Sisäpolitikkaa väistynee vähäksi aikaa

USA on aloittamassa hyökkäystä Iraniin. Se on jo useampaan otteeseen kehottanut kansalaisiaan lähtemään heti Iranista sekä halukkaita lähetystötyöntekijöitään Jerusalemista. Tämä ehkä kielinee siitä, että Israel on heti mukana hyökkäyksessä. Tällä kertaa Iran tuskin tyytyy vain näennäiseen vastarintaan, koska kyse on Iranin uskonnollisen ja poliittisen johdon eloonjäämistaistelusta. Minkälaisiin vastatoimiin Iran kykenee, jää nähtäväksi. Jos se pystyy vahvoihin vastaiskuihin, se olisi Trumpille valtava poliittinen tappio. USA ottaa nyt huomattavan suuren riskin ja on syytä kysyä, että minkä vuoksi. Iranhan ei kykene uhkaamaan USAta millään kovin vakavalla tavalla ja tuskin edes lähivuosina siihen pyrkisikään. Trumpin motiivi hyökätä on aika lailla kummallinen. Edellisen Bush tyhmemmän hyökkäyksen seurauksena syntyi sekasorto Irakiin ja Isis. Mitään merkittäviä saavutuksia USA ei saavuttanut, ellei selaiseksi lueta Saddamin surmaamista. Trump tuntuu toimivan koko ajan tunteen höyryllä ja on oudolla tavalla saanut monet järkevinäkin pidetyt ihmiset uskomaan hänen toimintansa perusteluja, jos nyt ylipäätään mitään perusteluja edes on.

Trump väitti, että Iranin ydinaseohjelma on lakaistu maton alle vuosikauksiksi viimekertaisen hyökkäyksen jälkeen. Ilmeisesti näin ei ole vaan Trump on puhunut palturia. Mihinkään maaoperaatioon Trump ei lähde, ellei ole pakko. Iran saattaa vastatoimillaan yrittää houkutella amerikkalaisia myös maahyökkäykseen, koska se pitkittäisi sotaa ehkä vuosiksi eteenpäin. Venäjä ja Kiina ovat aseistaneet myös Irania ehkä juuri siitä syystä, että USAn huomio lukkiutuisi suurelta osin Iraniin ja Lähi-itään. Hyökkäys voi saada myös muut arabimaat USAta vastaan, vaikka useat niistä eivät ole mitään Iranin ystäviä.

Toisin kuin Irak Iranilla voi olla paljon kykyä myös terroristisotaan. Se pyrkisi silloin viemään sotaa eli terrorismia myös USAn maaperälle. Trumpin logiikka on outo siinäkin, että hän on täysin haluton puolustamaan Ukrainaa, mutta heti valmis tällaisiin operaatioihin Lähi-idässä.

24

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00002

      Kommunisteille aina ollut ja on USA paha. Joka loistaa jepen kirjoituksessa.
      Iraniinkin saitte mieluisen johtajan kun Shaahi teille niin paha länsisuuntauksineen.
      Ei noissa maissa onnistu kuin kova kuri jota nyt papit tekee. vrt Afganistan. En kyllä
      käsitä miksi Afgaani johto noin vihaa naisia ? Heille elukoita. Ja sitä en kästä miksi te vasemsmitolaiset tuette iran- hamas- hixbollah, palestiina terroristeja. Osaatko
      MPP siitä sanoa. Siihen liekaan kuuluu venäjäkin, he kompuksessa.

      • Anonyymi00003

        Oliko naisilla yhtäkään roolia Rambo 3 -elokuvassakaan? Se oli jenkkien kuvaus elämästä Afganistanissa.


      • Afgaanit tuskin vihaavat naisia. En itse tulkitse naisten syrjäytynyttä asemaa mistään vihasta johtuvaksi vaan äärikonservatiivisesta kulttuurista. Sama kulttuurihan on leviämässä parhaillaan USA äärikonservatiisten krisittyjen parissa. Heidän mukaansa naisen paikka on kotona hoitamassa lapsia ja tekemässä kotitöitä.

        Osaan kyllä kertoa vastauksen muihinkin kysymyksiisi. Vasemmisto ei tue Suomessa ja tuskin muuallakaan länsimaissa terroristeja. USAn arvostelu ei tarkoita terroristien tukemista. Jos ei pidä mustasta väristä, se ei suinkaan tarkoita, että pitäisi valkoisesta. Ei tarvitse pitää kummastakaan. Tämän ymmärtäminen on sinun heikolla järjelläsi ilmeisesti mahdotonta.

        Vastaapa sinä puolestasi siihen, miksi esim. USA ei tue Ukrainaa meidän eurooppalaisten lailla, vaan syyttää Ukrainaa sodan aloittamisesta ja jatkamisesta. Onko se oikeistolaista vai vasemmistolaista oppia ja jos on vasemmistolaista, niin onko Trump silloin kommunisti ja kompuksessa Venäjän kanssa? Kerro vielä, miksi USA on nyt niin hanakasti hyökkäämässä Iraniin eikä sen sijaan kanna huolta Ukrainan puolustamisesta. Minusta ja uskon, että sinustakin Venäjä on moninkertainen uhka länsimaille verrattuna Iraniin ja esim. Venezuelaan ja Grönlantiin, joihin Trump on ilmoittanut tarvittaessa hyökkäävänsä. Minkäsuuntaista toimintaa se semmoinen on?


      • Anonyymi00012
        mielipidepankki kirjoitti:

        Afgaanit tuskin vihaavat naisia. En itse tulkitse naisten syrjäytynyttä asemaa mistään vihasta johtuvaksi vaan äärikonservatiivisesta kulttuurista. Sama kulttuurihan on leviämässä parhaillaan USA äärikonservatiisten krisittyjen parissa. Heidän mukaansa naisen paikka on kotona hoitamassa lapsia ja tekemässä kotitöitä.

        Osaan kyllä kertoa vastauksen muihinkin kysymyksiisi. Vasemmisto ei tue Suomessa ja tuskin muuallakaan länsimaissa terroristeja. USAn arvostelu ei tarkoita terroristien tukemista. Jos ei pidä mustasta väristä, se ei suinkaan tarkoita, että pitäisi valkoisesta. Ei tarvitse pitää kummastakaan. Tämän ymmärtäminen on sinun heikolla järjelläsi ilmeisesti mahdotonta.

        Vastaapa sinä puolestasi siihen, miksi esim. USA ei tue Ukrainaa meidän eurooppalaisten lailla, vaan syyttää Ukrainaa sodan aloittamisesta ja jatkamisesta. Onko se oikeistolaista vai vasemmistolaista oppia ja jos on vasemmistolaista, niin onko Trump silloin kommunisti ja kompuksessa Venäjän kanssa? Kerro vielä, miksi USA on nyt niin hanakasti hyökkäämässä Iraniin eikä sen sijaan kanna huolta Ukrainan puolustamisesta. Minusta ja uskon, että sinustakin Venäjä on moninkertainen uhka länsimaille verrattuna Iraniin ja esim. Venezuelaan ja Grönlantiin, joihin Trump on ilmoittanut tarvittaessa hyökkäävänsä. Minkäsuuntaista toimintaa se semmoinen on?

        Siis miten ihmeessä selität parhain päin tuota ääri-islamin puhtaasta pahuudesta johtuvaa NAISVIHAA jollain kulttuurisilla tekijöillä? Älä suutu mutta tietty Yhdysvallat vastaisuutesi tulee aina välillä esiin.
        Oikeistodemari.


    • Anonyymi00004

      Ennen nukkumaan laittoa vielä, poikkeavaa nyt. Käytiin Moskovassa vaimon ja tyttären kanssa, olikohan vuosi 2016. Täytyy kyllä sanoa että se teki vaikutuksen Mosvaan rautatieasemat vasrsin pääasema. Niin hienoa ja hyvin toimivaa, melkein sanon että länsimaissa joissa kulkenut USA kin, eivät pärjää yleisilmeessä. Rautatieasema valtava, korkeat tilat 10-15 metriä paljon. Kulku juniin oli niin sähköistetty, oli vikaisu porteja kännykästä. Junat oli mahdottoman siisteja ja komeita 2 kerroksia paljon, meiltä ei löydy tuota tasoa. Henkilökunta oli siististi puettu, hyvällä maulla. Vaunut oli sisältä aivan käsittämättömän hyvin tehtyjä ja ja väriä oli, joissa silmä lepäsi. Veturia ihmettelin siinä asemalaiturilla ennen junaan nousemista, oli kookas, pitkä, vaatikin suuren veturin pakjoille vaunuille, ei näkynyt toista veturia, ellei nyt perässä sille valtavan pitkälle vaunujonolle. Teki kyllä vaikutuksen rautatiet Moskovan suunnalla suuren vaikutuksen.
      Autoliikennettä oli leveillä kaduilla aivan valtavasti, autot oli komeita lännsimallisia.
      harmi kun tuollaisen pilasi Putin jossain elemmäisyys kompleksissaan.
      Hyv'ää yötä MPP ja kumppanit.

      • Anonyymi00005

        Toveri kehuu ja palvoo Putinia, joka jo 2016 oli vallassa ja hyökännyt Ukrainaan.


      • Kävin Moskovassa NL:n aikana. Silloinkin metroasemat olivat komeita ja tiet leveitä. Autot olivat siihen aikaan surkeita, pääoisin huonokuntoisia Mosseja, Ladojakin tai jonkun verran olla, mutta niitä vietiin varmaan enimmäkseen ulkomaille, joten venäläisillä ei ollut niihin varaa. Kaupat ja tavaratalot muistuttivat suomalaisia kirpputoreja muuten paitsi, että niissä ei ole juurikaan myytävää tavaraa. Kaupoissa jonotetiin mätiä tomaatteja. Ne piti ensin maksaa ja sitten sai tavaran kuittia vastaan toisesta paikasta, jolloin tavaran laatua ei voinut tarkastaa. Sellaistahan se oli silloin. Varmaan siihen verrattuna asiat ovat nykyisin paremmin Moskovassa ja Pietarissa, mutta maaseudusta en olisi niinkään varma.


      • Anonyymi00008
        mielipidepankki kirjoitti:

        Kävin Moskovassa NL:n aikana. Silloinkin metroasemat olivat komeita ja tiet leveitä. Autot olivat siihen aikaan surkeita, pääoisin huonokuntoisia Mosseja, Ladojakin tai jonkun verran olla, mutta niitä vietiin varmaan enimmäkseen ulkomaille, joten venäläisillä ei ollut niihin varaa. Kaupat ja tavaratalot muistuttivat suomalaisia kirpputoreja muuten paitsi, että niissä ei ole juurikaan myytävää tavaraa. Kaupoissa jonotetiin mätiä tomaatteja. Ne piti ensin maksaa ja sitten sai tavaran kuittia vastaan toisesta paikasta, jolloin tavaran laatua ei voinut tarkastaa. Sellaistahan se oli silloin. Varmaan siihen verrattuna asiat ovat nykyisin paremmin Moskovassa ja Pietarissa, mutta maaseudusta en olisi niinkään varma.

        Itse useammalla työreissulla ja tuli nähtyä venäläisen maaseudun suoranainen kurjuus ja ihmisten hätä siellä. Eläkkeet ei riitä mihinkään, raihnaiset vanhukset möi puolimätiä perunoita ja kaaleja tienvarrella. Suomessa ehkä 1800 luvulla oli samanlaista kurjuutta. Kontrasti ehkä suurin maailmassa on venäläinen maaseutu (kurjuus) ja kaksi kaupunkia Pietari ja Moskova. Tosin jos Moskovassa tai Pietarissa käyt keskustojen ulkopuolella, niin huomaat äkkiä, että ne kaupungit on kaukana mistään hienoudesta, keskustan kulissit hämää. Mutta samanlaista kurjuutta en ole missään nähnyt kuin venäjän maaseudulla, en edes Afrikassa tai Kaukoidässä. Venäjän maaseudulla on sanonta, että ei kaikki ole huonosti, onneksi meillä on alhainen keski-ikä..


      • Anonyymi00009
        mielipidepankki kirjoitti:

        Kävin Moskovassa NL:n aikana. Silloinkin metroasemat olivat komeita ja tiet leveitä. Autot olivat siihen aikaan surkeita, pääoisin huonokuntoisia Mosseja, Ladojakin tai jonkun verran olla, mutta niitä vietiin varmaan enimmäkseen ulkomaille, joten venäläisillä ei ollut niihin varaa. Kaupat ja tavaratalot muistuttivat suomalaisia kirpputoreja muuten paitsi, että niissä ei ole juurikaan myytävää tavaraa. Kaupoissa jonotetiin mätiä tomaatteja. Ne piti ensin maksaa ja sitten sai tavaran kuittia vastaan toisesta paikasta, jolloin tavaran laatua ei voinut tarkastaa. Sellaistahan se oli silloin. Varmaan siihen verrattuna asiat ovat nykyisin paremmin Moskovassa ja Pietarissa, mutta maaseudusta en olisi niinkään varma.

        Villen videoissa paljastui maaseudun takapajuisuus. Väki oli kyllä kohteliasta,mutta Venäjän valtion toimet alueiden kehittämiseksi 0-luokkaa.


    • Anonyymi00006

      Onpa taas hieno esimerkki äärivanhoillisvasemmistolaisesta ajattelusta tämä avaus. Ei näin syvään USA vihaan kykene Erkkikään, paitsi ehkä Tuomiojan Erkki.

      Suoraa 1970 luvulta ovat aatteet, ja teksti sen mukaista.

      • Minulle on ihan sama, mihin muottiin laitat kirjoitteluni. Mutta yrittäisit nyt edes pikkasen kertoa, mikä siinä ei ollut faktaa. Ja toisaalta mikä sitä USA-vihaa. Onko se siis USA-vihaa, kun kerron, ettei trump äärikonservatiiviensa kanssa ole halukas auttamaan Ukrainaa vaan syyttää sitä ja Zelenskya koko sodasta melkeinpä sanatarkasti putlerin mukaan? Eikö näin siis ole? Bidenin ajan USA auttoi Ukrainaa oli selvästi uhrin puolella. Trump on vaihtanut puoltaan. Miten selität tämän jotenkin kauniisti, ettei siinä olisi sitä mainitsemaasi USA-vihaa?


      • Anonyymi00020
        mielipidepankki kirjoitti:

        Minulle on ihan sama, mihin muottiin laitat kirjoitteluni. Mutta yrittäisit nyt edes pikkasen kertoa, mikä siinä ei ollut faktaa. Ja toisaalta mikä sitä USA-vihaa. Onko se siis USA-vihaa, kun kerron, ettei trump äärikonservatiiviensa kanssa ole halukas auttamaan Ukrainaa vaan syyttää sitä ja Zelenskya koko sodasta melkeinpä sanatarkasti putlerin mukaan? Eikö näin siis ole? Bidenin ajan USA auttoi Ukrainaa oli selvästi uhrin puolella. Trump on vaihtanut puoltaan. Miten selität tämän jotenkin kauniisti, ettei siinä olisi sitä mainitsemaasi USA-vihaa?

        USA on edelleen suurin Ukrainan auttaja. Tähän mennessä yksin USA on antanut aseellista tukea kuin koko Eurooppa yhteensä. Tiedustelutiedosta lähes 100% tulee USA:n avustamana ja Muskin StarLink on tärkeä yhteyksien mahdolllistaja.

        USA:n aseapu ei ole loppunut, vaikka Trump on sillä uhaten patistanut Eurooppaa huolehtimaan paremmin Ukrainan auttamisesta.

        Valehtelit siis jo tuossa.

        Tuollaiset säälittävän lapselliset heitot kuin "Bush tyhmempi" osoittaa sen äärettömän vihan joka sinulla USA:ta kohtaan on.

        Eikä siinä mitään. Saat vihata, olethan osoittanut satoja kertoja sen aiemmin, ja ymmärrämme toki, että se on äärivanhoillisvasmemistolaisen ajattelusi syvintä olemusta


    • Anonyymi00011

      Mutta mites persutrolli Keskustan palstalla?

    • Anonyymi00013

      Poistakaa aloitus koska siinä ei ole lainkaan palstan aiheeseen liittyvää asiaa.

    • Anonyymi00014

      vasemmisto kyhää jo vastaiskua hamasin kanssa.
      Natsimari junailee massiivista terroristien maahanmuuttoa Suomeen.
      Kaikille löytyy asunto pääkaupunki seudulta.

      • Anonyymi00018

        Kommentti täyttää kunnianloukkauksen ja herjaamisen tunnusmerkit.


    • Anonyymi00016

      Dunja:
      Nasima säilyttää poliittiset trollinsa myöhäisempään ajankohtaan

    • Anonyymi00017

      Ihanaa, macron kiillottaa ydinpaukkua tallissa.🫣

    • Anonyymi00019

      Voisko joku kertoa miten tämä liittyy Keskustaan ja sen harjoittamaan politiikkaan.

    • Anonyymi00021

      Hmm Suomen Keskustan palstalla tällaista.

    • Anonyymi00022

      Voi v..u miten tämä liittyy palstan aiheeseen.

      • Anonyymi00023

        Jos Hormuzinsalmi suljetaan, niin turpeen hinta nousee Suomessa uskomattoman nopeasti. Tämä vasta onkin lähellä keskustaa oleva maaseutumainen aihe. Miten väitä olevasi keskustalainen ja vastustat turvetta??


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe