tätä kysyy nyt koko kansa
Miksi Purra petti kansan?
57
264
Vastaukset
- Anonyymi00001
Hyvät massit
- Anonyymi00007
Koska persut pettää aina
- Anonyymi00010
Missä matu, siellä ongelma
- Anonyymi00015
Anonyymi00007 kirjoitti:
Koska persut pettää aina
Siinä se syy.
- Anonyymi00021
Anonyymi00010 kirjoitti:
Missä matu, siellä ongelma
Riikan Risusakset!
- Anonyymi00024
Anonyymi00015 kirjoitti:
Siinä se syy.
Hyvä syy.
- Anonyymi00025
Anonyymi00007 kirjoitti:
Koska persut pettää aina
On huomattu.
- Anonyymi00002
koska on persu
- Anonyymi00018
ja koska on Porvari
- Anonyymi00044UUSI
Anonyymi00018 kirjoitti:
ja koska on Porvari
Hillotolpat kiihottaa persuja
- Anonyymi00003
Sanna jakoi kansalle avosylin rahaa ja kaikilla oli kivaa. Miksei Petteri tee samoin?
- Anonyymi00005
Miksei persu voi olla pettämättä?
- Anonyymi00037UUSI
Kenen rahoja se jako?
- Anonyymi00004
Ai miksikö? Koska persu pettää aina.
- Anonyymi00009
Sanos muuta. Sosialismi jäi tulematta, vaikka kuinka kannatimme Rinnettä ja Marinia. Herralle kiitos, leipäjonot meillä sentään on hyvät ja pitkät, sehän on ainoa muistomme sosialistisista elämäntavoista. Siitä emme luovu! Ex-pääministeri Marinkaan ei puuttunut leipäjonoihin, sehän kuuluu suomalaiseen vasemmistikulttuuriin.
- Anonyymi00014
Anonyymi00009 kirjoitti:
Sanos muuta. Sosialismi jäi tulematta, vaikka kuinka kannatimme Rinnettä ja Marinia. Herralle kiitos, leipäjonot meillä sentään on hyvät ja pitkät, sehän on ainoa muistomme sosialistisista elämäntavoista. Siitä emme luovu! Ex-pääministeri Marinkaan ei puuttunut leipäjonoihin, sehän kuuluu suomalaiseen vasemmistikulttuuriin.
höpöhöpö taas...
ne leipäjonot alkoi kun EU alkoi.
80-luvulla KUKAAN ei voinut uskoa että Suomessa koskaan olisi köyhien leipäjonoja
- Anonyymi00006
fasistit tuhoaa köyhiä. Oikeasti persut on vaan RKPn alainen kuten kokoomus, ja siis toteuttavat RKPn käskyjä... nyt tuhotaan Suomenheimoa ja tehdään väestönvaihtoa...
RKP on tuhonnut suomikansaa, jo vuodesta 1918... - Anonyymi00008
"Persut pettää aina!"
- Anonyymi00011
Mutta hyvä Mersu ei petä koskaan.
- Anonyymi00012
Lipponen, Halonen, Heinäluoma, Tuomioja, Rinne, Marin, Tuppurainen, siinäpä ne pääpetturit.
- Anonyymi00023
Risu-Rikka se petturi on!
- Anonyymi00013
koska on purra?
- Anonyymi00016
Sinä ja sammunut äitisi ette ole kansa.
- Anonyymi00038UUSI
Äitillä on niin hyvä viinapää, ettei se ihan ekana sammu.
- Anonyymi00017
No miten petti? Ei tehnyt neuvosto suomea niinkö? Ei tainnut olla persujen tarkoitus koskaan.
- Anonyymi00019
Pirullisesti hymyilee pedmanin kanssa.
- Anonyymi00020
Tietenkin siksi että persut ja Purra vihaavat köyhiä ja yhteiskunnan heikko-osaisia, joita he nimittelevät loisiksi. Tekevät tarkoituksella kaikkensa kiusatakseen heitä mahdollisimman paljon ja vievät heiltä kaiken.
Kaikki Purran leikkaukset on aivan tarkoituksella ja pelkästään ideologisista syistä kohdistettu vain köyhiin ja heikko-osaisiin, samaan aikaan kun rikkaalle eliitille löytyy aina vain lisää.- Anonyymi00022
Täsmälleen juuri noin.
- Anonyymi00027
Noinhan sen kuuluukin mennä. Mitä siitä tulisi jos köyhänä olisi mukava olla? Silloinhan kaikki haluaisivst olla köyhiä.
- Anonyymi00036UUSI
Anonyymi00022 kirjoitti:
Täsmälleen juuri noin.
Totta
- Anonyymi00039UUSI
Mietitkö koskaan mitään suurempia asioita?
Jos tuo naurettava väitteesi olisi totta, se tarkottaisi aika ikäviä asioita, joista et taida mitään ymmärtää.
Fakta on se, että Suomessa on niin rajut verot hyvätuloisille, joten kyllä se vaan ikävä kyllä niin on, että nämä hyvätuloiset pitävät Suomen edes jollakintavoin raiteillaan maksaessaan näiden elätettävien kulut. Pienituloisten leikkauksilla tai verojen kiristyksellä ei ole juurikaan vaikutusta kokonaisuuteen, mutta toki niillä saadaan hieman rajoitettuja kuluja, jotka hyvätuloiset maksavat. Minusta tuo on jopa aika reilua. Vai pitäisikö hyvätuloisia rokottaa kokoajan enemmän, jotta tuillalävät voivat saada saman elämtason kuin 20 h vuorokaudessa tuloksekasta työtä tekevät. Ikävää, että Suomessa ei ole enää varaa siihen, että kaikille voisi ostaa vaikka Teslan, jos sen oikeen kovasti haluaa. Paljon kyllä annetaan ja yleensä niille, jotka osaavat Kelan-tukiviidakon ulkoa, eivätkä aio koskaan mitään muuta tehdäkään. - Anonyymi00046UUSI
Anonyymi00039 kirjoitti:
Mietitkö koskaan mitään suurempia asioita?
Jos tuo naurettava väitteesi olisi totta, se tarkottaisi aika ikäviä asioita, joista et taida mitään ymmärtää.
Fakta on se, että Suomessa on niin rajut verot hyvätuloisille, joten kyllä se vaan ikävä kyllä niin on, että nämä hyvätuloiset pitävät Suomen edes jollakintavoin raiteillaan maksaessaan näiden elätettävien kulut. Pienituloisten leikkauksilla tai verojen kiristyksellä ei ole juurikaan vaikutusta kokonaisuuteen, mutta toki niillä saadaan hieman rajoitettuja kuluja, jotka hyvätuloiset maksavat. Minusta tuo on jopa aika reilua. Vai pitäisikö hyvätuloisia rokottaa kokoajan enemmän, jotta tuillalävät voivat saada saman elämtason kuin 20 h vuorokaudessa tuloksekasta työtä tekevät. Ikävää, että Suomessa ei ole enää varaa siihen, että kaikille voisi ostaa vaikka Teslan, jos sen oikeen kovasti haluaa. Paljon kyllä annetaan ja yleensä niille, jotka osaavat Kelan-tukiviidakon ulkoa, eivätkä aio koskaan mitään muuta tehdäkään.Psssstttt.... Älä viitsi kauheasti morkata ihmisiä, jotka ovat joutuneet niistä hyvistäkin viroista työttömiksi, siis ne korkeakoulutetut ja insinööritkin jne.... Sen mä ymmärrän, ett haluat haukkua köyhempiä, mutt kun nykyään myös nk.parempaa väkeä on joutunut ilman omaa syytään työttömiksi, hekin maksaneet isosti veroja töitö tehdessään, joten.... Myös työssä käyvätkin on joutunut kela-tukia hakemaan pärjätäkseen. Tiesitkö sen, ett myös sairauspäivärahoistakin leikataan, siinä ei eritellä onko henkilö parempaa väkeä vai köyhempää roskasakkia, joina näet työttömiksi joutuneet ja jopa sairastavatkin. Joo, joo, tiedetään ett pitäis kumartaa sun edessä ja nuolla sun jalkoja, kun olet varakas, onhan se vaikeaa olla varakas nyky-Suomessa, joutuu pakosta liikkumaan ulkona ja näkemään köyhempiä ihmisiäkin, sulle tulee ihan traumaoireitakin,,,voi raasua.
- Anonyymi00056UUSI
Anonyymi00039 kirjoitti:
Mietitkö koskaan mitään suurempia asioita?
Jos tuo naurettava väitteesi olisi totta, se tarkottaisi aika ikäviä asioita, joista et taida mitään ymmärtää.
Fakta on se, että Suomessa on niin rajut verot hyvätuloisille, joten kyllä se vaan ikävä kyllä niin on, että nämä hyvätuloiset pitävät Suomen edes jollakintavoin raiteillaan maksaessaan näiden elätettävien kulut. Pienituloisten leikkauksilla tai verojen kiristyksellä ei ole juurikaan vaikutusta kokonaisuuteen, mutta toki niillä saadaan hieman rajoitettuja kuluja, jotka hyvätuloiset maksavat. Minusta tuo on jopa aika reilua. Vai pitäisikö hyvätuloisia rokottaa kokoajan enemmän, jotta tuillalävät voivat saada saman elämtason kuin 20 h vuorokaudessa tuloksekasta työtä tekevät. Ikävää, että Suomessa ei ole enää varaa siihen, että kaikille voisi ostaa vaikka Teslan, jos sen oikeen kovasti haluaa. Paljon kyllä annetaan ja yleensä niille, jotka osaavat Kelan-tukiviidakon ulkoa, eivätkä aio koskaan mitään muuta tehdäkään.Älä viiti. En oo koskaan tienannu edes mediaania ja olisin silti valmis nostamaan veroastetta pienempituloisiltakin. Juurisyy tähän koko tilanteeseen on se, että kaikille tuputetaan mielikuvaa siitä, että kaikkea pitäisi olla kaikilla, tulotasosta riippumatta ja samaan aikaan syötetään utopia-pullaa siitä, että pitäisi olla vara kaikkeen, tulotasosta riippumatta. Tätä on jatkunut jo 80-luvulta asti ja yhä kiihtyvään tahtiin. Tämä aivopesu on ollut mahdollista tietotekniikan, somen ja kaiken muun "kehityksen" myötä, sekä tietysti amerikkalaisen kaupallisen kertakäyttökulttuurin pakkosyötöllä ihmisten mieliin. Sieltä 80-luvulta asti lapset ovat kasvaneet tuohon utopiaan, kun sitä on kaikkialta tuutattu silmä ja korvat täyteen. Ei ole muuta "todellisuutta", kun olla muuta koskaan nähty, eikä opittu.
Kuten heti alussa sanoin, en ole koskaan tienannut edes mediaania ja olen tehnyt töitä 40 vuotta, eri koulutuksilla ja eri tehtävissä. Olen ottanut opinto- auto ja asuntolainaa, sekä käyttänyt kulutusluottoja, jotka onnistunut maksamaan pois, osin siksi että möin ostamani talon. Kun itse tulin järkiini ja totesin, ettei minulla tarvitse olla omakotitaloa maalla, eikä autoa, koska muutin kaupunkiin, jossa toimii joukkoliikenne, enkä tarvitse 70 tuuman televisiota, josta tulee ihan samaa paskaa kuin 32 tai 40 tuumaisestakin, huomasin että rahaahan jää säästöönkin. Viidessä vuodessa säästin, tinkimättä aiemmasta elämälaadusta yhden vuoden nettopalkan verran. Nyt, 10 vuotta myöhemmin säästössä on kahden vuoden bruttopalkan verran rahaa, eikä tarvitse kitsastella mistään.
Otin koronan jälkeen tavaksi käydä ulkona syömässä kerran viikkoon, n kerran kuussa teatterissa tai konsertissa. Luksusta, johon aiemmin ei ollut varaa. Aloitin lisäksi kaksi uutta harrastustakin ostin niihin välineet, joilla pärjään pitkään en siis hankkinut halvimpia, enkä kalleimpia, vaan järkevimmät.
En koe katkeruutta siitä, että joku tienaa enemmän kuin minä, tekemällä työtä josta tykkää, johon on kouluttautunut ja saa siitä kohtalaisen korvauksen, jolla elää ja voi hyvin.
En koe myöskään ylemmyyttä niitä kohtaan, joilla on vielä pienemmät tulot, kuin itselläni, mutta havaitsen sellaisen ilmiön, että monet yrittävät ylläpitää jotain vaaleanpunaista unelmaa tai kulissia, joka maksaa enemmän kuin mihin on vara. Niin tein itsekin, mutta havahduin todellisuuteen ja realisoin sen mitä todellisuudessa tarvitsen. Se auttoi itseäni pääsemään ylös "köyhyyden kuopasta, johon olin sosioekonomisen taustani vuoksi tuomittu". Pitää vain priorisoida. Köyhälle se toki on vitun paljon vaikeampaa ja rankempaa kuin parempituloiselle, saati rikkaalle.
Siitä tunnen aina vähän närästystä, kun joku mediaanin tai yli tienaava jaksaa inistä veroista. Ihan oikeastiko? Ehkä heidänkin olisi aihetta priorisoida?
- Anonyymi00026
Näillä toimilla Purra petaa tulevaisuuttaan ja jättää persut siirtyen EK:n leipiin koska hän tietää, että 2027 vaaleissa tulee jytky tappio.
- Anonyymi00028
Purra on läpeensä mätä!
- Anonyymi00030UUSI
Sairas narsisti!
- Anonyymi00031UUSI
Saammeko joskus vastauksen muistelmissa?
- Anonyymi00047UUSI
Varmaan tulee jotkut muistelmat, jossa itkee kuin kovaa oli olla ministerinä, hän kun pelkkää hyvää hyvyyttään jakoi rahaa varakkaille ja otti sitä köyhemmiltä. Sitten taas haukkuu äitiään, joka oli juoppo, joka ei tainnut kuitenkaan Riikkaa heitteille jättää ja huostaanotetuisi jouduttaa. Kumma ettei Riikka ole isästään mitään puhunut vaikka sekään ei tainnut hääppönen olla.
- Anonyymi00032UUSI
orpon KokoPersehallitus hoitaa Suomea kuntoon.
- Anonyymi00035UUSI
Älä viitti lässyytää satujasi! Orpon hallitus on tulonsiirto ulkomaalaisille sijoittajille.
- Anonyymi00040UUSI
Anonyymi00035 kirjoitti:
Älä viitti lässyytää satujasi! Orpon hallitus on tulonsiirto ulkomaalaisille sijoittajille.
Ihanko totta? Ekonomistin opinnot eivät ole menneet hukkaan sinulta, kun noin fiksuja tiedät ihan hihatiedolla. Kannattaa tarjota oppeja valtion virkaan, niin pääset osalliseksi kovista tienesteistä.
- Anonyymi00034UUSI
Purra pettää talossa ja puutarhassa.
- Anonyymi00041UUSI
MAAILMA PETTI PURRAN!!
väittääkö aloittaja että Purra ilkeyttään tekee päätökset!
TYHJÄSTÄ ON PAHA NYHJÄSTÄ!
ei edes kannattaisi edes näitä aloituksia aukaista nämä on vastapuolen päiväunija.- Anonyymi00043UUSI
Tyhjää höpötystä.
- Anonyymi00048UUSI
Tosiaan köyhemmiltä ei voi enää tyhjästä ottaa, Riikka on leikellyt kaikista tuesta mitä köyhemmille on ollut olemassa.
- Anonyymi00042UUSI
Ne persut, jotka huomasivat tulleensa kusetetuiksi, ovat jättäneet puolueen. Vain ne kiiluvasilmäiset imbesillit jatkavat vielä.
- Anonyymi00050UUSI
Lahkolaisuus on tiukassa kiinni.
- Anonyymi00058UUSI
kyllä vihervasurit katkeroituivat kun huomasivat åersujen pääsevän hallitukseen mutta kas kas kun kasvava velka ei kiinnostanu vielä demareita tai KEPULEITA tai VIHERVASUREITA ennen sitä.
KAS kas KUN HE HUOMASIVAT *ittuuntuneina vanhoina "kehäkettuina" persujen päässeen ison pöydän ääreen ja päättelivät velkataakan maksun jäävän persujen harteille joka nakertaa heidän suosiota ja ajattelivat siitä olevan ainakin jotain iloa.
-Älkää persut tarjotko vastapuolellenne ilmaisia lounaita skandaali-lehtien otsikkojen muodossa ja muualla.
Sitähän ne oikein odottaa kielet pitkänä väpättäen persuaiheisia skandaaleja . . . . . persu teki sitä persu ja persu teki tuota hei haloo onko skandaalilehti CityShit 1 ja juoru-osasto kuulitteko äiti oli lastevaunun kanssa menossa torille ja joku persu oli kävelly vastaan. Ei mitään tapahtunut mutta äidille oli jääny pahat traumat. Kysyjä:Oliko äiti lastevaunuissa ? Vast:Ei tietenkään !
Eiku öh öh öh öh oli oli tietenkin ja hän näki nazilipon kaltaisen ja kävi vaihtamassa sen lippoon jossa lukee WE LOVE CCCP !
Niin että olikohan persujen syytä sekin traumatisoiva kokemus minulle. mitä jos anois puolen vuoden palkallista lomaa.
Maanpinnalle
Mä en edes itse kuulu puolueeseen mutta alkaa jatkuva rasismihuutelu ja syyttely kaduilla ja muuallakin ottamaan vähitellen pannuun ja mä annan takasin syyttelyjen muodossa, jos saan selville minkä puolueen kannattaja oli kyseessä tai myöhemmin jos vaan tuntuu sillä hetkellä siltä.
Mutta sitä ennen :
https://velkakello.fi/
- Anonyymi00045UUSI
Purra petti sosialistit kun Suomesta ei tullutkaan kommunistista muslimiveljeskuntaa.
- Anonyymi00049UUSI
Mä en kysy. Mä tiedän miks.
- Anonyymi00051UUSI
Persut pettää aina!
- Anonyymi00053UUSI
Demarir vain miestään ja äänestät. Aaah vaalien jälkeen Maanantaina!
- Anonyymi00054UUSI
Anonyymi00053 kirjoitti:
Demarir vain miestään ja äänestät. Aaah vaalien jälkeen Maanantaina!
Mä en kysy. Mä tiedän miks.
Sitä sanottiin Sanna Mariniks
- Anonyymi00052UUSI
Ukraina hävinnyt sodan!
- Anonyymi00059UUSI
Ei ole!! Eikä Putin ole mitään voittanut, hänen liittolaiset alkaa vaan huveta ympäriltä, Irankin tarvitsee itse drooninsa jne... Kiina ei ole Putinin tukija vaan kasvattaa omaa valtaa, Venäjä on muuttunut alusmaaksi Kiinalle.
- Anonyymi00055UUSI
PURRA PETTÄÄ AINA!
- Anonyymi00057UUSI
Ei ainankaan minua ole pettänyt. Islamisaation torjunta voisi tosin olla nopeampaa, mutta muuten olen tyytyväinen Purran toimintaan…
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse43693SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933599Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283340Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713312Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202176Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 311506
- 321461
- 891376
- 151323