Saako JT katsoa Taivas TV7 kanavaa?
Saaako JT katsoa
Anonyymi-ap
10222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos jää sen katselemisesta kiinni,tulee "kirjastoa" ja todennäköinen mökötystuomoio.
Ei kai sentään. Eiköhän se ole jokaisen oma asia, mitä katsoo.
En sentään lähde erotetun lapsen luokse Espanjaan.
Ei se ihan oma asiakaan ole siinä mielessä, että jos todistaja kertoisi seurakunnassa pitävänsä tapanaan katsoa TV7:aa, niin kyllä tämä kummastusta herättäisi. Todistajan ei tulisi olla liian kiinnostunut muista uskonnoista, vaan hänen odotetaan käyttävän tuon ajan mieluummin Vartiotornin opiskeluun ja sen sanoman levittämiseen.
Tuskin tuo kielto nyt silti ihan ehdoton on. Ehkä mökötystuomiota (erottaminen ja karttaminen) ei sentään tulisi, mutta epäilyttävän henkilön leima kyllä, ja todistajat saattaisivat alkaa kartella tuollaista henkilöä. "Kevytkarttaminen" on sellaisten kohtelu, joita ei pidetä riittävän järjestöuskollisina, mutta ovat kuitenkin seurakunnan jäseniä.
Saapi, kunhan muistaa päästellä Peräilmaa vähintäin minuutin välein, ja toistella "Tämä ohjelma on Saatanasta."
Ei lainkaan haittaisi jos Jehovan todistajat katselisivat TV7 kanavaa. Juuri kuulimme Turkka Aaltosen todistuksen.
Huonomaineiseksi luokiteltaisiin ja johtaa edellämainittuun kevytkarttamiseen. Huonomaineisen seuraa tulee välttää, ellei jopa karttaa.
JT ei käytä aikaa turhuuteen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Niin. Hehän käyttävät aikaa m.m. viinan juontiin ja kapakoissa istumiseen.
Myös uskonveljistä ja -sisarista juorutaan joutavia puheita.