Kalliit kusitauot meillä...

Anonyymi-ap

"TS: Miljoonien eurojen lasku – Näin kalliiksi bussinkuljettajien vessatauot tulisivat"

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cdb5e106-066f-401b-9f33-127a37a9605f?utm_source=alma-embeds.prod.il.fi&utm_campaign=kiintea_iltalehti_uutisboksi_201808&utm_medium=almainternal

"Kaupungin tekemän laskelman mukaan jokaisen bussivuoron jälkeen pidettäisiin päätepysäkillä viiden minuutin tauko. Koska Föli-liikenteessä ajetaan arkisin tuhansia vuoroja, tauoista kertyisi päivän aikana yhteensä satoja tunteja taukoaikaa.
Pelkät tauot maksaisivat kunnille vuodessa noin 4–5 miljoonaa euroa. Lopullinen hintalappu nousisi kuitenkin noin kahdeksaan miljoonaan euroon, koska taukojen aikana liikenteen hoitamiseen tarvittaisiin lisää busseja ja kuljettajia."

hehehehee ...

8

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Miten olis jos kuljettajan istuin vaidettaisi joko pakastavaksi tai polttavaksi wc istuimeksi ja kuskeille housujen tilalle kilti

    • Anonyymi00002

      Minkä verran kyseisen puulaakin koko liikevaihto on? Välillä valitetaan ettei saada kuskeja. No missä syy?

    • Anonyymi00003

      Ihan kuin haiskahtaisi tarkoitushakuisilta laskelmilta.

    • Anonyymi00004

      Välttäkää bussikuskin hommaa.
      Kuskin vessatauko on erittäin tärkeää. Jos pidättää virtsaamista, virtsarakko laajenee ja ei tyhjene enä kokonaan. Se tietää katetrointia ja jos sitä ei tee, niin 30 - 40 vuoden kuluttua sulla on virtsarakon syöpä.

      • Anonyymi00006

        Vessassa käydään silloin kun on sen tarve.
        Normaali ihminen pystyy hallitsemaan rakkoaan ja siirtämään kusemisen sopivaan paikkaan.
        Tilannetta helpottaa kummasti, ettei kantele litran vesipulloa ja lipitä 10 minuutin välein.


    • Anonyymi00005

      Hauskoja laskelmia ja päätelmiä, tosin täytyy olla melkoinen idiootti, että edes keksii noin kaukaa todellisuudesta olevia laskelmia.

    • Anonyymi00007

      Siin on kyl oikein laskenta-ammattilainen ollut asialla.
      Liekkö sama mikä laskee ja kertoo kovaan ääneen monta euroa per kulkija säästyy Turun tunnin junalla.

    • Anonyymi00008

      Jos on liikennöitsijöillä joillakin niin tiukkaa, niin paras on kun ei lähtisi kilpailutuksiin mukaan.
      Aiheesta voidaan keskustella perjantaina klo 18 alkaen Hima-Baari Kontulan ostari.
      Kaljatarjoilu.

      Parta-Jugi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe