Osaisiko joku selventää minulle kun hämmentää. Elikkä, minulle on saapumassa Iso-Britanniasta paketti, UPS toimittamana.
Sain tänään sähköpostia, että paketti saapuisi huomenna, mutta lähettäjältä sain juuri sähköpostia, että paketti olisi tullissa, ja että pitäisi maksaa tullimaksut.
Sain pari päivää sitten viestin UPS:ltä, että haluanko, että he tekevät tullausksen, ja vastasin että haluan että tullaavat sen. Seurannan mukaan tullaus oli ok ja paketti jatkoi eteenpäin.
Eli, pitääkö minun nyt maksaa jotain, missä/minne, miten ovat toimittamassa huomenna pakettia, jos kerta olisi tullimaksuja, mitä tulisi maksaa?
Senverran vielä, että UPS:n seurantakoodilla Suomen tullin sivuilta ei löytynyt tietoja, tai että olisi maksettavaa. Aika hämmentävää.
- Minna
Tietämätön
28
270
Vastaukset
- Anonyymi00001
Ei kai EU:n sisällä mitään tullimaksuja tarvitse maksaa. Voi olla huijausviestejäkin. Varo! Odota vaan rauhassa pakettia tai käy kysymässä postista.
- Anonyymi00002
Iso-Britannia EI OLE EU maa!
- Anonyymi00019
Britannia nimenomaan erosi EU:sta (Brexit) ja siksi sieltä tilattaviin sisältyy aina tullaus.
- Anonyymi00003
Nyt selvis. Englanti ei enää kuulu EU:hun, joten tullimaksut pitää maksaa. Ohjeet löydät Google-haulla.
- Anonyymi00004
150 e joku raja, että enemmän.
- Anonyymi00005
Eikö se tule joku tullilasku suoraan posti lähettää ?
en ole kyl tilannu mut jotain selvittäny..tai - Anonyymi00006
Onpa vähän kummallinen. Mitä itse olen tilannut, niin ellei tulli sisälly osto- tai toimitushintaan, se on tehtävä itse, joka nykyään onnistuu netin kautta tullin omilla sivuilla ja toimitusilmoituksessa on usein suoraan linkki sinne (kannattaa tietenkin huolella tarkistaa, että linkki todella vie Tullin sivuille, eikä jonnekin huijaussivuille.
Jos mahdollista, kannattaa olla yhteydessä UPS:iin ja kysyä, miten homma toimii. Siinä varmaankin tarvitsee enklannin kieltä, jos ei itse osaa, niin osaava kaveri sitten avuksi. - Anonyymi00007
Joo. Upsin omilla sivuilla tehtävä ja kaksi numeroa oltava. Näin käsitin.
- Anonyymi00008
https://ibb.co/SDQznz4Q
Tämän mukaan minun ei tarvitsisi maksaa tullimaksua, sillä lähetykseni postikuluineen ei maksanut kuin 40€ - Anonyymi00009
Anonyymi00008 kirjoitti:
https://ibb.co/SDQznz4Q
Tämän mukaan minun ei tarvitsisi maksaa tullimaksua, sillä lähetykseni postikuluineen ei maksanut kuin 40€Olenko oikeassa?
- Anonyymi00011
Anonyymi00009 kirjoitti:
Olenko oikeassa?
Tämän kuvan mukaan (tekoälyn vastaus) minun tulisi maksaa ALV päälle? Miten sen muka pystyn maksamaan, minne?
- Anonyymi00014
Anonyymi00011 kirjoitti:
Tämän kuvan mukaan (tekoälyn vastaus) minun tulisi maksaa ALV päälle? Miten sen muka pystyn maksamaan, minne?
Yleensä se maksetaan tullauksen yhteydessä. Mitä itse tullasin tullin sivuilla, niin kun olin täyttänyt tiedot siihen nettilomakkeelle, se seuraavaksi tarjosi verkkopankkia, jossa kävin maksamassa kulut (käsittely + tulli + alv). Sen jälkeen tuli ilmoitus, että paketti jatkaa matkaa (tai se oli kirjekuori, kun oli USB-tyyppinen kaapeli) ja tulla tupsahti postiluukusta sitten aikanaan.
- Anonyymi00010
Minulle soittivat tullista ja kysyivät mitä paketissa on. Sanoin, että elintarvikkeita. Oli siellä siis jotain muutakin, mutta enimmäkseen syötävää. Sen perusteella lätkäsivät sitten tullimaksun.
- Anonyymi00012
Soita sinne Tulliin. Heillä on mun mielestä joku kaavake siihen. Tai katso vastaukset yleisimpiin kysymyksiin.
- Anonyymi00013
www.tulli.fi. Siellä on henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelu. Tsemppiä.
- Anonyymi00015
Ei tuolla tullissa ollut mitään kun kävin katsomassa. Eikä seurantatunnuksella löytänyt.
- Anonyymi00016
Todennäköisesti paketissa tullut huumeita ja poliisit ovat aloittajan luokse jo matkalla...
- Anonyymi00017
No sitten ovat tehneet sen, kun kerta määräsit. Odottele nyt rauhassa huomiseen ja sitten yhteys UPS:ään, jos ei tule
- Anonyymi00020
Elikkä jos paketti tulee minulle, niin minun ei sitten täydy suorittaa mitään alveja tai tulleja?
- Anonyymi00024
Anonyymi00020 kirjoitti:
Elikkä jos paketti tulee minulle, niin minun ei sitten täydy suorittaa mitään alveja tai tulleja?
UPS laskuttaa jotain 60-70 euroa siitä että ne tullaa sen sun puolesta.
- Anonyymi00018
Minulla tuuli Kiina paketti 40 e, eikä mitään tullia tullut, vaikka siitä koko ajan höpisivät.
- Anonyymi00021
Okei, eli jos summaa jää riittävän alhaiseksi, ylimääräisiä kuluja ei siis tule?
- Anonyymi00023
myyjä on ioss järjestelmässä jossa maksetaan alv EUlle. monet myyjät ebay ei ole, siksi pitää tullata jne.
- Anonyymi00022
Tullin sivuilla on nimenomaan se tullaus tehtävä, postissa pitää maksaa myös muutaman euron postimaksu, tullimaksu koostuu tullista ja alvista.
Ei sinne tarvitse syöttää kuin ostohinta ja kuljetuskulut ja keroa mitä paketissa on, tullin ohjelma laskee tullin, sitten maksat sen tullimaksun ja sen postin maksun, kun saat tullipäätöksen niin tulli vapauttaa tavaran jakeluun.
On sen verran työläs prosessi, että aina yritän etsiä vastaavaa tuotetta EU alueelta ja sitähän riistäjä EU haluaa.
Ja monet itkee Trumpin tulleista, mutta hyväksyy EUn tullit.
Tiesitkö, että kun britit erosi EU:sta, niin briteistä ostetuille tuotteille tuli 30 % lisähintaa kun ne tilataan EU alueelle, siis 30 % tulli toisin sanoen, tän kukin tulkitsee miten haluaa.
Trumpin tullit on pientä EU tulleihin, mutta sitähän iltikset tai YLE ei teille kerro.- Anonyymi00025
Miksi ihmeessä mitään maksaisi jos paketti on jo saapumassa perille, ja tullaus on tehty UPS:n toimesta?
- Anonyymi00026
Anonyymi00025 kirjoitti:
Miksi ihmeessä mitään maksaisi jos paketti on jo saapumassa perille, ja tullaus on tehty UPS:n toimesta?
UPS kysynyt haluaako että he tullaavat, haluaminen maksaa sen 60-70 euroa, ite kun tullaa niin tullauksen tekeminen ei maksa mitään muuta kuin vaivan.
Siis Tulli pitää maksaa joka tapauksessa, jos maksat tullin itse netissä niin sun ei tarvi maksaa UPS:lle siitä tullauksesta, ymmärrätkö? UPS on firma joka laskuttaa sua siitä palvelusta. Tullimaksu tuotteesta on toki sama molemmissa tapauksissa. - Anonyymi00027
Anonyymi00026 kirjoitti:
UPS kysynyt haluaako että he tullaavat, haluaminen maksaa sen 60-70 euroa, ite kun tullaa niin tullauksen tekeminen ei maksa mitään muuta kuin vaivan.
Siis Tulli pitää maksaa joka tapauksessa, jos maksat tullin itse netissä niin sun ei tarvi maksaa UPS:lle siitä tullauksesta, ymmärrätkö? UPS on firma joka laskuttaa sua siitä palvelusta. Tullimaksu tuotteesta on toki sama molemmissa tapauksissa.No ei varmasti maksa 60-70€, vaan korkeintaan 20-30€.
Sain paketin eikä täytynyt maksaa mitään tullimaksujakaan. - Anonyymi00028
Anonyymi00027 kirjoitti:
No ei varmasti maksa 60-70€, vaan korkeintaan 20-30€.
Sain paketin eikä täytynyt maksaa mitään tullimaksujakaan.Postimaksuineen yhteensä alle 150 euroa maksavasta ostoksesta ei peritä tullimaksua, mutta kesällä se muuttuu siten että pienistäkin peritään muutaman euron tullimaksu, olikohan se 3 euroa muistaakseni.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san1872395- 581315
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621187Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661137Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?1871068Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731059Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221028- 961026
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153982Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka58975