Asunnonostajan suurin virhe

On ostaa asunto. Pysykää vuokralaisina.

Terv. Sioittaja
13152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Sitähän monet siantuntijat, kuten poliitikot, ovat aina sanoneet!

Vihreään tapaan ajatellen: kaikkien tulee olla yhtä köyhiä! Olisikin utopiaa, että kaikki voisivat olla yhtä rikkaita.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/arnokotro/kokoomuksen-viiltava-ristiriita/

Viherstalinistin mielestä jokaisen sukupolven pitäisi käydä oma elämän ja kuoleman taistelunsa, heille ei riitä, että kussakin suvussa sellainen käytäisiin vaikkapa kerran vuosisadassa. Viherstalinisti ei ota esimerkkiä menestyksestä, vaan tuntee vain kateutta sitä kohtaan.

Yllättäen bolsevikit ajattelivat ihan samoin, vaikka tokihan Kotro, sotilasarvoltaan katunut, on todistanut bolsevikkeja suuremman edistyksellisyytensä haukkumalla oppikirjat suomettuneiksi siitä, että niissä kehdattiin kertoa totuus Yhdysvalloista, kun ei kerrottu koko totuutta Neuvostoliitosta. Epäselvää on, mitä Kotro olisi halunnut niissä kerrottavan. Ilmeisesti hän haluaa, että olisi kerrottu totuus vain Neuvostoliitosta, mutta ei Yhdysvalloista.

Mistähän se johtuu, että julki-Vihreistä kaikki, kuten Kotro, Ville Niinistö, Osmo Soininvaara jne, ovat provokatiivisia mutta ajavat asioita, jotka eivät ainakaan aiemmin ole luoneet vakaita ja onnellisia yhteiskuntia? He kun väittävät kuitenkin kai tähtäävänsä sellaiseen, ainakin susille ja karhuille.

Äänestä
  • Politiikassa kannatus saadaan vetoamalla ihmismielen synkimpiin tunteisiin. Kateuteen ja katkeruuteen.

    Oikeisto eroaa vasemmistosta vain siinä, miten ne sen käytännössä tekevät. Kumpikin toki lupaa äänestäjilleen, että sitten kun kateus ja katkeruus on hyvitetty, koittaa suuri Paratiisi, jossa kaikki ovat onnellisia ja talouskin kukoistaa kuin Jerusahlemin Temppeli vuoren laella!

    Mistähän johtunee, että äänestäjät usein pettyvät? Ei kai sentään heistä itsestään? Tavoitteet kun ovat olleet niinkin jalot ja ylevät kuin ärsyttävän naapurin lyöminen lokaan niin että tuntuu!

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Politiikassa kannatus saadaan vetoamalla ihmismielen synkimpiin tunteisiin. Kateuteen ja katkeruuteen.

    Oikeisto eroaa vasemmistosta vain siinä, miten ne sen käytännössä tekevät. Kumpikin toki lupaa äänestäjilleen, että sitten kun kateus ja katkeruus on hyvitetty, koittaa suuri Paratiisi, jossa kaikki ovat onnellisia ja talouskin kukoistaa kuin Jerusahlemin Temppeli vuoren laella!

    Mistähän johtunee, että äänestäjät usein pettyvät? Ei kai sentään heistä itsestään? Tavoitteet kun ovat olleet niinkin jalot ja ylevät kuin ärsyttävän naapurin lyöminen lokaan niin että tuntuu!

    Tarkoitatko että oikeistokin on kateellinen?, vasemmistoleko?.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tarkoitatko että oikeistokin on kateellinen?, vasemmistoleko?.

    Miksei olisi? Ovathan he sitä toisilleenkin.

    Oletko vähän tyhmä?

    Äänestä

Juu, sulaa hulluutta on asuntoa omaksi ostaa. Itse ostin takavuosina kämpän omaksi. Kun nyt jouduin muuttamaan toiselle paikkakunnalle, niin en saanut kämpästä kuin puolet siitä mitä olin siitä itse maksanut. Olisi kannattanut asua vuokralla, niin olisi säästänyt isot rahat.

1Äänestä
  • Paljonko olisit säästänyt maksamalla korkeaa vuokraa pienen vastikkeen sijasta?

    Äänestä

Ostin asunnon 30v sitten hyvä isohko omakotitalo muutamia perusjuttuja paranneltu mutta laskin että vuokralla olisin jo aikapäiviä sitten maksanut vuokraa enemmän mitä asunto maksoi ja vielä on asunto minkä voi vaikkapa myidä ja saa enemmän mitä aikanaan maksoin

Äänestä

Viikolla oli Kauppalehdessä tosiaan juttu jossa väitettiin, että kannattaa mieluummin sijoittaa osakemarkkinoille kuin lyhentää asuntovelkaa tai ylipäätään ostaa asuntoa. Siinäkin kuitenkin lopussa mainittiin, ettei laskelmiin oltu sisällytetty asumiskustannuksia kuten vuokraa yms kuluja. Osatotuuksilla on helppo mainostaa mitä vaan.

Äänestä
  • en muista vaan milloin saati linkkiä - olin humalassa mitä vaan.

    Äänestä

  • Tuo on se yleisin perustelu.

    Jos Suomen kaikki asunnonomistajat toimisivat niin, niin he tienaisivat erotuksen osakemarkkinoilta? Hehän voisivat sijoittaa yhtiöihin, jotka vuokraavat asuntoja, mutta saisivat sillä tavalla takaisin vain osan maksamistaan vuokrista, koska sijoitusyhtiön pyörittäminenkin maksaa.

    Toisin kuin väitetään, omistusasuminen ei Suomessa ole "poikkeuksellisen suosittua", vaan siinäkin asiassa Suomi on Euroopan keskikastia. Meitä rikkaammissakin maissa asuntojen yksityisomistus on meitä yleisempää.

    Huvittavinta on, kuinka "luontoa pelastetaan" ja "varallisuuseroja tasataan" mainostamalla vuokra-asumista. Vihreä räsyvillapaitakin jos ostaa maapläntin omakseen, voi toteuttaa siellä biodynaamista elämäntapaa ihan käytännössä, tarvitsematta heilua mielenosoituksissa jonkun toisen maalla. Vaikka jälkimmäinen tietysti sopiikin paremmin Kallion hipeille ja piiperöille, siinä kun on enemmän vallankumousromatiikkaa. Eläköön Pietari 1917!

    Äänestä

Köyhän ei pidä kuvitella astuvansa omistajaluokkaan ostamalla ylihintainen asunto lainalla. Ei se niin onnistu. Vajaa kolmannes omaa osuutta (pääosin lainalla), loput yhtiölainaa ja kaiken huipuksi talo vuokratontilla. Nyt kun hinnat ovat laskeneet, niin mikä osa tuosta joustaa.?

Äänestä
  • Köyhäkin voi siis ostaa normaalihintaisen oman asunnon.

    Omistaminen on ihmisen luonnollinen vaistomainen toiminta, ei ainoastaan päihteistä riippumattomille ja mieleltään terveille tarkoitettu köyhille näyttämisen keino.

    Itse asiassa vain ne, jotka eivät omista, kokevat omistuksella näyttämisen mielekkääksi.

    Äänestä

Vuokranantaja voi ilmoittaa vuokran korotuksista tai vaatia muuttamaan pois.

Suurimmalla osalla ihmisistä ei ole itsekuria säästää osakkeisiin tms. ollessaan vuokralla vaan käyttävät kaiken tai suurimman osan tuloista kuluttamiseen. Se on menetettyä omaisuutta mikä säästyisi omistusasunnon velkaa maksaessa.

Maksettuasi asunnon elämä muuttuu halvemmaksi, maksat vain elämisen kulut.

Moni rakentaa ja korjaa omistusasuntoaan saaden merkitystä elämälleen. Sillä on henkinen arvo ja samalla omaisuuden arvo säilyy paremmin.

Jos lasket keskimääräisen osakesijoitustuoton 6% miinus 30% vero niin niitä osakkeita pitää olla useampi satatuhatta, jopa miljoonan edestä ennen kuin olet siinä pisteessä milloin osakeomistus on parempi vaihtoehto asunto omaisuuteen verrattuna. Lisänä on myös pörssin heilunta mikä ei takaa vuosittaista tasaista tuloa. Tuolloin voi käydä niin että joudut myymään osakkeitasi elääksesi ja tämä syö olevaa pääomaa ja tulevaa tuottoa.

Tärkeintä on se kumpaa hyvänsä tietä kulkeekin, noudattaa sitä kurinalaisesti.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

On ostaa asunto. Pysykää vuokralaisina.

Terv. Sioittaja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu