Kokoomuksen ja PS:n kannatus laski TAAS

Anonyymi-ap

SDP:n kasvatti etumatkaansa. Sen kannatus on nyt 25,1 prosenttia. Toisena on kokoomus, jonka kannatus laski 17,9 prosenttiin. Puolueelle 18 prosentin rajan alittaminen on heikoin tulos koko pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallituskauden aikana ! Kolmantena on keskusta 14,1 prosentin kannatuksella.

https://yle.fi/a/74-20210906

11

223

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tähän uutiseen ei voi kyllästyä.

      • Anonyymi00011

        KOKOMUS YLITTI KUITENKIN 10 PROSENTIN RAJAN


      • Anonyymi00012
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        KOKOMUS YLITTI KUITENKIN 10 PROSENTIN RAJAN

        NÄIN PÄÄSI KÄYMÄÄN.


      • Anonyymi00013

        MAHTAVOO!


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        NÄIN PÄÄSI KÄYMÄÄN.

        VAUHTIA RIITTÄÄ!


    • Anonyymi00002

      No joo, ei mennyt tämä hallitustaival voitosta voittoon, vaan epäonnistumisesta epäonnistumiseen. Suomi ei mennyt Kokoomuksen opeilla talous kuntoon, tai onhan se kunto huonompikin kunto.

      Lainsäädäntötyö oli heikkoa, sinällään oikeansuuntaisia uudistuksia työsuhdeturvaan, työttömyysturvaan ja sosiaaliturvaan. Ongelma vain oli se, että näihin lakeihin ei säädetty suhdannetta huomioon ottavia pykäliä. Jos säädökset olisivat astuneet voimaan vasta kun maassa on työvoimalle kysyntää, olisi homma ollut ok. Nyt heti voimaan säädettyinä, ilman työttömyysaste / bkt:n kasvunopeuskytkimiä, niin tuloksena oli kansan pelästyminen ja kulutuksen siirtäminen säästämiseen. TÄMÄ OLI SE ORPON HALLITUKSEN VARSINAINEN VIRHE.

      Varmaan nämä työelämän uudistukset lohduttavat Kokoomuksen hard-core joukkoa ideologisena saavutuksena, mutta liikkuvat äänestäjät on jo suurelta osin menetetty. No ehkä Kokoomuksen sisällä asia nähdään niin, että äänestäjät ovat joka tapauksessa niin tuuliviireäjä, että ne on varaa menettää yhdeksi vaalikaudeksi.

      Tämä on Kokoomuksen palsta, mutta sen verran täytyy sanoa persujen kannatuksen sulamisesta, että siinä on kyse vain duunaripersujen paluusta aatteelliseen kotiinsa, se ei ole oikeistossa vaan ihan toisella laidalla. Näkyy nyt imuma ihan Vasemmistoliittoon asti.

      En tiedä maksetaanko poliitikoille ja heitä avustaville virkamiehille liian huonoa palkkaa. Sen verran harrastelijamaista on lainsäädäntö ja sen rinnalla ideologinen möläyttely, että pitää kyseenalaistaa koko poliittisen orkesterin ammattitaito. Ilmeisesti todellisia ammattilaisia ja asiantuntijoita ei vaan kiinnosta noin huonosti palkatut tehtävät ja sitten seurauksena on tällainen harrastelijamainen tumpelointi.

    • Anonyymi00003

      Liian hyvää palkkaa ne saa tuloksiin nähden.
      Sipilän ohje olisi hyvä: Tulos tai ulos !

      • Anonyymi00005

        Kuten Sipilälle ja kavereilleen kävi. Ulos : )


    • Anonyymi00004

      Jatkukoon hyvät uutiset. PS hävinnee poliittiselta kartalta.

      • Anonyymi00006

        Häviää se muutenkin, nyt kun peruskoulussa huomattiin että myös ihmisyyteen pitää kasvattaa. Se on exodus persuille silloin.


      • Anonyymi00009

        Persuja ei oikeasti juuri kukaan jää kaipaamaan, ei edes ne persut jotka nyt hakevat uutta puoluetta. Persuja on pitänyt kasassa vain maahanmuuttovastaisuus, mutta kun sen rinnalla on pitänyt yrittää tehdä myös hallituspolitiikkaa, niin laiva uppoaa.

        Kokoomusta tavallaan kaipaisikin vielä, mutta ei heistäkään kovin hyvää kuvaa saa, kun ideologian kiimassa on ajettu täysin taloustilanteeseen sopimattomia uudistuksia läpi. Olisivat nyt edes hetkeksi pysähtyneet tuumaamaan, että kannattaako näitä ajaa laskusuhdanteessa myös voimaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      320
      1398
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      345
      1326
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      106
      1122
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      1008
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      105
      991
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      940
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      802
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      797
    9. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      101
      653
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      71
      649
    Aihe