Vaaditaan Yleisrasiota sekä maakuntien isoja lehtiä uutisoimaan ja raportoimaan journalisti kansalaisjärjestöjen konkreettista toimintaa.
Koko sekulaarin kentän toiminta on paljon laajempaa ja laadukkaampaa kuin kirkon toiminta.
Kansalaisjärjestöt esiin mediassa
23
210
Vastaukset
- Anonyymi00001
Tämä on tosi hyvä huomio. Monipuolista toimintaa paljon.
- Anonyymi00002
Todellakin, laajaa, monipuolista ja arvokasta toimintaa.
- Anonyymi00003
Entä Vapaa Ajattelijassa?
- Anonyymi00010
Lehti on pian raittovaiheessa, numero 1/2026. Jäämme odottamaan.
- Anonyymi00004
Koska HS ottaa Sosten pääsihteerin kolumnistiksi piispan sijaan tai rinnalle?
- Anonyymi00005
Ylikoski kommentoi piispa Mari Leppäsen kirjoitusta Ikääntyneistä huolehtimisesta Helsingin Sanomissa tänään:
"Uskonnottomana vapaa-ajattelijana ja sekulaarina humanistina sanon, että jälleen hyvin laadittuna hyvää asiaa. Hyvää siinä on myös, että uskontoa ei ole liitetty sekaan. Vastaavan kirjoituksen olisi voinut laatia esimerkiksi Sosiaali- ja terveysjärjestöjen SOSTE:n pääsihteeri tai muu asiantuntija. Itse asiassa olen nähnyt heidän sellaisia laatineenkin.
Vapaaehtoisten osuudestakin oli hyvä mainita. Siinä tarvitaan julkisen sektorin, palvelun tuottajien sekä 3. sektorin toimijoiden yhteistyötä. Kaikilla ei ole enää läheisiä."
Eipä ole SOSTEN:n asiantuntijoita näkynyt HS:n kolumnisteja?
Tietenkin piispan tuollaiset kirjoitukset ovat osa kirkon pr-kampanjaa, jolla epäsuorasti koitetaan puolustaa kirkon julkisoikeudellista erityisasemaan ja etuoikeuksia esimerkiksi sekulaareihin kansalaisjärjestöihin verrattuna. - Anonyymi00006
Kansalaisjärjestöjen työtä aliarvostetaan mediassa. Onko se tahallista kirkon suojelua?
- Anonyymi00007
Vapaa-ajattelijat puolustavat voimiaan säästämättä myös sekulaareja kansalaisjärjestöjä, kirkkoa vastaan. Asiaa pitäisi selvitellä, onko medialla ja lehdistöllä salaliitto kirkon kanssa?
(Voi hyvää päivää!)- Anonyymi00008
Mitkä salaliitto? Kirkon suosiminen mediassa erityisesti viime vuosina on ollut täysin julkista.
- Anonyymi00009
Juuri noin. Voip verrata.
- Anonyymi00011
Tämä. Kirkon pr- ja lähetystyön sijaan.
- Anonyymi00012
Onko se tahallista vai tietoista. Liikeyrityksillä ehkä tahallista. Entä Yle?
- Anonyymi00013
Ylellä ehkä tietoista, jos noista vaihtoehdoista pitää valita🤔
- Anonyymi00014
Lähetetään noittia ja ideoita toimituksille.
- Anonyymi00015
Yrität siis saada lukijoita vaatimaan.
- Anonyymi00016
Noh. punainenristi.fi on esillä kohtalaisesti, mutta esim. soste.fi vähemmän tai sen alajärjestöt joita 300.
- Anonyymi00017
Suomalaista on pitkälti yli miljoona mukana vapaaehtoistyössä.
- Anonyymi00018
Enemmän, 2-3 miljoonaa...
https://kansalaisareena.fi/tuore-vapaaehtoistoiminta-suomessa-tutkimus-julkaistu/
- Anonyymi00019
Solidaarisuutta tarvitaan, kun kaikkia kuristetaan.
- Anonyymi00020
Vapaa-ajattelijoita toimii sekulaareissa kansalaisjärjestöissä. He voisivat varmaan puffata niistä mediaan juttuja?
Kai myös omassa lehdessämme voisi olla, jonkinlaisena human interest -juttuna samalla... Hmm, voisi kysyä fb-ryhmässä.
- Anonyymi00021UUSI
jori.mantysalo kirjoitti:
Kai myös omassa lehdessämme voisi olla, jonkinlaisena human interest -juttuna samalla... Hmm, voisi kysyä fb-ryhmässä.
Tiesitkö, että vapaa-ajattelijoiden määrä on romahtanut 35% viimeisen 15 vuoden aikana.
- Anonyymi00022UUSI
Paljon kirkkoa merkittävämpi tekijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3945917- 805288
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484316- 523921
- 523709
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1623400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1003164Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky503148- 432269
- 492195