Kälviän tyhjäntuijottaja

Anonyymi-ap

Voin erittäin hyvin kuvitella tälle palstalle kirjoittavien, omissa harhoissaan ja maailmoissaan olevien hurujen näyttävän juuri samanlaisilta, kuin mitä tässä taulussa esitetään: https://urly.fi/43vE

22

475

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Tuohan vaikuttaa kemistiltä,joka aikoinaan tarhasi sielläpäin turkiksia.
      Sitten alkoi "mustan kissan tango" soimaan elämässään.

      Taiteilija yritti tehdä kitaran,mutta siihen tulikin ruhmu,sekä kuoleman symbolit.

      • Anonyymi00002

        Tämä mystinen teksti vaikuttaa olevan peräisin paikallisesta muistelusta tai keskustelusta, joka koskee kälviäläistä taiteilijaa Jarmo "Jamo" Peltosta (1956–2022). Hän oli Kälviällä erittäin tunnettu, omaleimainen ja monilahjakas persoona, jonka elämäntarina vastaa kuvaustasi lähes täydellisesti.


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        Tämä mystinen teksti vaikuttaa olevan peräisin paikallisesta muistelusta tai keskustelusta, joka koskee kälviäläistä taiteilijaa Jarmo "Jamo" Peltosta (1956–2022). Hän oli Kälviällä erittäin tunnettu, omaleimainen ja monilahjakas persoona, jonka elämäntarina vastaa kuvaustasi lähes täydellisesti.

        Kyseessä on mitä ilmeisimmin suomalaisen mielenmaiseman ja synkkyyden mestari, Kalervo Palsa (1947–1987).


      • Anonyymi00004
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Kyseessä on mitä ilmeisimmin suomalaisen mielenmaiseman ja synkkyyden mestari, Kalervo Palsa (1947–1987).

        Kemisti ja turkistarhaaja. Tämä on viittaus Palsan siviilitöihin ja opintoihin. Hän työskenteli nuorena muun muassa turkistarhalla ja opiskeli kemiaa (sekä biologiaa), mikä näkyi usein hänen teostensa anatomisessa tarkkuudessa ja kiinnostuksessa mätänemisprosesseja kohtaan. Mustan kissan tango. Palsa teki tunnetun sarjakuvateoksen/maalauksen, joka kantaa nimeä Mustan kissan tango. Se heijastelee hänen elämänsä varjopuolia, melankoliaa ja itsetuhoisuutta. Kitara ja ruhmu. Viittaus liittyy Palsan kuuluisaan ja groteskiin teokseen "Vapautuminen". Siinä esiintyy usein hirttosilmukoita, pääkalloja ja muita kuoleman symboleita. Tarina "kitarasta, josta tulikin jotain muuta" on vertauskuva Palsan taiteelliselle prosessille: yritys luoda jotain kaunista päättyi usein shokeeraavaan, ruhjoutuneeseen ja kuoleman katkuiseen lopputulokseen.


    • Anonyymi00005

      Tämän kyseisen torpan seinähirsien väitetään olevan erään tunnetun kälviäläisen historiallisen rakennuksen julkisivua.
      Viikatteen ja ruhmun soinnillinen yhteiselo tuo mieleen myöskin lumentyöstövälineen,eli kolaus välineen.
      Taiteilijalla on ollut silmää musiikkiin,aitoon maalaiselämään sen monine raskaine töineen,kuin myöskin elämämme rajallisuutemmekin läsnäoloon.
      Ilmeensä kyseisellä mallilla antaa ymmärtää myöskin kaupunkilaisemman taide elämän arvoikkuuden,sekäpä hyvinkin harvinaisuutemmekin näissä olosuhteissamme,jotka sinällään itsessään pitävät toki sisällään myöskin maanläheisyyttämmekin.

    • Anonyymi00006

      Voisiko siis olettaa,että mallimme olisi ollutkin ensikertalainen?

    • Anonyymi00007

      Mallin kasvoissa oleva suurehko "musta läpi",sekä sen taustalla oleva rakennuksen sisätilojen vastaava väri antavat kuvaa sisäisestä tyhjyydestä,josta kumpuaa halu jonnekin ulkoapäin saavutettavaan.
      Sellaiseen joka herättää uteliaisuutta,kuin myöskin ehkäpä toisaalta jopa pelkoa.
      Malli saattaa olla teoreettinen ja sen toteutus eräänlainen taiteilijan oman sisimpänsä kuva itsestään.

    • Anonyymi00008

      Itselleni tämä tuo mieleen jostakin syystä,lähestyvän Pääsiäisemme ajan.
      Katse talven pimeydestä kohden luontoa,joka hitaasti,mutta varmalla ja vahvistuvalla nopeudellansa herää eloon.
      Taulussa on ehdottomalla tavalla,toivorikasta sanomaa.

    • Anonyymi00009

      Taulu on legendaarisen Martti "Huuhaa" Innasen teos,josta huokuu aitoa maalaiselämää menneiltä vuosikymmeniltämme,ihmisen kaipaus lapsuutensa maisemiin sekä pakomatka elämämme oravanpyörästä juurilleen.

      Aavistuksen naivistinen lähestymistapa, avoinna olevan ikkunan maalaamiseen,saattaa kertoa taiteellisuuden varjopuolista,emme tätä kiistä,mutta teoksen kokonaisvaltainen sanoma on tokikin erittäin väkevä ja tuo ilmiselvästikin esiin alkavan kevään,voi miltei aistia kaskenpolton tuoksut ja lähestyvän iltaisen usvan peltosarkansa yllä,siinä metsikön reunassa.
      Vahvat värit kaikessa karuudessaan,saattavat jopa Hugo Simbergimmekin "Haavoittuneen enkelinsä" luokse,sekä kohtaamaan haasteellisenammekin pidetyn "Myrskyluodon Maijan" maiseman.
      "Kälviäläinen tyhjäntuijottaja" on väkevä kuvaus tietyn aikakauden päättymisestä.

      Yksi suomalaisuutemme "elämää suurempia" taideteoksiamme.

      • Anonyymi00010

        Erityisen onnistuneita kuvauksia käläviäläisten mielenmaisemaan ja jopa kauas sen tuolle puolellekin! Sinne, mihin ei normikansalaisen tietoisuus yllä!
        Mikäli minusta olisi maalauksen tulkinta millään lailla kiinni, antaisin sille nimeksi "Käläviäläinen rohveetta näkee näyssään taivaallisen päärlyportin auvenneena sisään astua kullitetuille katuille. Sano, astua.


    • Anonyymi00011

      Isonvihan jälkeen 1800 luvulla oli Kälviän Hillissä ja Ruotsalossa tämän näköisiä torppia,kuin Innasen taulussa.
      Erityisesti turkistarhaajat pitivät tapoinansa asua niissä.

      Mielenkiintoinen yksityiskohta on taulun henkilön silmät,ne katsovat aina suoraan kohti,sama mistä päin tauluun katsoo,tuoden näin mieleen Leonardo Da Vincin kuuluisan "Mona Lisa" teoksensa.

      • Anonyymi00013

        En tiedä onko kukaan muu taiteilija onnistunut vangitsemaan niin äärettömän hekumallista hetkeä, kuin Martti Innanen maalaukseensa "Hir­mui­sen kau­his­tut­ta­vaa tyr­nä­vä­läis­tä pa­ho­lais­por­noa" https://urly.fi/43Bk Jopa teoksen katsojakin nekee siinä onnen seitsemännen taivaan avoinna!


    • Anonyymi00012

      Innasen teoksen vertaaminen "Mona Lisaan" ei vähennä sitä tosiasiaa,että kuuluisa taiteilijamme on tiedetty seksuaalienemmistömme jäsen,eli edustanut nk."valtavirtaa".

      "Onan" vaikutteinen tunnelma teoksemme henkilössä, on tietenkin ainoastaan vertauskuvainnollinen ja saanut taulun arvioinneissa kommenttinsa lähinnä joiltakin sen katselijoilta,kuten taiteessamme aina kuuluukin ollakin.

      Teoksen henkilömme aukinainen suu,missä hampaitansa ei näy,on moniselitteinen,siksi myös käytetty toisinaan termiä "läpi".

    • Anonyymi00014
    • Anonyymi00015

      Taulun sisäinen sanoma kauppaa myös profeetallisuuden näkökulmaa,jos katsoja haluaa samaistua.
      Viikaitteen läsnäolo voi merkitä kuoleman lisäksi myöskin leipää.

      • Anonyymi00016

      • Anonyymi00017
        Anonyymi00016 kirjoitti:

        Toki noinkin. Minua kiehtoo suuresti myös monimerkityksellinen maalaus "Kaikkea hyvää" https://meringer.kuvat.fi/Postikortteja/Kotimaiset kuvittajat. Favourite Finnish Illustrators/Martti Innanen/Kaikkea hyvää ja onnea vaan.jpg
        missä on nähtävillä kahden kaikkein oikeimman uskonnon kaikkein oikeimman profeetan keskinäinen valtataistelu. Pyhä Maria yrittää saada sen loppumaan yhteisen hyvän nimissä tarjoamalla maukasta per(u)nasoppaa.

        Selvästikin vuonna 1994 maalattu profetia viimepäivien tapahtumista, missä amerikkalaiset & israelilaiset ottavat yhteen iranilaisten kanssa! Tämä on selvää jokaiselle asioista perillä olevalle!


    • Anonyymi00018

      Huuhaa Innasen taulu on "ennusteleva,vanha poika katsoo ikkunasta suoraan kohti juoksevaan suureen maailmaan,missä sarkahousut ja puuvillapaita ovat ainoastaan kehityksen tiellä.
      Sanomalehti tullaan tilasmaan taloon ja kirkonkylälle puhelin,entiset ajat kättelevät uudempaa.
      Ainoastaan ajan kysymys,milloin saapuu oikea pärekatto.

    • Anonyymi00019

      Kälviän tyhjäntoimittaja on innostanut useisiin uusiin laulunteksteihin ja tällä tavoin rikastuttanut Keskipohjanmaan muutenkin sairaalloista ja surrealistista kulttuuria.

      • Anonyymi00021

        "Sanavalmis taulu on parempi,kuin keskeneräinen laulu".

        Tyhjäntuijottaja.


    • Anonyymi00024

      Tämän Martti "Huuhaa" Innasen taulun innoituksensa on tullut erään tarinan mukaan Kälviältä,paikallisesta metsämaastosta.

      1800-luvulla oli pieni poika lähtenyt jäniksen jälkien perään ja jäänyt palaamatta kotiin,myöhemmin ruumiinsa oli löytynyt n.2 kilometrin päästä.
      Syy oli ekayminen ja sitä seuraava väsymys,petoeläimillä ei ollut osuutta asiaan.

    • Anonyymi00025

      Huuhaa Innanen pikkasi Seppo Kääriäistä aikoinaan "Radio Iitsaidilla".
      Joskus pilkka saattaa kääntyä itseänsä ja tasa-arvo ajatteluansa vastaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe