Huomannut olen sellaista että jos vanhin tekee virheen, vakavan tai vähemmän vakavan, niin sanotaan vaan järjestössä että no, vanhimmatkin ovat vaan epätäydellisiä.
MUTTA sitten kun rivijäsen tekee täysin saman virheen, niin häntäpä ollaan heti ojentamassa ja syyttelemässä hengellisesti heikoksi.
Vanhimmat saavat kaiken anteeksi vetoamalla epätäydellisyyteen. Mikseivät myös rivijäsenetkin saisi anteeksi samoja virheitä samoilla perusteilla?
Miksi vanhimpia ja rivijäseniä kohdellaan eriarvoisesti?
13
313
Vastaukset 13
- Anonyymi00001
Aloittajalta hyviä kysymyksiä. Varmasti vedotaan vanhimpien vastuuseen, mutta rivijäsenet voivat käytännössä joutua kantamaan vastuun vanhimpien päätöksestä elämässään. Kyllä hekin ovat erehtyväisiä.
- Anonyymi00002
Vanhimat suojelee toisia .Mutta pano jutussa
Ei muuten kyllä .monella se kenttä huonoa
Uusintakäyntejä iki kiinnostuneen luonna.
Mutta puheet mahtavia .eli tee niinkun sanon
Ei niin kun teen. - Anonyymi00003
Anonyymi-ap 2026-02-19 06:47:57
"Vanhimmat saavat kaiken anteeksi vetoamalla epätäydellisyyteen. Mikseivät myös rivijäsenetkin saisi anteeksi samoja virheitä samoilla perusteilla? "
-Sinulla on kristillisiä vaikutteita kysymyksessäsi.
Ja vastaus taas on että jehovantodistajuudessa niitä puuttuu, ja etenkin yleneminen estyy kristillisten vaikutusten paljastumisen myötä - Anonyymi00004
Vanhimmat ovat epätäydellisiä ja siksi hyväksyvät toinen toisiltaan epäoikeudenmukaisuuden. Hyväveli järjestön vanhimpia ei saa arvostella ei edes heidän virheistään, ovat pyhiä omasta mielestään.
- Anonyymi00005
Vanhimmista on pula, varsinkin nykyään. Pitkään vanhimpana toimineet alkavat ikänsä puolesta olla sellaisia, etteivät enää jaksa tehtäviä hoitaa, eikä uusia saada vastaavalla tahdilla tilalle kuin entisiä poistuu vahvuudesta. Kun muutenkin on vaikea saada riittävästi vanhimpia seurakuntiin, heistä ymmärrettävästi halutaan pitää kiinni.
- Anonyymi00006
Suomessa seurakuntia yhdistetään kun on niin paljon harmaa päisiä zoom koksassa . ! Yli 65
Vuotiaita olkaa olla tosi paljon...! - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Suomessa seurakuntia yhdistetään kun on niin paljon harmaa päisiä zoom koksassa . ! Yli 65
Vuotiaita olkaa olla tosi paljon...!Siinä menee pikaisella maailmanlopulla houkutellut uhrit
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Siinä menee pikaisella maailmanlopulla houkutellut uhrit
Kuinkahan moni nyt iäkäs todistaja on aikoinaan mennyt kasteelle siinä toivossa, että paratiisi tulisi aivan pian ja sinne pääsisi tarvitsematta kuolla koskaan?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kuinkahan moni nyt iäkäs todistaja on aikoinaan mennyt kasteelle siinä toivossa, että paratiisi tulisi aivan pian ja sinne pääsisi tarvitsematta kuolla koskaan?
Minä. Vuonna 1969.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Minä. Vuonna 1969.
Monet todistajat ovat keskusteluissa ilmaisseet toiveensa tai käsityksensä, ettei tarvitse kuolla koskaan. Tämä on se porkkana, mitä todistajien nenän edessä on heiluteltu vuosikymmenien ajan.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Monet todistajat ovat keskusteluissa ilmaisseet toiveensa tai käsityksensä, ettei tarvitse kuolla koskaan. Tämä on se porkkana, mitä todistajien nenän edessä on heiluteltu vuosikymmenien ajan.
Sehä oli se lahkon kirja, jonka nimi oli Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
Se oli ensin esitelmäsarja:
Vuosina 1918–1919 Rutherford aloitti maailmanlaajuisen esitelmäsarjan nimeltä Maailma on loppunut, mutta miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat
Niin, siitä on 107 vuotta.
Vuonna 1920 julkaistu kirja Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan ennusti lopun tulevan vuonna 1925. Väärä profeetta? - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sehä oli se lahkon kirja, jonka nimi oli Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
Se oli ensin esitelmäsarja:
Vuosina 1918–1919 Rutherford aloitti maailmanlaajuisen esitelmäsarjan nimeltä Maailma on loppunut, mutta miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat
Niin, siitä on 107 vuotta.
Vuonna 1920 julkaistu kirja Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan ennusti lopun tulevan vuonna 1925. Väärä profeetta?Ja sitten alkoi tulla näitä 1975 höpinöitä.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ja sitten alkoi tulla näitä 1975 höpinöitä.
Välissä oli maailmanlopun vuosimalli 1942
Joku vartiotorniseuran päämajasta lahkon jättänyt kertoi, että siellä oli tuolloin henkilö, joka ei mennyt hammaslääkäriin koska tuon maailmanlopun jälkeen saisi jehovalta uudet hampaat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa751679- 241186
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321083Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134916Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189826- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192619On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49571
- 71567
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55517
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457- 34434
Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 33423
- 40417
- 16409
- 82398