Limnellin päivän agitaatio

Anonyymi-ap

..." Neuvotteluprosessi toimii työkaluna, jolla hallitaan aikaa. Se luo vaikutelman etenemisestä kohti ratkaisua samalla, kun taistelukenttää muokataan Venäjälle edullisemmaksi.

Tämä on olennaista ymmärtää. Kulutussodassa ratkaisevaa ei ole yksittäinen läpimurto vaan kestävyys. Kun siihen yhdistetään poliittinen viivytys, tavoitteena ei ole vain kuluttaa vastustajan sotilaallisia resursseja, vaan myös vastustajan poliittista yhtenäisyyttä.

Jokainen viivästynyt aseapupäätös, jokainen lännen sisäinen erimielisyys, jokainen epävarmuus tulevasta sitoutumisesta on osa tätä strategista aikapeliä. Jos Venäjä ei kykene voittamaan nopeasti, se pyrkii voittamaan hitaasti..."
______________________________________
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/jarno-limnell/viides-vaihe-on-alkanut-tama-on-putinin-uusi-strategia-ukrainassa/

Jarno Limnell kokoomus, alkaa vähitellen heräämään todellisuuteen, vaikkakin sitä vääristelemään pykien.

Putin neljä vuotta sitten yritti varusmiesten marssilla säikäyttää Zelenskyetä lopettamaan sisällissodan itä- ja etelä ukrainan maakunnissa, jossa oli sotaa käyty jo vuodesta 2014.
Zelenskye oli jo Unkarin johdolla neuvottelun alustavasti jo hyväksynyt, mutta Englanti ja Amerikka painostivat hänen hylkäämään sen.

Venäjä miehitti etelä- ja itä unkarin maakunnat ja pitäneet käytännössä rintamalinjat paikallaan.

Ukraina ja meidän Limnellin kok -mieliset Eurooppalaiset eivät hyväksy rauhaa, vaan Zelenskyi viimeksi tällä viikolla ilmoitti, ettei metriäkään maata Ukrainasta luovuteta.
Eihän siinä Putinille jää muuta vaihtoehtoa, kuin pommittaa rintamalinjoja seuraavat neljä vuotta. Todennäköisesti siihen mennessä ukot loppuu Ukrainan puolelta?

12

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kokoomus Orpon johdolla hokas, että eläkerahastotkin voisi lähettää Ukrainaan?

    • Anonyymi00002

      Trump käy jälleen "ennalta ehkäisevää" sotaansa.

      • Anonyymi00003

        Hän lopettaa tämänkin yhdellä puhelulla?


    • Anonyymi00004

      Taas persu agitoi aloituksellaan.

    • Anonyymi00005

      mee pois

    • Anonyymi00006

      mee venäjän rolli pois !!!!!

      • Anonyymi00007

        juuri niin mee pois samaa mieltä.koko ajan laittaa palstalle kuulumatonta ,pääasiassa venäjä uutisia


    • Anonyymi00008

      Laitetaan sitten Amerikan uutisia.
      Tiärättäkös, että natsi-Trumppi ja natsi-Netanjahu jatkavat hurmetöitä...Kun he voi.

      Suomen herrat ovat paskat housuissa, että haisee tänne asti.

      • Anonyymi00009

        mee pois


      • Anonyymi00011
        UUSI

        Li Andessonko siellä kommentoi? Aina kaikkien maailman diktaattorien puolella.


      • Anonyymi00012
        UUSI
        Anonyymi00011 kirjoitti:

        Li Andessonko siellä kommentoi? Aina kaikkien maailman diktaattorien puolella.

        Koitappa kysyä Li Anderssonilta, onko hän Netanjahun tai Trumpin puolella...Ei taida olla.

        Yritä seurata vähän politiikkaa ajatuksella, niin sivistyt.


      • Anonyymi00013
        UUSI
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Koitappa kysyä Li Anderssonilta, onko hän Netanjahun tai Trumpin puolella...Ei taida olla.

        Yritä seurata vähän politiikkaa ajatuksella, niin sivistyt.

        Teheranissa juhlitaan 👍🥳🎉✨🎈💥💯🕺💃🏿💋


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      722
      2569
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      349
      2190
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2022
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      15
      1877
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1618
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1162
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1139
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1000
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      985
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      948
    Aihe