuutta ei siedetä eikä ole nähnyt. Helppo ohjelmoida tappajiks!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras951501Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva200948- 123842
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60693