Venäläiset ulkomailla ovat voimavara Putinin kaatamisessa. He lukevat vapaata tiedonvälitystä ja ovat häpeissään Putinin toimista. Putinin asiamiehet yrittävät pelotella heitä, mutta sitä enemmän liittyvät Venäjän oppositioon.
Se on valtava armeija sabotaseihin Venäjällä Ukrainan ja opposition hyväksi. Venäläiset itse kaatavat Putinin melko pian. Armeija kääntyy Putinia vastaan.
Venäläisiä ulkomailla ei tarvi enää pelätä. Se on voimavara.
Venäläiset ulkomailla
10
173
Vastaukset
Ukrainalaiset ja virolaiset suhtautuvat vähän väärin venäläisiin. Eivät he ole vihollisia vaan Putinin hallinto, venäjän imperialismi.
- Anonyymi00001
Eikös venäläiset ulkomailla ole Putini voimavara? Voivat toimia kotimaansa hyväksi miten milloinkin (tai muuten voivat palatessaan päästä "lomaleirille" siperiaan)
Näin se on ollut usein, mutta nyt suurin osa venäläisistä on jo Putinia vastaan ulkomailla. Ei ole ehkä huomattu, kuinka suuri voimavara tämä on. Sitähän minä vaan.
Autetaan Venäjän oppositiota, eikä haukuta venäläisiä!- Anonyymi00004
santtunen2 kirjoitti:
Näin se on ollut usein, mutta nyt suurin osa venäläisistä on jo Putinia vastaan ulkomailla. Ei ole ehkä huomattu, kuinka suuri voimavara tämä on. Sitähän minä vaan.
Autetaan Venäjän oppositiota, eikä haukuta venäläisiä!Venäläiseen ajattelutapaan ei oikein kuulu itsenäinen ajattelu tai auktoriteetin vastustaminen.
Venäläiset tukevat Putinia hämmentävän suurin joukoin ja se kertoo venäläisistä juuri niin paljon kuin pitääkin.
Venäläiset ovat myös ihan itse vapaaehtoisesti päästäneet tilanteen sellaiseksi kuin se on. Juoppo-Jeltsinin aikaan Venäjä vaikutti hetken aikaan maalta jolla voi olla demokraattinen tulevaisuus, mutta venäjän kansa päätti asian Putinin eduksi.
- Anonyymi00002
Santtunen ihan tosi jätä nämä asiat, kun sinulla ei ole ymmärrystä yhtään!!
Päinvastoin, tämä on tärkeä osa-alue taistelussa Putinin diktatuuria ja imperialismia vastaan!
- Anonyymi00003
Riippuu niistä venäläisistä. Useat ulkomaillakin olevat tukevat Putleria.
Tietysti se on niinkin. Silti venäläiset ulkomailla ovat suuri voimavara Venäjälle Putinin kukistamisessa. Kaikki muut joutuvat elämään diktatuurissa, ilman sananvapautta ja oikeuksia. Vankilassa.
- Anonyymi00005
santtunen2 kirjoitti:
Tietysti se on niinkin. Silti venäläiset ulkomailla ovat suuri voimavara Venäjälle Putinin kukistamisessa. Kaikki muut joutuvat elämään diktatuurissa, ilman sananvapautta ja oikeuksia. Vankilassa.
Venäläiset ovat itse päästäneet tilanteen sellaiseksi kuin se on. Se on venäjän kansan syy.
Vääriä valintoja Jeltsinin aikakauden päätteeksi. Kovasti halusivat valtaan uuden Tsaarin tai Stalinin ja saivat molemmat. Sellaisia ne venäläiset ovat....ja ihan suurin joukoin. - Anonyymi00006
Anonyymi00005 kirjoitti:
Venäläiset ovat itse päästäneet tilanteen sellaiseksi kuin se on. Se on venäjän kansan syy.
Vääriä valintoja Jeltsinin aikakauden päätteeksi. Kovasti halusivat valtaan uuden Tsaarin tai Stalinin ja saivat molemmat. Sellaisia ne venäläiset ovat....ja ihan suurin joukoin.Venäjällä vaalit eivät ole aidot, vaan pelkkää teatteria. Voittaja tiedetään etukäteen, vaikka kansa äänestäisi miten tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2753932Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188923575Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1622557- 622335
- 1541912
- 341727
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.211402Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301288- 331285
- 461202
