Hodorkovski muistuttaa, että
– Sen sijaan se teki Venäjästä riippuvaisemman Pekingistä kuin koskaan aiemmin nykyhistoriassa. Se on katastrofaalinen, historiallisen mittakaavan virhearvio.
Putinin sodan piti palauttaa Venäjän suuruus.
10
164
Vastaukset
- Anonyymi00001
Putin palautti Venäjän kiviaikaan.
- Anonyymi00002
Venäjän sotilas, eroa reservistä.
- Anonyymi00003
Ja liity suomen armeijaan.
- Anonyymi00004
Putinin hyökkäyssodan katastrofin mittakaava alkaa vähitellen hahmottua yhä laajemmille joukoille. On erikoinen ilmiö, ettei valtio pysty irtautumaan yhä syvempiin ongelmiin johtavasta sodasta, vaikka se kaikkien osapuolten kannalta olisi viisasta. Mitään voitettavaa ei Venäjälle enää voi kuvitella sodan jatkamisesta.
Putinin ongelmat kasaantuvat jatkossa kiihtyvää vauhtia.
- ei se opiPutin on alusta asti ajatellut vain omaa etuaan eikä muuta ajattelutapaansa. Putin kaatuu tämän sodan myötä, mutta hänen toiveensa päästä historiankirjoihin kyllä toteutuu. Ei tosin siinä valossa mitä hän itse toivoo, MUAHAHA MUAHAHAHAA
Niin, Putin on jo siinä pisteessä, että mikä tahansa rauha lopulta kaataa hänet. Vaikka Ukraina yhtäkkiä antautuisi täydellisesti ja Venäjä miehittäisi koko Ukrainan, venäläisessä yhteiskunnassa tapahtuisi jonkinlaisia jälkijäristyksiä joka tapauksessa. Ja nuo koituvat Putinin kohtaloksi.
Katsokaapa, sen jälkeen venäläinen voi aivan hyvin kysyä:"me saatiin Ukraina, entäs %/&/&%/( sitten. Mitä /&(/&% me sillä maapalasella teemme? Meidän täytyy joka tapauksessa pitää siellä miehitysjoukkoja, koska Ukrainalaiset tahtovat itsenäisiksi ja se maksaa. Mitä /&//("
MUAHAHA MUAHAHAHAAA
- Anonyymi00005
Se on kun on tyhmä nuppi niin ei sille oikein voi mitään, sen Putler on kyllä todistanut.
- Anonyymi00006
Putin on lukenut vain Venäläisten historiaa. Sieltä puuttuu kokonaan mm. valistuksen ajan ajattelijoiden vaikutus yhteiskunnalliseen kehitykseen:
Voltaire: Kritisoitsi uskontoa ja vallan väärinkäyttöä; puolusti sananvapautta.
John Locke: Kehitti ajatuksia luonnollisista oikeuksista ja hallituksen asemasta kansalaisten palvelijana.
Jean-Jacques Rousseau: Korosti kansanvaltaa ja sosiaalista sopimusta.
- ei ne opi - Anonyymi00007
Kusi reisille.
… ja nyt tulee pakkaset. - Anonyymi00008
"En minä valita."
Näin sanoo kylän vanhus, vaikka nuoret pojat makaa haudassa eikä rahat riitä enää kunnon ruokaan.
Heeheheeeeee !
- ei ne opi - Anonyymi00009
” Putinin sodan piti palauttaa Venäjän suuruus.”
Nyt se palauttaa. Venäjän pienuuteen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482