Järkyttävintä trumpin puheessa on

Kohta vaaleissa huijaamisesta puhuu kun hänen kohdalla se pitää eniten paikkansa.

Aina se hävinnyt vaalin jos mies vastassa.

Voittaessaan nainen ollut vastassa. Kun eka kerta oli vain törky clinton vastassa ja trump "uutena", ei vastusta ollut.

Sitten tuli biden 1.kerran ja trump kaatui tietenkin ,mitä väitti huijauksena.

Sitten biden vanheni ja tuli yhtäkkiä eri ehdokas nainen, joten taas vastusta ei ollut ja Musk x twitter valhe kampanjoillaan ym. huijauksin pakotti trumpin valtaan.
Luultavasti venäjäkin mukana kun trump tunnetusti on mr. krasnov.
10142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Trump huutaa vaaleissa huijauksesta mutta ensitöikseen vapautti kai yli tuhat valtion vihollista?? Kumma että moinen hulluus sallittua usassa.. yks ukko saa tehdä mitä hyvänsä hullua.

Äänestä

Kyllä kai USAn presidentin asemassa oleva tietää voiko vaaleissa huijata ja miten. Vihoitteleeko se tuota ettei huijjaus läheskään aina onnistu vai mikä sitä harmittaa.

Jos huijata voi ja se onnistuis aina niin tuollahan olis jokainen presidentti presidenttinä kuolemaansa asti.

Äänestä

Trump jo valmistaa amerikkalaisia siihen että hän pyrkii mitätöimään seuraavien vaalien tuloksen jos republikaanit häviää😒

Äänestä
  • ICE terrori oli siihen harjoitus, mm. pidätyskeskusten epäinhimilliset olosuhteet pidätetyille on tarkoitettu viestiksi ja pelotteeksi ihmisille eli, että pidätetyksi joutuessaan näiden pelossa Trumppia ei kannata vastustaa jos hän tekee vaalivilppiä.

    Näin eräs asiantuntija kuvaili asiaa jo silloin kun ICE otettiin käyttöön alunperin. Asiantuntija on muuten vuosikymmeniä ollut kova republikaanien kannattaja.

    Näin toimi Saksassakin Hitlerin nousemisen mahdollistamiseksi perustettu SA. Oltiin niin julmia, että vastustajat hiljenivät seuraamusten pelossa.

    Äänestä

Krasnov varmistaa että Bricks maat voivat milloin tahansa kiristyksellään hyökätä mihin tahansa Nato maahan.
https://yle.fi/a/74-20010573
Putlerilla on hauskaa.

Äänestä

Kaikki viittaa siihen, että Trump tulee tekemään kaikkensa keinoja kaihtamatta, että republikaanien enemmistö säilyy edustajainhuoneessa ja kongressissa. Pahoin pelkään tuota vaalituloksen mitätöintiä kansalliskaartin turvin.

Nyt on se Yhdysvaltojen Saksaan 1933 verrattavat vaalit tulossa. Ja viimeinen hetki pelastaa länsimainen demokratia vaikka se todennäköisesti tarkoittaakin väkivaltaista lähtitulevaisuutta Yhdysvalloissa.

Äänestä

Jos magalaiset saa säilytettyä enemmistö asemansa, se tarkoittaa että Trumpin jengin ajama fasismiagenda polkaistaan sitten isolla vaihteella päälle Euroopassa. Eli että Orban, Afd, Lepen jne. putinistit saavat sitten täyden työn Magalta.

Sitten putin on päässyt yhteen välitavoitteeseensa.

Äänestä

Virhe edellä, eli "saavat täyden tuen Magalta..."

Äänestä

Mikähän se juttu oli myös kun ennen trump ekaa kautta , vaalien aikana farmari autosta tuli joku maksettu hitman, joka hakkasi naisen joka jotenkin trump vastainen? näitä palkattuja hakkaajia onko enemmän ollut silloin ?

Äänestä
  • Hyvä kysymys tuo, että oliko tämä jo pitkän ajan suunnitelma magalaisilta, vaiko vain opportunistinen tilaisuus päästä toteuttamaan pysyvä vallananastus kun putin auttoi Trumpin vaalivoittajaksi 2016.

    Itse oletan, että se ei ollut realimia ennen presidentinvaaleja 2016, koska magalaiset ja Trumpin lähipiiri oli silloin niin huonosti valmistautunut voittoon ja vallan itselleen lopulliseen pönkittämiseen.

    Ehkä ne huomasi tilaisuuden silloin olevan totta, tästä kertoo se epätoivo ja raivo jolla ne yritti sitä vielä väkivalloin ottaa senaatin valtauksella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kohta vaaleissa huijaamisesta puhuu kun hänen kohdalla se pitää eniten paikkansa.

Aina se hävinnyt vaalin jos mies vastassa.

Voittaessaan nainen ollut vastassa. Kun eka kerta oli vain törky clinton vastassa ja trump "uutena", ei vastusta ollut.

Sitten tuli biden 1.kerran ja trump kaatui tietenkin ,mitä väitti huijauksena.

Sitten biden vanheni ja tuli yhtäkkiä eri ehdokas nainen, joten taas vastusta ei ollut ja Musk x twitter valhe kampanjoillaan ym. huijauksin pakotti trumpin valtaan.
Luultavasti venäjäkin mukana kun trump tunnetusti on mr. krasnov.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu