Huomannut olen sellaista että jos vanhin tekee virheen, vakavan tai vähemmän vakavan, niin sanotaan vaan järjestössä että no, vanhimmatkin ovat vaan epätäydellisiä.
MUTTA sitten kun rivijäsen tekee täysin saman virheen, niin häntäpä ollaan heti ojentamassa ja syyttelemässä hengellisesti heikoksi.
Vanhimmat saavat kaiken anteeksi vetoamalla epätäydellisyyteen. Mikseivät myös rivijäsenetkin saisi anteeksi samoja virheitä samoilla perusteilla?
Miksi vanhimpia ja rivijäseniä kohdellaan eriarvoisesti?
13
300
Vastaukset
- Anonyymi00001
Aloittajalta hyviä kysymyksiä. Varmasti vedotaan vanhimpien vastuuseen, mutta rivijäsenet voivat käytännössä joutua kantamaan vastuun vanhimpien päätöksestä elämässään. Kyllä hekin ovat erehtyväisiä.
- Anonyymi00002
Vanhimat suojelee toisia .Mutta pano jutussa
Ei muuten kyllä .monella se kenttä huonoa
Uusintakäyntejä iki kiinnostuneen luonna.
Mutta puheet mahtavia .eli tee niinkun sanon
Ei niin kun teen. - Anonyymi00003
Anonyymi-ap 2026-02-19 06:47:57
"Vanhimmat saavat kaiken anteeksi vetoamalla epätäydellisyyteen. Mikseivät myös rivijäsenetkin saisi anteeksi samoja virheitä samoilla perusteilla? "
-Sinulla on kristillisiä vaikutteita kysymyksessäsi.
Ja vastaus taas on että jehovantodistajuudessa niitä puuttuu, ja etenkin yleneminen estyy kristillisten vaikutusten paljastumisen myötä - Anonyymi00004
Vanhimmat ovat epätäydellisiä ja siksi hyväksyvät toinen toisiltaan epäoikeudenmukaisuuden. Hyväveli järjestön vanhimpia ei saa arvostella ei edes heidän virheistään, ovat pyhiä omasta mielestään.
- Anonyymi00005
Vanhimmista on pula, varsinkin nykyään. Pitkään vanhimpana toimineet alkavat ikänsä puolesta olla sellaisia, etteivät enää jaksa tehtäviä hoitaa, eikä uusia saada vastaavalla tahdilla tilalle kuin entisiä poistuu vahvuudesta. Kun muutenkin on vaikea saada riittävästi vanhimpia seurakuntiin, heistä ymmärrettävästi halutaan pitää kiinni.
- Anonyymi00006
Suomessa seurakuntia yhdistetään kun on niin paljon harmaa päisiä zoom koksassa . ! Yli 65
Vuotiaita olkaa olla tosi paljon...! - Anonyymi00007
Anonyymi00006 kirjoitti:
Suomessa seurakuntia yhdistetään kun on niin paljon harmaa päisiä zoom koksassa . ! Yli 65
Vuotiaita olkaa olla tosi paljon...!Siinä menee pikaisella maailmanlopulla houkutellut uhrit
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Siinä menee pikaisella maailmanlopulla houkutellut uhrit
Kuinkahan moni nyt iäkäs todistaja on aikoinaan mennyt kasteelle siinä toivossa, että paratiisi tulisi aivan pian ja sinne pääsisi tarvitsematta kuolla koskaan?
- Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
Kuinkahan moni nyt iäkäs todistaja on aikoinaan mennyt kasteelle siinä toivossa, että paratiisi tulisi aivan pian ja sinne pääsisi tarvitsematta kuolla koskaan?
Minä. Vuonna 1969.
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Minä. Vuonna 1969.
Monet todistajat ovat keskusteluissa ilmaisseet toiveensa tai käsityksensä, ettei tarvitse kuolla koskaan. Tämä on se porkkana, mitä todistajien nenän edessä on heiluteltu vuosikymmenien ajan.
- Anonyymi00011
Anonyymi00010 kirjoitti:
Monet todistajat ovat keskusteluissa ilmaisseet toiveensa tai käsityksensä, ettei tarvitse kuolla koskaan. Tämä on se porkkana, mitä todistajien nenän edessä on heiluteltu vuosikymmenien ajan.
Sehä oli se lahkon kirja, jonka nimi oli Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
Se oli ensin esitelmäsarja:
Vuosina 1918–1919 Rutherford aloitti maailmanlaajuisen esitelmäsarjan nimeltä Maailma on loppunut, mutta miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat
Niin, siitä on 107 vuotta.
Vuonna 1920 julkaistu kirja Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan ennusti lopun tulevan vuonna 1925. Väärä profeetta? - Anonyymi00012
Anonyymi00011 kirjoitti:
Sehä oli se lahkon kirja, jonka nimi oli Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
Se oli ensin esitelmäsarja:
Vuosina 1918–1919 Rutherford aloitti maailmanlaajuisen esitelmäsarjan nimeltä Maailma on loppunut, mutta miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Jehovan_todistajat
Niin, siitä on 107 vuotta.
Vuonna 1920 julkaistu kirja Miljoonat, jotka nyt elävät, eivät kuole koskaan ennusti lopun tulevan vuonna 1925. Väärä profeetta?Ja sitten alkoi tulla näitä 1975 höpinöitä.
- Anonyymi00013
Anonyymi00012 kirjoitti:
Ja sitten alkoi tulla näitä 1975 höpinöitä.
Välissä oli maailmanlopun vuosimalli 1942
Joku vartiotorniseuran päämajasta lahkon jättänyt kertoi, että siellä oli tuolloin henkilö, joka ei mennyt hammaslääkäriin koska tuon maailmanlopun jälkeen saisi jehovalta uudet hampaat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213327
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5402692Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532260Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2112234Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131709Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191519Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip521471- 971379
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621211Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951174