Maxim ja Odessan kissat

Anonyymi-ap

Tv:stä tuttu Maxim Fedorov kommentoi eilen facebookissa näin: Helmi Mustanmeren ei olekaan niin merellinen kaupunki kuin voisi kuvitella. Sen laaja keskusta on levittäytynyt kymmeniä metrejä korkealle ylängölle, ja vain tietyistä paikoista näkee Mustanmeren sinisen äärettömyyden. Jos pelkkä meren näkeminen ei riitä vaan siihen haluaa pulahtaa, uimarannalle pitää matkustaa erikseen useita kilometrejä.
Sen sijaan kissoja näkemään ei tarvitse lähteä merta edemmäs, koska kyseessä ei ole merellinen, lomallinen tai etelällinen vaan täysin kissallinen kaupunki. Tänne kannattaa tulla rantaloman sijaan kissalomalle. Tiedän, että monilla kulkukissojen näkeminen menee tunteisiin, mutta Itä- ja Etelä-Euroopan maissa ne ovat tavallinen näky. Luotan siihen, että kissat ovat tarpeeksi älykkäitä otuksia ja tajuaisivat palata omalle planeetalleen, jos eivät viihtyisi vapaina etelän maissa.
Minun oli tarkoitus ruokkia kylläisiksi kaikki kaupungin kissat, mutta jo kolmannen jälkeen totesin tehtävän olevan mahdoton. Maailmalla kissojen läsnäolo kaupungeissa liittyy vahvasti satamatoimintaan, pörröhännät kun metsästivät siimahäntiä. Tästä tulikin mieleen: kun Suomen satamissa vienti sakkaa, Vuosaaren, Kotkan, Hangon satamasta voi kehitellä kissareservaatteja, jotka vetäisivät turisteja paremmin kuin japanilainen kissasaari. Suomi nousuun kissoilla!

Ei ollenkaan hullumpi idea Maximilta.

8

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      ei liity La... ei kun siis nosto !!!!!

      • Anonyymi00002

        ei liity Lapuaan ! mene pois senkin terroristi


      • Anonyymi00003
        Anonyymi00002 kirjoitti:

        ei liity Lapuaan ! mene pois senkin terroristi

        Nostit sitten itsekin


      • Anonyymi00005
        Anonyymi00003 kirjoitti:

        Nostit sitten itsekin

        sou vat ? mee pois


    • Anonyymi00004

      Kissat ovat Ukrainassakin tärkeitä.

      • Anonyymi00007

        Kissut on kivoja


    • Anonyymi00008

      Lapua nousuun kissareservaateilla!

      • Anonyymi00009

        eikös assjoki oo ep:n reservaatti


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      241
      2608
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      12
      2162
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      323
      1880
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      103
      1639
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      86
      1546
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1250
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1200
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1131
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      50
      1083
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      1016
    Aihe