Miksi vain tyhmät ja köyhät kuolee sodissa, fiksut rikkaat ei?

Ukrainan sisällissota, mikä on jo eskaloitunut Venäjälle sen selvästi osoittaa.
27209
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Näinhän se on aina ollut. Toiset käärii massit samalla kun rupusakki harventaa itseään.

1Äänestä
  • Harvalukuinen joukko tekee miljardien voitot olemattomalla riskillä, suuret typerät massat taas myyvät halvalla aikaansa ja jopa henkensä prenikoita vastaan.

    Ihmisistä 80-90 % on umpityperää ja selkärangatonta sakkia.

    1Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Harvalukuinen joukko tekee miljardien voitot olemattomalla riskillä, suuret typerät massat taas myyvät halvalla aikaansa ja jopa henkensä prenikoita vastaan.

    Ihmisistä 80-90 % on umpityperää ja selkärangatonta sakkia.

    Tuo on hyvin sanottu.

    1Äänestä

  • Harvennettavan rupusakin maat ja omaisuus myös kiinnostaa tiettyjä tahoja näissä operaatioissa. Kriisi kuin kriisi valjastetaan tulonsiirtoihin köyhiltä suurpääoman vartijoille.

    Äänestä

  • Anonyymi00018 kirjoitti:

    Harvennettavan rupusakin maat ja omaisuus myös kiinnostaa tiettyjä tahoja näissä operaatioissa. Kriisi kuin kriisi valjastetaan tulonsiirtoihin köyhiltä suurpääoman vartijoille.

    Rupusakki myös sikiää kuin rotat, joten aina välillä on hyvä karsia turhaa läskiä pois.

    Äänestä

  • Meinaatko että ne uskonnolliset johtajat on niitä fiksuja?

    Äänestä

  • Onko Iranissa fiksuja ja rikkaita?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Onko Iranissa fiksuja ja rikkaita?

    Aika tyhmä kysymys.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Aika tyhmä kysymys.

    Eikös ne opiskelijat juuri vaadi lisää rahaa ja vapautta jopa lähteä maasta jos sota alkaa?
    Ukrainassa tuo ei ole mahdollista.

    Äänestä

Suomesta on monet rikkaat reservin upseerit lähteneet jo sotaa ja veroja pakoon ulkomaille.
Ainut yhteys Suomeen on Suomesta maksettava maataloustuki.

Äänestä

Trumpin hallinnolla on vaikeuksia päättää, miten suunniteltu valtava korotus vuoden 2027 puolustusbudjetissa jaettaisiin, lähteet kertovat Washington Postille.

Viime kuussa Donald Trump suostui nostamaan puolustusbudjettia noin 900 miljardista dollarista 1 500 miljardiin, mikä on yli 50 prosentin kasvu.

Ehdotus tuli puolustusministeri Pete Hegsethin toimesta, mutta se kohtasi sisäistä kritiikkiä, muun muassa Valkoisen talon budjettijohtaja Russell Voughtilta, joka varoittaa valtionvelan liiallisesta kasvusta.

Valkoinen talo on nyt kaksi viikkoa myöhässä budjettiehdotuksen toimittamisessa kongressille, osittain siksi, että he eivät ole sopineet siitä, kuinka paljon rahaa tulisi käyttää aseiden hankintaan ja kuinka paljon investoida teknologiaan, kuten tekoälyyn.

"En ole yllättynyt, että heillä on vaikeuksia. Se on valtava summa vuodessa," sanoo G William Hoagland ajatushautomo Bipartisan Policy Centeristä.

Rikkaalla on omat ongelmansa

Äänestä

Sodat loppuu, kun vallanhaluisen sodanlietsojan on itse oltava rintaman eturivissä "sapeliaan" heiluttamassa, eikä punkkerin perällä.

Äänestä
  • Luuleeko joku että eduskunnan pahimmat militantti mafian edustajat joutuisivat oikeasti sotimaan?

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Luuleeko joku että eduskunnan pahimmat militantti mafian edustajat joutuisivat oikeasti sotimaan?

    Ei toki tyhmät ja köyhät ne sinne lähettää kuolemaa odottamaan.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Ei toki tyhmät ja köyhät ne sinne lähettää kuolemaa odottamaan.

    Jo nyt on Orpon vaatimalla ja Demareidenkin hyväksymällä velkajarrulla tarkoitus köyhien elämää lisää kurjistaa jo rauhan aikana.

    Äänestä

Aseidenvalmistajat myhäilee, nyt on tuotteille kysyntää.

Äänestä

Stubilla ja eduskunnalla on oma bunkkeri sotaa varten 😭😭😭😭

Helppo on huudella ja vittuilla

Äänestä
  • Ydinsodan kestävä pommisuoja.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Ydinsodan kestävä pommisuoja.

    Siellä Suomen eliitti syö kaviaaria ja nauttii skumppaa valtion turvaluolassa, kun köyhät kärsii nälkää ja kuolee etulinjassa ,turhassa sodassa.

    Äänestä

  • Anonyymi00021 kirjoitti:

    Siellä Suomen eliitti syö kaviaaria ja nauttii skumppaa valtion turvaluolassa, kun köyhät kärsii nälkää ja kuolee etulinjassa ,turhassa sodassa.

    Kyllä eliitti varoineen siirtyy tällaisessa tapauksessa johonkin turvalliseen maahan.

    Äänestä

Miksi duunarit menee töihin asetehtaisiin? Sehän on duunareiden syy että on niin rajuja tappamisvälineitä.

Miksei ne kieltäydy? Kysyn vaan. Äläkä ehdota että aseet on maanpuolustukseen koska myös hyökkääjä lähtee siitä, että omaa maata puolustetaan vaikka hyökkäämällä kuten venäjä teki Naton pyrkiessä laajentumaan Ukrainaan....

Äänestä
  • Kuka hyökkäsi Vietnamiin, Irakiin, Jugoslaviaan, Libyaan, Panamaan, Afganistaniin vain muutana kohde mainiten?

    Äänestä

Suomalaisten tehdä kansalais aloite , että usa:n natojoukot on suomen laen alla
rikkomuksista rangaista ja rangaistus kotimaassa.

Kun nyt saavat sotilaat rikkoa suomen lakia ja elää kuin siat pellossa.

tästä on tehtävä kansalais aloite estää niiden raiskaukset.

Äänestä

Väärin ! Ukrainassa ei ole sisällisotaa.

Äänestä

Onko suomalainen reserviläinen todella niin uskomattoman tyhmä, Venäjän kaltainen tyhmä ja köyhä luuseri, että haluaa itsensä tapattaa itsensä turhassa hyökkäyksessä Venäjää vastaan?

Äänestä

Koska tyhmän ja köyhän pitää estoitta puolustaa rikkaitten maanpäällisiä omaisuuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ukrainan sisällissota, mikä on jo eskaloitunut Venäjälle sen selvästi osoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu