SosiaIistinen ajattelu - teidän rahat on meidän rahat

Demarikommunisti EIisa Gebhart vaatii, että kaikilla on oltava varaa asua Helsingissä. Kommunisti tietenkin ajattelee, että Helsingissä asuminen pitäisi olla universaali ihmisoikeus, jota ei saa häiritä markkinaehtoisuuksilla, varallisuudella yms. Lisäksi hän syyllistää Orpon hallitusta siitä, että kaikilla ei ole varaa hankkia asuntoa tai asua Helsingissä. Hän vaatiikin hallitukselta toimia, jotka hän *yllätysyllätys* heittää pääosin sosiaalitukipolitiikan harteille. Käytännössä tämä kommunisti siis on tyypillisesti kädet toisten taskuilla, jakamassa toisten rahaa jopa vastikkeetta niille, joilla sitä ei ole. Että olisi varaa asua Helsingissä.

Kommunistigebhardi ei siedä sitä, että Suomi on markkinataloudesta elävä maa, jossa työllä, tuottavuudella ja ansainnalla on iso roolinsa. Ilman sitä markkinatalous ei toimisi ja ihmiset olisi paljolti oman onnensa nojassa.

☝️🙄

12

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Sosialismi ei toimi, sillä lopulta toisilta loppuu rahat.

    • Anonyymi00002

      Suomi on yksi maailman kommunistisimpia maita. Sitähän mitataan julkisen sektorin osuudella koko kansantuotteesta.
      KL: Suomen julkisen sektorin menot olivat vuonna 2024 suuruudeltaan 57,5 prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen.

    • Hanki itsellesi elämä ettei sinun tarvitse olla täällä aina.

      • Anonyymi00003

        Eli sinulla ei siis ole elämää?


      • Tervetuloa takaisin häiriköimään. Miten meni intervallihoidot tällä kertaa? Onko olo parempi?


      • Anonyymi00009

        Perussuomalaisten puoluetoimiston yhteiskäytössä olevat resurssit eivät tarkoita yhden ihmisen ainaista päivystämistä.

        Ei täällä Turkkila, Vigelius tai edes Tynkkynen kokoaikaa oo. Siksihän niitä avustajia on olemassa...


    • Anonyymi00004

      Ei sinne Helsinkiin kehtaa muuttaa. Se on niin syrjässä.

    • Anonyymi00005

      Näitä on nähty jo liikaakin, muiden rahat on yhteisiä mutta omat on ansaittu.
      Se on vähän kuin lapsilla, syödään ensin sun karkit ja sit mä syön mun karkit.

    • Anonyymi00006

      Helsingin pitää järjestää kohtuuhintaisia asuntoja siellä työssä käyville. Gebardin äänestäjät voivat muuttaa Suomen Mogadishuun Vantaalle.

    • Anonyymi00007

      Helsinki on edullinen paikka asua, onhan täällä laumoittain Afrikan n££kereitä, eivätkä he edes käy töissä.

    • Anonyymi00010

      Kommunismia on testattu ja huonoksi havaittu.

    • Anonyymi00011

      Kuollut ajatus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      53
      1211
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1104
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      952
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      723
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe