Stubbin epätoivo on jo koomista

"Tämä on ollut täydellinen strateginen epäonnistuminen Venäjän presidentiltä. Hän on edennyt 60 kilometriä neljässä vuodessa, kun toisessa maailmansodassa edettiin noin 1 600 kilometriä, Stubb sanoi.

Heh heh luinka voi tehdä tällaisia vertauksia!Aivan uskomatonta!

Stubb häviää itse kun on koko ajan aivan ulkona. Jopa Ylen toimittaja Maxim Fedorov kysyi Stubbilta, ovatko puheet Ukrainan voitosta toiveajattelua, kun sotaa on kuitenkin käyty jo neljä vuotta. Stubb suuttui siitä!

Todella nolo.

Vertaa USAn "eteneminen" Afganistanissa 20 vuoden aikana? Paniikissa kotiin ja jätti omat uskolliset Afgaani liittolaiset vielä Isiksen käsiin.
55386
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 55

Vanhimmat

google ei löydä, keksitkö ihan itse?

1Äänestä
  • No mitäpä Stubb vastas sulle?

    Äänestä

Tää oli vauhdikasta sotimista.

Kannaksen läpijuoksu kesti n. 36 pv. = n. 0,0986 v.
Kokonais matka oli n. 70 km

Keskinopeus: 709,72 km/v.
Neljässä vuodessa se olisi ollut n. 2 838,9 km

Jonkunlaisesta ennätysnopeasta salamasotimisesta oli siis kyse?

*** Niin sanottu Karjalan kannaksen "läpijuoksu" tai suurhyökkäys vuonna 1944 alkoi 9. kesäkuuta ja kesti kiivaimman vetäytymisvaiheen osalta heinäkuun puoliväliin saakka.

Tässä keskeiset tiedot:
Kesto: Neuvostoliiton suurhyökkäys alkoi 9. kesäkuuta 1944. Rintamalinjat saatiin vakautettua ankarilla torjuntataisteluilla (kuten Ihantalassa) heinäkuun puoliväliin mennessä.

Matka: Neuvostoliiton joukot etenivät rintaman murtuessa Valkeasaaresta Viipuriin ja siitä edelleen kohti Tali-Ihantalaa. Suora etäisyys rajalta Viipuriin on noin 60–70 km, mutta vetäytymisalue (läpijuoksu) kattoi koko Kannaksen alueen, jossa suomalaiset perääntyivät Pääasemasta (VT-linja) ja Vammelsuu–Taipale-linjasta (VKT-linja) aina Viipurinlahdelle ja Vuokselle asti. ***

Äänestä
  • ” Matka: Neuvostoliiton joukot etenivät rintaman murtuessa Valkeasaaresta Viipuriin ja siitä edelleen kohti Tali-Ihantalaa. ”

    100 km Kannas kesä 1944 100 km

    Kun Venäjä käynnisti kesällä 1944 suurhyökkäyksen Kannaksella niin suomalaiset joukot vetäyvät n. 100 km kymmenessä päivässä!

    Vihollinen seurasi perässä, mutta ei onnistunut edetessään saartamaan tai tuhoamaan yhtäkään merkittävää joukko-osastoa puolustajalta!

    Viipurin menetyksen jälkeen 20.6.1944 puolustus sitkistyi ja vihollinen epäonnistui hyökkäyksissään Tienhaarassa, Viipurin lahdella, Tali-Ihantalassa, Vuosalmella ja koki lopuksi täystyrmäyksen Ilomantsissa!

    Aselepo solmittiin 4.9.1944 ja rauhanehdoissa Neuvostoliitto joutui pudottamaan sotakorvaukset puoleen kevään vaatimuksiin verrattuna.

    Rauhanteon jälkeen Suomi toipui, maksoi sotakorvaukset ja vähitellen vaurastui pohjoimaiseksi hyvinvointivaltioksi!

    Voittajalle kävi huonommin. Se köyhtyi ja riutui kunnes romahti 1991!

    Äänestä

Ei ole näkynyt eikä kuulunut Eurooppalaisten valtioitten päämiesten tai päättäjien möläyttelevän Stubbin lailla päivittäin Venäjän tappiosta tai uhoamassa kuolleitten lukumäärästä. Senverran ovat sivistyneenpää väkeä,että harkitsevat mitä ja missä jotakin sanovat.

2Äänestä
  • Ja ymmärtävät, että huominen tulee kanssa.

    1Äänestä

  • Sokea ryssäviha vavisuttelee Stubbin huteria hartioita.

    Äänestä

  • ” päättäjien möläyttelevän Stubbin lailla päivittäin Venäjän tappiosta”

    KATKERA TILTU LASKETTELEE TAAS LUIKURIA!

    Ei Stubb ole kertonut tuon kuin YHDEN AINOAN KERRAN ja Tiltu sai heti raivarin!

    Äänestä

Kertokaa Stubbille, että kannattaa pysyä totuudessa. 😉👉👌✌

Äänestä
  • Oma näkemys on totuus itselle! Eihän Tiltu ITSE puhu KOSKAAN totta!

    Äänestä

Ihmeen pitkään Venäjä voi sotia ilman liikekannallepanoa.
Tarkoittanee vapaaehtoisten ja palkallisten käyttämistä.

Äänestä
  • Rahalla saa jengiä, mutta kun kato käy alkaa into hiipua!

    Äänestä

Aloitukseen...mitä etenemisillä tarkoitettiin?
Mihin perustuu tuo 60km?

Viitattiinko natsien salama'aloitukseen, jossa sotkettiin jalkoihin kaikki elollinen...tuo 1600 km?
Loppupeli pelattiin Berliinissä.

Jos presidenttimme on todella tehnyt vertauksia näin, onhan se todella noloa.

Äänestä

Pyccien itku on musiikkia korville.
😁😁😁

2Äänestä

Stubb ei pysty enää palaamaan totuuteen.
Stubbin vuorolla Suomesta tuli köyhä ja velkainen maa.

Pysyvästi.

Äänestä
  • Ei tullut vaan koko Eurooppa köyhtyy kun joutuu varustautumaan sotakiimaisen Venäjän takia!

    Äänestä

  • Itse asiassa syynä on sotien jälkeen äärioikeistolaisin hallitus. Stubilla ei siinä ole mitään tekemistä.

    Äänestä

Veikkaan, että Stubb on jo Suomen vihatin henkilö ja muuttaa pois maasta karkuun, lin presidentti kausi loppuu.

Tiedä vaikka tulisi vallankumous ennen sitä.

Äänestä
  • Kiitos Melarest.

    2Äänestä

  • Koskapa siis näemme vallankumousta edeltävät, kaiken länsi-integraation lopettamista vaativat puolueettomuusmiekkarit?

    Joko olet saanut kymmenen kaveriasi lupautumaan mukaan? Seuraava kymppi onkin sitten vaikeampi... 😂

    Jaa ettei sulla edes ole kymmentä kaveria? No sitten. 😢

    1Äänestä

  • Kerrotko lisää tästä vallankumouksesta?
    Ketkä sen tekisivät?
    Ei nyt taaskaan vakuuta…

    Äänestä

  • Presidentti Alexander Stubbin suosio Suomessa on tällä hetkellä vahvalla tasolla. Helmikuussa 2026 katsottuna Stubb on onnistunut vakiinnuttamaan asemansa valtionpäämiehenä ja nauttii laajaa luottamusta erityisesti ulko- ja turvallisuuspolitiikan hoidosta.

    Tässä keskeisimmät havainnot Stubbin suosiosta ja kansalaismielipiteestä:

    1. Luottamus ja arvosanat

    Tuoreimpien mittausten mukaan suomalaiset ovat varsin tyytyväisiä Stubbin toimintaan. Syksyllä 2025 julkaistun kyselyn mukaan:

    • Noin 51 % suomalaisista antoi Stubbille erinomaisen (10) tai kiitettävän (9) kouluarvosanan.

    • Erityisen vahvaa kannatus on ollut nuorten keskuudessa, missä Stubbin moderni ja aktiivinen ote on otettu hyvin vastaan.

    • Stubbin "koko kansan presidenttiys" on vahvistunut, ja hän on onnistunut hälventämään vaalikampanjan aikana esiintyneitä epäilyksiä liiallisesta elitismistä.

    2. Ulkopolitiikan johtaminen

    Stubb on saanut korkeita pisteitä Suomen profiilin nostamisesta kansainvälisesti.

    • Kaksi kolmesta suomalaisesta katsoo hänen onnistuneen ulkopolitiikassa vähintään yhtä hyvin tai jopa paremmin kuin edeltäjänsä Sauli Niinistö.

    • Hänen aktiivisuutensa NATO-Suomen edunvalvojana ja suhteet suoraan maailman kärki-päättäjiin (kuten esiintyminen Davosissa tammikuussa 2026) nähdään Suomen turvallisuutta vahvistavina tekijöinä.

    3. Haasteet ja kritiikki

    Vaikka suosio on korkealla, kaikki ei ole särötöntä:

    • Arvopolitiikka: Joissain piireissä on kaivattu presidentiltä vieläkin vahvempaa otetta kotimaan arvojohtajana ja vastakkainasettelun lieventäjänä.

    • Persoonakultti: Kriittisimmissä kommenteissa Stubbin toimintaa on toisinaan pidetty liiankin huomiohakuisena tai "kansainvälisenä", mikä voi etäyttää häntä perinteisempää presidentti-instituutiota arvostavista kansalaisista.

    Poiminta: Stubb korosti vuoden 2026 uudenvuodenpuheessaan kolmea teemaa: rauhaa, kasvua ja välittämistä, mikä on nähty pyrkimyksenä tuoda presidenttiyttä lähemmäs ihmisten arkea ja pehmeämpiä arvoja.

    Äänestä

Koomista on tosiaankin päämiehemme epätoivo ja hävettävää hänen asemassaan.

Hokema "Ukraina ei voi hävitä sotaa" on yhtä epätoivoinen!

Äänestä
  • Ei, vaan rehellinen arvio, jonka moni jakaa!

    Yllättäen venäläinen homppeli on eri mieltä!🤡🤣🤪😅😂😳👏

    Äänestä

Stubb on älykäs ja järkevä ihminen.

Normaalin tiltun älykkyys on suurinpiirtein puolet Anon älykkyydestä.

1Äänestä

Eikös siellä ollut myös Neuvostoliitto ja vielä pidempään`?

Äänestä

Jos ajatellaan moraalisesti ja mitä tulevaisuus tuo tullessaan, niin Venäjä on jo hävinnyt kovin paljon ja Ukraina voittanut.
Mitä idiootit tähän kommentoi?

2Äänestä

Kuinka on, onko Stubido puheíllaan ja edesottamuksillaan nostattanut venäjävihaa?
Jos näin, onko siinä kysymyksessä akuutti kansalaisten turvallisuuteen liittyvä asia?

Stubb on kaikesta huolimatta puolustusvoimien ylipäällikkö.

Äänestä
  • Herra Siunaa ja Varjele Suomea tuolta hevosennaamaiselta torahampaalta.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Herra Siunaa ja Varjele Suomea tuolta hevosennaamaiselta torahampaalta.

    Herra Siunaa ja Varjele Suomea tuolta Tiltun typeryydeltä!

    Äänestä

  • ” onko Stubido puheíllaan ja edesottamuksillaan nostattanut venäjävihaa?”

    Venäjä-vihaa Suomessa ovat nostaneet eniten Suomessa:

    1. Presidentti Putin turhalla sodallaan!

    2. Venäjän Tiltut trollaamalla 7/24 Suomesta ja suomalaisuudesta

    3. Venäjän omat häirintä- toimet:
    - paperittomien tahallinen kuskaus raja-asemille
    - GPS-häirimtä
    - kaapelien katkominen
    - provokatiiviset kommentit

    1Äänestä

Stubbilta ei onnistu vertaukset eikä prosentit. Käännetäänpä asia toisinpäin. Hitler hyökkäsi Neuvostoliittoon mm. Ukrainan kautta, joka oli silloin osa neuvostoliittoa ja sai turpiinsa 6-0 kun Neuvostoliitto saapui Berliiniin. Jos Ukraina mielisi voittaa tämän nykyisen Naton laajenemissodan, sen pitäisi päästä Moskovaan, muttei ole vielä päässyt kuin käymään Kurskissa.

Äänestä
  • Kyseessä EI OLE MIKÄÄN NATON LAAJENTUMISSOTA!

    KYSEESSÄ ON PUTININ 24.2.2022 ITSE ALOITTAMA SOTA, JOSSA TAVOITELLAAN VENÄJÄLLE VANHOJA TSAARIN AJAN ULKORAJOJA!

    NATO JA UKRAINA EIVÄT KUMPIKAAN KAIPAA SOTAA! VENÄJÄ ITSE ON AINOA SOTAKIUMAINEN VALTIO EUROOPASSA!

    1Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kyseessä EI OLE MIKÄÄN NATON LAAJENTUMISSOTA!

    KYSEESSÄ ON PUTININ 24.2.2022 ITSE ALOITTAMA SOTA, JOSSA TAVOITELLAAN VENÄJÄLLE VANHOJA TSAARIN AJAN ULKORAJOJA!

    NATO JA UKRAINA EIVÄT KUMPIKAAN KAIPAA SOTAA! VENÄJÄ ITSE ON AINOA SOTAKIUMAINEN VALTIO EUROOPASSA!

    On tämä Venäjän rikollinen hyökkäys Ukrainaan siinä mielessä NATO:n laajenemissota, että Suomi ja Ruotsi sen vuoksi liittyivät NATO:on.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Kyseessä EI OLE MIKÄÄN NATON LAAJENTUMISSOTA!

    KYSEESSÄ ON PUTININ 24.2.2022 ITSE ALOITTAMA SOTA, JOSSA TAVOITELLAAN VENÄJÄLLE VANHOJA TSAARIN AJAN ULKORAJOJA!

    NATO JA UKRAINA EIVÄT KUMPIKAAN KAIPAA SOTAA! VENÄJÄ ITSE ON AINOA SOTAKIUMAINEN VALTIO EUROOPASSA!

    LAAJENTUMISTA TAVOITTELEVA NATO JA UKRAINA OLIVAT MOLEMMAT YHTEISESTI SE "THE SOTAA HALUAVA OSAPUOLI"!

    VENÄJÄ KERTOI SELVIN SANOIN ETTÄ NATO EI LAAJENE EUROOPASTA ITÄÄN UKRAINAAN, MUTTA VIESTI EI MENNYT SILLOIN PERILLE. NYT KUN USA ON LOPETTANUT UKRAINAN TUKEMISEN JA EUROOPAN MAILLA ALKAA TULLA MITTA TÄYTEEN UKRAINAN SÖSSIMÄÄ SOTAA, ALKAA OLLA AIKA TEHDÄ KOMPROMISSEJA JA SYRJÄYTTÄÄ AINOA RAUHAN ESTE UKRAINAN PRESIDENTIN VIRASTA JA ASETTAA UUSI PRESIDENTTI JOHTAMAAN UKRAINAA RAUHAAN.

    Äänestä

  • Anonyymi00030 kirjoitti:

    LAAJENTUMISTA TAVOITTELEVA NATO JA UKRAINA OLIVAT MOLEMMAT YHTEISESTI SE "THE SOTAA HALUAVA OSAPUOLI"!

    VENÄJÄ KERTOI SELVIN SANOIN ETTÄ NATO EI LAAJENE EUROOPASTA ITÄÄN UKRAINAAN, MUTTA VIESTI EI MENNYT SILLOIN PERILLE. NYT KUN USA ON LOPETTANUT UKRAINAN TUKEMISEN JA EUROOPAN MAILLA ALKAA TULLA MITTA TÄYTEEN UKRAINAN SÖSSIMÄÄ SOTAA, ALKAA OLLA AIKA TEHDÄ KOMPROMISSEJA JA SYRJÄYTTÄÄ AINOA RAUHAN ESTE UKRAINAN PRESIDENTIN VIRASTA JA ASETTAA UUSI PRESIDENTTI JOHTAMAAN UKRAINAA RAUHAAN.

    NATO eikä Ukraina olleet laajentumassa, vaan Venäjä itse ja siksi Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.

    Äänestä

  • Ukrainahan ei olekaan hyökkääjä, eikä hamua maita, jotka ei sille kuulu. Se on Venäjän osa.

    Äänestä

  • Neukkuaikaan Venäjä oli kova luu sotatantereella!

    Se taito on kadonnut nyky-Venäjältä!

    Äänestä

"Stubbin epätoivo on jo koomista"

Stubb ei ole tippaakaan epätoivoinen. Hän kertoi vain asioista oman näkemyksensä. Suomi ei ole minkäänlaisen sodan osapuoli!

Äänestä

  • Stubb elää fantasia-utopioidensa maailmassa, schuhichsten ja viheltäen miloin hyvää enklannin kieltä, toisinaan taas ranskan kieltä..

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Mutta ei näy Stubbia juhlissa ??? Zelenskyi on. https://www.youtube.com/shorts/h3JHXE8qN3o

    Ei edes vikkelä mies kerkiä joka paikkaan! Putler on paljon hitakaisempi kun häkki voi heilahtaa ulkomailla!

    Äänestä

URKEISSA MEINAAVAT JOTTEIVAT TILKUAKAAN LUOVUTA VENÄJÄLLE

mites sitten putledin käyppi

Äänestä
  • Katotaanpa miten tuo ZelensKYYn periaate suhtautuu Trumpin kuukauden aikatauluvaatimukseen. 😜👉👌

    ZelensKYYn Venkoiluun läpeensä vittuuntunut Trump sanoi, että haluaa ZelensKYYn luopuvan ja vetäytyvän koko Donbassin alueelta kuukauden sisällä, tai Nato-EU:lle ei myydä aseita toimitettavaksi ukrainaan ja star-link lopettaa rupattelun ukroille.

    Äänestä

  • Janoinen Nato Tiltu tarkoitti, ettei TILKKAAKAAN luovuteta venäjälle. kaikki juuaan ite.

    Äänestä

  • Anonyymi00029 kirjoitti:

    Katotaanpa miten tuo ZelensKYYn periaate suhtautuu Trumpin kuukauden aikatauluvaatimukseen. 😜👉👌

    ZelensKYYn Venkoiluun läpeensä vittuuntunut Trump sanoi, että haluaa ZelensKYYn luopuvan ja vetäytyvän koko Donbassin alueelta kuukauden sisällä, tai Nato-EU:lle ei myydä aseita toimitettavaksi ukrainaan ja star-link lopettaa rupattelun ukroille.

    ” tai Nato-EU:lle ei myydä aseita toimitettavaksi ukrainaan”

    Eurooppa valmistaa pitkälti ITSE UKRAINALLE MENEVÄT ASEET!

    Äänestä

  • Anonyymi00034 kirjoitti:

    ” tai Nato-EU:lle ei myydä aseita toimitettavaksi ukrainaan”

    Eurooppa valmistaa pitkälti ITSE UKRAINALLE MENEVÄT ASEET!

    Ei Eurooppa valmista. Britannia ei kuulu Eurooppaan, eikä Taunuksia viedä Ukrainaan. Vanhoja amerikkalaisia ja neuvostoaikaisia aseita viedään Ukrainaan, mutta ne ovat myös loppumassa.

    Ukrainan oma massivinen aseteollisuus osoittautui myös perinteiseksi juutalais tarustoksi (mytologia). Se oli laaja kokonaisuus pyhiä narratiiveja, legendoja, vihaa, kansansatuja ja uskonnollisia jumalallisia lupauksia, jotka ovat kehittyneet tarpeeseen sotavuosien aikana ukrainan epätoivoisten sionistien ja heidän eurooppalaisten tukijoidensa MIELISSÄ.

    Ukraina voisi alkaa niiden Nato-suomalaisten HYPPYMIINOJEN valmistamisen lisenssillä, massatuotantona?

    Äänestä

”Vertaa USAn "eteneminen" Afganistanissa 20 vuoden aikana? Paniikissa kotiin ja jätti omat uskolliset Afgaani liittolaiset vielä Isiksen käsiin.”

Sitä on tehnyt moni muukin maa! TILTU VARMAAN MUISTAA!

Afganistanin sota 1979-1989
Tappiot

On arvioitu, että Venäjä menetti tiesodassa 118 suihkukonetta, 333 helikopteria, 147 panssarivaunua, 1 314 panssariajoneuvoa, 433 tykkiä, 1 138 viesti- ja komentoajoneuvoa, 510 pioneeriajoneuvoa ja 11 369 kuorma-autoa.

On arvioitu, että Venäjä menetti jo ennen Stingerin tuloa (1986) noin 600 lentokonetta ja helikopteria, joista huomattava osa ammuttiin alas ilmatorjunta-aseilla. Venäläisten mukaan jalkaväen aseet aiheuttivat 27 % vuoden 1985 helikopteritappioista (ennen Stingerin tuloa), 12,7 mm konekiväärit 40 %, 14,5 mm konekiväärit 27 % ja ohjukset 6 %. Vaurioituneita koneita oli tietysti moninkertainen määrä. Venäläisten mukaan menetettiin vuosittain 30-35 Mi-8 -helikopteria. Onnettomuuksien osuudeksi on Afganistanin vaikeissa maasto- ja sääoloissa arvioitu 75-80 %, jolloin kokonaistappiot olisivat olleet noin 2 700-2 800 konetta.

Afganistanissa koetut varsinaiset tappiot olivat Venäjän puolustusministeriön mukaan kohonneet toukokuuhun 1989 mennessä 13 833 kaatuneeseen, 35 478 haavoittuneeseen sekä 310 kadonneeseen. Lähes 15 prosenttia kaatuneista olisi ollut upseereita. Luvut olivat todellisuudessa huomattavasti suuremmat: ilmeisesti noin 50 000 neuvostosotilasta kuoli ja kolme kertaa enemmän haavoittui.

Enemmän kuin miljoonan afgaanin arvioidaan kuolleen tässä sodassa.

Äänestä
  • USA soti Nato-suomen kanssa yli 20 vuotta afganistanissa. Yhtään eivät saaneet valloitettua Pataanien maata. 🤡

    #Yhdysvaltojen (USA) kokonaistappiot Afganistanin sodassa (2001–2021) olivat merkittävät, ja ne jakautuvat kaatuneisiin sotilaisiin, haavoittuneisiin sekä siviiliurakoitsijoihin.
    Tässä ovat keskeiset luvut 20-vuotisen sodan ajalta (lokakuu 2001 – elokuu 2021):
    Sotilaskuolemat: Yli 2 400 (lähteestä riippuen 2 402–2 465) yhdysvaltalaista sotilasta sai surmansa Afganistanissa.
    Haavoittuneet: Yli 20 000 (noin 20 660–20 769) yhdysvaltalaista sotilasta haavoittui toiminnan aikana.
    Siviiliurakoitsijat: Lähes 4 000 (n. 3 800–3 900) yhdysvaltalaista siviiliurakoitsijaa kuoli.
    CIA:n henkilöstö: Lisäksi ainakin 18 CIA:n työntekijää kuoli konfliktin aikana.

    Muita huomioita:
    Vuosi 2010 oli tuhoisin, jolloin kuoli lähes 500 yhdysvaltalaissotilasta.
    Yhdysvallat menetti sodassa myös suuria määriä sotakalustoa, joka jäi Talibanin käsiin vetäytymisen jälkeen.
    Sodan kustannukset olivat Yhdysvalloille yli 2 000 miljardia dollaria (koko "War on Terror" -operaation kustannukset olivat jopa 8 000 miljardia).

    Afganistanin omat menetykset olivat huomattavasti suurempia: sota vaati arviolta 66 000–92 000 afganistanilaisen sotilaan ja poliisin hengen.#

    Äänestä

No eipä ole Venäjä neljässä vuodessa onnistunut saavuttamaan niitä tavoitteita, mitä Putin tälle sotilaalliselle erikoisoperaatiolle asetti: nimittäin valloitta Kiova, syrjäyttää Ukrainan nykyhallinto ja asettaa tilalle Venäjälle uskollinen presidentti. Sinänsä Euroopalle tämä tilanne sopii hyvin. Ukrainan sitoo Venäjän päättymättömään sotaan, ja Eurooppa tekee kaikkensa pysyäkseen konfliktin ulkopuolella. Eihän Stubb väärässä ole.

Äänestä

Raskasta aikaa Stubbille.Viikonloppu tulossa eikä mitään kansainvälisen tason kokousta missään minne voisi taas tunkea itsensä kuvattavaksi ja vitsejä kertomaan.

Äänestä
  • ” Raskasta aikaa Stubbille.”

    Venäjän Tiltun katkeruus ja epätoivo on ’musiikkia korville’!🤡😂😅🤣🤪👏

    Äänestä

Yhdysvaltojen taloudelliset tappiot ja kustannukset Afganistanin sodassa (2001–2021) olivat valtavat, ylittäen yli 2 biljoonan (2 000 miljardin) dollarin rajan. Brownin yliopiston "Costs of War" -tutkimusprojektin mukaan kokonaiskustannukset olivat noin 2,26–2,31 biljoonaa dollaria.

Sota rahoitettiin pääosin lainarahalla, mikä kasvattaa kokonaiskustannuksia edelleen korkojen myötä.

Keskeiset taloudelliset tappiot ja kustannukset:
Sotilasoperaatiot: Yhdysvaltain puolustusministeriö (Pentagon) käytti sotaan suoraan yli 900 miljardia dollaria.
Velkojen korot: Sotaa rahoitettiin lainalla, ja arvioidut korkomaksut (vuoteen 2021 mennessä) olivat noin 530 miljardia dollaria.
Veteraanien hoito: Sotaan osallistuneiden veteraanien lääkinnälliset ja vammaiskorvauskustannukset ovat olleet huomattavat, ja niiden arvioidaan nousevan edelleen vuosikymmenien ajan.
Jälleenrakennus: Afganistanin armeijan ja poliisivoimien kouluttamiseen sekä maan infrastruktuuriin käytettiin yli 144 miljardia dollaria, josta suuri osa meni hukkaan korruption tai epäonnistuneiden hankkeiden vuoksi.
Aseistus ja kalusto: Yhdysvaltojen vetäytyessä Afganistaniin jäi arviolta yli 7 miljardin dollarin edestä aseita ja sotilaskalustoa Talibanin käsiin.

Kustannusten vertailu:
Sota maksoi Yhdysvalloille keskimäärin noin 300 miljoonaa dollaria päivässä kahdenkymmenen vuoden ajan.

Huom: Taloudelliset tappiot eivät sisällä inhimillisiä menetyksiä, joissa yli 2 300 amerikkalaissotilasta ja lähes 4 000 urakoitsijaa menetti henkensä. eikä myöskään sotaan USA:n rinnalla kalitioon osallistuneiden maiden kustannuksia.

Äänestä
  • Neuvostoliiton sota Afganistanissa (1979–1989) oli verinen ja pitkäaikainen konflikti, jota on usein kutsuttu "Neuvostoliiton Vietnamiksi". Se oli yksi kylmän sodan merkittävimmistä käännekohdista, jolla oli kauaskantoisia seurauksia sekä maailmanpolitiikkaan että Neuvostoliiton romahtamiseen.

    Tässä on tiivistetty katsaus sodan keskeisistä vaiheista ja vaikutuksista:

    1. Sodan syyt ja alkutilanne

    Neuvostoliitto hyökkäsi Afganistaniin joulukuussa 1979. Päätöksen taustalla oli pelko siitä, että Afganistanin epävakaa kommunistihallinto kaatuisi ja maa siirtyisi joko lännen tai islamilaisen fundamentalismin leiriin.

    • Operaatio Štorm-333: Neuvostoliiton erikoisjoukot hyökkäsivät presidentin palatsiin Kabulissa ja teloittivat presidentti Hafizullah Aminin, korvaten hänet uskollisemmalla Babrak Karmalilla.

    • Tavoite: Neuvostoliitto uskoi, että kyseessä olisi lyhyt "rauhaanpakottamisoperaatio", ja joukot palaisivat kotiin muutamassa kuukaudessa.

    2. Sissisota ja mujahideen-vastarinta

    Toisin kuin Neuvostoliitto odotti, hyökkäys yhdisti hajanaiset afgaaniryhmät pyhään sotaan eli jihadiin. Vastustajia kutsuttiin nimellä mujahideen.

    • Maasto: Afganistanin vuoristoinen ja vaikeakulkuinen maasto suosi paikallisia sissejä, jotka tunsivat alueen.

    • Ulkopuolinen tuki: Yhdysvallat (CIA:n operaatio Cyclone), Pakistan, Saudi-Arabia ja Kiina tukivat sissejä rahallisesti ja aseellisesti.

    • Stinger-ohjukset: Vuonna 1986 käyttöön otetut yhdysvaltalaiset olkapäältä laukaistavat Stinger-ilmatorjuntaohjukset muuttivat sodan kulun viemällä Neuvostoliitolta sen tärkeimmän edun: ilman herruuden.

    3. Vetäytyminen ja seuraukset

    Mihail Gorbatšov nousi valtaan Neuvostoliitossa vuonna 1985 ja ymmärsi pian, ettei sotaa voitu voittaa. Hän kutsui Afganistania "vuotavaksi haavaksi".

    • Geneven sopimus (1988): Sopimus vetäytymisestä allekirjoitettiin, ja viimeiset neuvostojoukot ylittivät rajan helmikuussa 1989.

    • Tappiot: Noin 15 000 neuvostosotilasta kuoli (arviot vaihtelevat) ja satoja tuhansia haavoittui. Afganistanilaisia kuoli arviolta 1–2 miljoonaa, ja miljoonat joutuivat pakolaisiksi.

    • Vaikutus Neuvostoliittoon: Sota murensi puna-armeijan voittamattomuuden nimbusta, kulutti valtavasti rahaa ja lisäsi kotimaan sisäistä tyytymättömyyttä, mikä vauhditti Neuvostoliiton hajoamista vuonna 1991.

    Sodan perintö

    Sodan loppuminen ei tuonut Afganistaniin rauhaa. Se jätti jälkeensä valtatyhjiön, joka johti veriseen sisällissotaan, Talibanin nousuun ja myöhemmin Al-Qaidan vahvistumiseen alueella.

    Äänestä

Yhysvalloille Afganistan oli taloudellinen menetystarina.

Se maksoi 2,3 BILJOONAA Dollaria ja kaikki valkarahaa! 😜👉👌✌

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

"Tämä on ollut täydellinen strateginen epäonnistuminen Venäjän presidentiltä. Hän on edennyt 60 kilometriä neljässä vuodessa, kun toisessa maailmansodassa edettiin noin 1 600 kilometriä, Stubb sanoi.

Heh heh luinka voi tehdä tällaisia vertauksia!Aivan uskomatonta!

Stubb häviää itse kun on koko ajan aivan ulkona. Jopa Ylen toimittaja Maxim Fedorov kysyi Stubbilta, ovatko puheet Ukrainan voitosta toiveajattelua, kun sotaa on kuitenkin käyty jo neljä vuotta. Stubb suuttui siitä!

Todella nolo.

Vertaa USAn "eteneminen" Afganistanissa 20 vuoden aikana? Paniikissa kotiin ja jätti omat uskolliset Afgaani liittolaiset vielä Isiksen käsiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu