jäin taannoin ihmettelemään , mikä ihme akkeli tämä Mari Leppänen oikein on ?
on valittu piispan virkaan, mutta vetäytyy sylkemään kattoa?
Joka leikkiin ryhtyy....
https://yle.fi/a/74-20198940
Mikä tämä Mari Leppänen oikein on?
95
848
Vastaukset
- Anonyymi00001
löytyi analyyseja toiselta palstalta; Mari kiusaa Kristus uskoisia ja antanee kirkkotiloja ex-piispa Riekkisen lailla mieluummin muslimeille kuin Jumalan sanasta kiinni pitäville...ja viimeisetkin uskovaiset häätää kirkosta ulos.
Krista on taas lehtien mukaan päässyt taas vauhtiin valiokunnan kiusaajana. Kuulemma nauttiin kun saa olla asioiden esteenää ja viivytellä.
Mikähän paholainen noitakin riivaa ? - Anonyymi00002
...eli taitaa olla näitä lesbopappeja?
- Anonyymi00003
Ehkäpä Sheikki ei ole työkykyinen?
Ei jaksa tehdä korkea palkkaista duunia edes naisten vertaa!
Tuollaista ei pidä äänestää noin vaativaan virkaan.
Kuinkahan monta tämä hallitus ehtii munata työkyvytöntä eri virkoihin. Onhan tämä kuin Lehtosen tanssi lentokentällä! - Anonyymi00004
ainakin tuntuu hyökkäävän ja sekaantuvan puoluepolitikkaan. Eikö "piispan" tulisi pysyä lestissään:
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011479516.htmlMiten hän tuossa sekaantui puoluepolitiikkaan? Keskisarjan rasistinen kielihän oli lähinnä fakta, ja laaja keskustelu lähti sitten siitä.
Vanhoillista oikeistoa epäsuorasti tukevien konservatiivisten mielipiteitten esittäminen oli ennen vanhaan piispojen suoranainen virkavelvollisuus, kristinuskon merkeissä tietenkin eikä suinkaan politiikan...- Anonyymi00015
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Miten hän tuossa sekaantui puoluepolitiikkaan? Keskisarjan rasistinen kielihän oli lähinnä fakta, ja laaja keskustelu lähti sitten siitä.
Vanhoillista oikeistoa epäsuorasti tukevien konservatiivisten mielipiteitten esittäminen oli ennen vanhaan piispojen suoranainen virkavelvollisuus, kristinuskon merkeissä tietenkin eikä suinkaan politiikan...Rasismista puhuminen on poliittista, joska se on vasemmistolaista kielenkäyttöä. Rasismia on vain vasemmistolaisten mielestä.
- Anonyymi00054
Repe_RuutikaIlo kirjoitti:
Miten hän tuossa sekaantui puoluepolitiikkaan? Keskisarjan rasistinen kielihän oli lähinnä fakta, ja laaja keskustelu lähti sitten siitä.
Vanhoillista oikeistoa epäsuorasti tukevien konservatiivisten mielipiteitten esittäminen oli ennen vanhaan piispojen suoranainen virkavelvollisuus, kristinuskon merkeissä tietenkin eikä suinkaan politiikan...Aina jankutetaan tuosta Keskisarjan "rasistisesta" kielestä. En ole huomannut mitään oikeasti rasistista missään mitä hän on sanonut. Onko vassareilla ja vastaavilla jotain psykooseja?
Nätsimä afghaani taas suoltaa suomivihamielistä sontaa jatkuvasti eikä kukaan puutu tämän muijan touhuin. Miksi? - Anonyymi00093
Anonyymi00054 kirjoitti:
Aina jankutetaan tuosta Keskisarjan "rasistisesta" kielestä. En ole huomannut mitään oikeasti rasistista missään mitä hän on sanonut. Onko vassareilla ja vastaavilla jotain psykooseja?
Nätsimä afghaani taas suoltaa suomivihamielistä sontaa jatkuvasti eikä kukaan puutu tämän muijan touhuin. Miksi?Persulasit pois silmiltä ja loppuu tuo typerä vauhkoaminen.
- Anonyymi00005
No, nuo hänen kirjoitukset Helsingin Sanomissa on tuottanut lähinnä voimakasta myötähäpeän tunnetta . Kaikki kirjoituksensa sopii loistavasti tuon lehden ajamaan sairaaseen kristillisvihamieliseen maailmankuvaan. siinä meillä "piispa". Oi aikoja , oi tapoja.
- Anonyymi00006
Jännä kun olen seurannut väliin mitä hän kirjoittelee eri medioissa ja antaa lausumia, kuinka järjestelmällisesti hän hyökkää mm SLEY yhdistystä sekä muita perinteiskristillisiä kirkkoja vastaan. Todellinen kirjon hajottaja.
Toki hän osaa tehdä sen salakavalan hienotunteisesti jotta edes osalta seuraajista ei jäisi huomaamatta tuo kyynisyys hiukankin toisella tapaa ajattelevia kohtaan. Taustalta paljastuu syvä viha kuten tuo erimielisyys naispeppeudesta ja samaa sukupuolta olevista - Anonyymi00007
Joku lausui hyvin:
"Tuo piispa on kylläkin ultraliberaali punaviherpiispa. Kulttuurimarxisti."
itselle tuo ei ole piispa millään muotoa. - Anonyymi00008
Mari Leppänen on tämän ajan Iisebel.
Tässä pastori Pauli Selkeen analyysi Leppäsen ”saarnasta” Turussa sateenkaarimessussa.
https://m.youtube.com/watch?v=4byyWwZS_bY - Anonyymi00009
Samoin selvisi Kirkkokansalle, ketkä piispoista edesauttavat Kirkon hajoamista hyväksymällä riitelevien herätysliikkeiden jatkamisen Kirkon Lähetysjärjestöinä.
- Anonyymi00010
huomiota tuo akka on kovasti halunnut. jännä kun vetäytyy lonkan vetoon kesken kauden? eikö polla kestä ?
- Anonyymi00011
kun yritän tavoittaa "arvon piispaa" , on hänen yhteystietonsa tukittu, sensijaan itserakkaita kuvia löytyy kosolti;)
https://evl.resourcespace.com/pages/search.php?search=!collection222&noreload=true,
"selfie pappi" :) - Anonyymi00012
toisaalta löytyy hänen suurenmoiset selfiet, ei tuosta mitään avaudu
- Anonyymi00013
kova gimma. koittaa laittaa kristinuskoiset ruotuun?
- Anonyymi00014
Ei pitäisi naisen toimia pappina piispasta nyt puhumattakaan. Kirkko on hylännyt Raamatun opetukset. Raamatun mukaan naisen tulee vaieta seurakunnassa.
- Anonyymi00017
Nyky evlut kirkko ei ole enää Kristuksen kirkko, jossa raamatun sana on korkein auktoriteetti.
Se seuraa liberaalipiispojen ja -pappien maailman uusia heilahtevia virtauksia seuravana juurettomana pientä hyväntekeväisyyttä tekevänä laitoksena.
Monet kirkollisveron maksajat pitävät petoksena että heidän antamiaan (vero)varoja ei käytetä suurimmassa määrin Herran Jeesuksen Kristuksen antaman lähetykäskyn täysimääräiseen toteuttamiseen vaan rakennettu kultakirkkoja ja byrokratiaa.
Pientä diakoniaa onneksi vielä.
Jäsen kato ja hakeutuminen alkukristillisempiin yhteisöihin lisääntyy.
Ihmetyttää että onko enää piispaa joka selkä suorana seuraa Jeesuksen Pelastajamme antamaa mandaattia.
Ei edes rohjeta nuhdella harhaan vieniä piispoja.
Mari on nykysuuntauksen edustaja.
Juttelin muutamien vanhoillislestadiolaisten kanssa niin ihmetys on heillä suuri miten heidän joukossaan kulkenut on noin nopsasti maailmahekumassa alkanut toimia liki 180 astetta eri suuntaan kuin oma kotipesänsä. - Anonyymi00018
Kuka on Mari Leppänen? joku luopiopiispa. Ei kai piispana Raamatun mukaan edes voi olla nainen.
On Se vaan näpsäkkä tuo Mari.❤️👍
- Anonyymi00019
Mari Leppänen ansaitsee SLEY:ltä ja muilta kristityiltä ansiokkaan kultamitalin toiminnastaan kirkon hajoittajana. Todella ansioitunutta ja hyvää asennetta. Lisää näitä naispiispoja. Tosin Raamattu ei tunne naispiispoja, mutta eihän se Maria haitannut. Kunhan saa kiusata kristittyjä
- Anonyymi00020
Sellasta piispaa kuin Mari Leppänen ei ole olemassakaan. "piispa" Mari Leppänen kyllä tunnetaan
- Anonyymi00021
Hermolomalla ja pian uudet Turun piispan vaalit kun Leppäskän hermot eivät sittenkään kestä raskasta Turun Piispan touhuja.
- Anonyymi00023
Ukkonsa Liedon kirkkoherrana taistelee Turinlunnan luovuttamaan jotain ikiaikaisia patsaita Turunlinnasta.
Ei sitten muuta duunia enää Herra Kirkkoherralle löydy hengellistä ,seurakuntalaisten tukemista jne? - Anonyymi00063
Stadin gimma ei turkulaisten kanssa pärjännyt sittenkään.
- Anonyymi00022
Mari ämmän hermot meni ja vetäytyi työstään ja veronmaksajien rahoilla matkustelee(?) jos on virkaan valittu niin luulis töiden maistuvan?
- Anonyymi00024
jännä virka tuo kun voi peittää yhteystiedot. onpa väsynyttä toimintaa kirkossa
- Anonyymi00025
Harhaoppeihin sotkeutunut entinen lesti.
Nykyinen leipäpiispa. - Anonyymi00026
En tiedä muuta kun sen että kovasti hyökkää SLEY;tä ja muita Raamattua perinteisesti tulkitsevia kohtaan. jostain syystä näyttää jopa vihaavan näitä järjestöjä. Kuvaa nyky kirkkoa erittäin hyvin.
- Anonyymi00027
no siinä onkin oleellisin tieto hänestä. valitettavasti. mutta mitä tulee hänen tavoittamiseensa, uskon että yhteystiedot palaa kunhan häirikkö "piispa" palaa lomiltaan toukokuussa(?) -jos jaksaa...
- Anonyymi00028
vielä kysytkin kuka. kirkon pahin rienaaja
- Anonyymi00029
Mari Leppääneen haluaa vähän lomailla. huh huh
- Anonyymi00030
joko Leppäsen klaani aloittaa vastauksien antamiset. odotamme mielenkiinnolla
- Anonyymi00031
Naispappeus oli vakavimpia virheitä johon kirkko lähti.
Kuulin pikkulapsena sanonnan: " kun on vähässä väärä, on paljossa väärä. " - Anonyymi00032
täysin oikeassa olet! Sikälikin että Raamattu kirjoittaa niin selkeästi naistenpappeutta vastaan. mikä siinä on ihmisellä ettei halua pysyä opissa
? - Anonyymi00033
totta tuokin. mutta naispappeuden hyväksyminen oli vakavampi virhe kuin sitä äkkiseltään ymmärtääkään. sen myötä vaatimukset vääräoppisesta ja Raamattua halveksivasta opista on kasvanut.
- Anonyymi00034
ap oikeassa olet :)
- Anonyymi00035
Mari Leppänen on "sateenkaari -pappi! " eikös hän tuonut alttarillekin epäjumalan lippunsa. hyi saatana
- Anonyymi00036
tuo edellämainittu on totta. Pauli Selkee toi esille tämän you tube kanavallaan;
https://www.youtube.com/watch?v=nfJuAsOSQuw - Anonyymi00037
kiitos klipistä!
- Anonyymi00038
nuo Pauli Selkeen videot on asiallisia. tulee se kirkon toinenkin ääni esille
- Anonyymi00039
SLEY ja muutama muu taho tukkanuottasilla tuon Marin Kans. mari pakeni "vastuutaan" kuitenkin ja meni sivuun. eikö polla kestä?
- Anonyymi00040
tuon toki tiesinkin tuosta hirmupiispasta .hänestä tuli suomen kuuluisin piispa. on niin muodikaskin
- Anonyymi00041
Naisista ei ole piispan hommia hoitamaan. Valitettava tosiasia on, että siinä(kin) virassa vaditaan sekä munaa että testosteronia. Ei piispa voi vetäytyä 5 kk lukulomalle, kun on niin pahaa oloa töissä.
Joku painetta kestävä kunnollinen kirkonmies Leppäsen paikalle on nostettava. - Anonyymi00042
erittäin hyvin asia muotoiltu
- Anonyymi00043
sieltä nousee pätevä saarnaaja
- Anonyymi00044
hah, tuo oli päivän paras
- Anonyymi00045
LAHJAKAS :)
- Anonyymi00046
sana noiduttu lienee lähempänä.
- Anonyymi00047
eikös tämän mieskin ole jokin pappi? muistanko väärin
- Anonyymi00048
Onneksi tuli lopetettua jäsenyys. Palaisin jos kirkko palaisi Sanaan takaisin. Ja myös moni muu tekisi samoin. Lienee mahdottomuus
- Anonyymi00049
Hyvä kysymys aloittajalta. epäilen tätä henkilöä ja hänen pätevyyttään pitää yllä kirkon yhtenäisyyttä. Ei käsky politiikalla ja hajoittamalla saada hyvää aikaan
- Anonyymi00050
yhtä idiootti kuin mm SOFIA VIRTA
- Anonyymi00051
Huijareita nuo kirkon tyypit ovat kaikki.
- Anonyymi00052
siltähän tuo alkaa vaikuttamaan.
- Anonyymi00053
Mari Leppäselle kuuluu kultamitali kirkon ykseyden ja sopimisen kulttuurin rikkomisesta. Miksi tätä ei voida palkita tällä suurella palkinnolla. Varmasti Mari kumppaneineen ilahtuisi kovasti tästä ansiomitalista jonka hän on eittämättä ansainnut
- Anonyymi00055
Jahas, mitä näitä viestejä luki niin näyttää siltä että tämäkin piispä on pelkkä ideologinen puppet eli nukke. Isompi taho valinnut juuri tämän tekemään synkkää työtänsä..
- Anonyymi00056
hänen julkilausumaton "tehtävänsä" on hajoittaa kirkko siten että vain hänen kanssaan samaa mieltä olevat jäävät kirkkoon. SLEY t ja muut evenkelisyhistykset ajetaan pois kun eivät suostu tähän Raamatun vastaiseen elämänmenoon.
- Anonyymi00059
en ymmärrä itsekään kuka ja mikä tämä luulee olevansa. ainakin saanut kirkon repeilemään liitoksistaan. ei tuollaista voi sanoa hyvän tekijäksi
- Anonyymi00060
Mari- näin olen ymmärtänyt- kuvittelee tekevänsä kirkossa jotain ratkaisevan hyvää. tuoksena näyttää olevan se ettei osaa yhdistää kirkon erilailla ajattelevia vaan on lukittanut itsensä ja kantansa ja ajaa toisin ajattelevia etäämmälle kirkossa. Oikea kaitsija yhdistää kirkkoa , ei hajoita
- Anonyymi00061
erittäin hyvin sanoitettu
- Anonyymi00062
juurikin niin.
- Anonyymi00064
onnea Marille hänen valinnastaan "piispaksi". ei kun hyviä lomapäiviä missä lienetkin. ethän palaa kiusaamaan kirkkoon uskovia
- Anonyymi00065
Kirkot ovat saatanpalvjojien paikkoja .Miehiä naisten vaatteissa ja päinvastoin. Tutkikaa olemuksia
- Anonyymi00066
Kiitos rehellisyydestä.Sain vankan vahvistuksen mietteillenin niin stadilaisesta Turun piispa Leppäsestä kuin seinäjokisen arkkipiispa Luoma suorastaan hävyttömistä lausunnoista meitä EVL- kirkolle kirkollisveroja maksavia kohtaan.
Rukoilen Jumalalta vahvistusta omaan uskovaisuuteenintällaisten piispojen lausumista horjuttavina. - Anonyymi00067
Itselleni Turun naispiispa Leppänen on muodostunut nykyajan tuulissa heikolla liekillä lepattavaksi sanahelinää syöväksi naikkoseksi.
- Anonyymi00068
em syistä -etenkin tämän Leppäsen läppäsen takia viisainta erota moisesta puljusta
- Anonyymi00069
tuo turpaperse pitäs saada kirkon palveluksesta pois. olis kaikilla helepompaa :)
- Anonyymi00070
samat sanat
- Anonyymi00071
älkääs nyt. pappina Mari on oikein kiva. oikein hyvin on onnistunut yhdistämään seurakuntaa :)
Mari on näpsäkkä.❤️👍
- Anonyymi00072
Mari on väsynyt, nyt miettii lähteekö ensi vuoden vaaleissa vihreiden vai vasureiden ehdokkaaksi.
- Anonyymi00076
hah. siellä te olette
- Anonyymi00077
Se o hybridi.
- Anonyymi00078
Leppänen on hybridi? :) joo siltä näyttää kun seuraa tekemisiä
- Anonyymi00079
tässä tuoreinta kamaa tästä älyköstä;
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000011922404.html - Anonyymi00080
tuosta artikkelista ja lehdestä kyllä huomaa että minkä puolen tämä niin kutsuttu piispa on valinnut. Ei piispan kannattaisi lisätä ja jyrkentää kirjoituksillaan kirkon jakolinjoja vaan olla aidosti sovitteleva ja myös vastakkaista näkökantaa ymmärtäviä-
Taitavaa sanakikkailua Marilta. mutta viesti on kylmäävä kun miettii sitä minkä tilan hän jättää perinteisen kannan , Raamatun kantaan uskoville. - Anonyymi00081
Eikös Mari sun pitäny olla lomilla? vai mitä? toivottavasti lomas jatkuu
- Anonyymi00082
. kirkkoa hajoittava
- Anonyymi00083
Kirkon hajotusprosessissa tämä on ainakin ansioitunut hyvin. SLEY ja muut on Marin tulilinjalla kun kirkkoa "uudistetaan" (Raamattu on hänelle vain viitteellinen)
- Anonyymi00084
joko tämä ämmä palasi töihin kirkkokansaa kiusaamaan? pysyis lomilla niin olis kirkoissa hyvä olla
- Anonyymi00085
Joko Mari marisija Leppänen on palannut "työhönsä" :) ??
- Anonyymi00086
Turun arkkihiippakunnan piispa Mari Leppänen on harrastanut ja ohjannut Hiljaisuuden joogaa (Stillhetens yoga) vuodesta 2021 lähtien. Se on sairaalapappi Heli Harjunpään kehittämä, kristilliseen mystiikkaan ja kontemplaatioon pohjautuva joogamuoto, jota järjestetään seurakuntien tiloissa.
Jogaa kuitenkin pidetään hindulaisuuden sieluna ja keskeisenä välineenä sen harjoittamisessa. Se nousee hindulaisista teksteistä (kuten Vedat ja Bhagavad Gita) ja on yksi hindulaisen filosofian kuudesta koulukunnasta joten Raamatun valossa Jooga ei kuulu mitenkään kristilliyyteen, kirkkoon tai kirkkosaliin joten tässä asiassa piispa Mari Leppänen on mielestäni kaukana Raamatun opetuksesta ja piispana hänellä on erityinen vastuu kristinuskon opetusten vaalijana ja levittäjänä - Anonyymi00087
se siitä "piispasta"
- Anonyymi00088
Leppänen pitäs nostaa syytteeseen
- Anonyymi00089
samaa mieltä. ei kirkko kaipaa enää yhtään veneenkeikuttajia
- Anonyymi00090
No, niitä siellä nykyään tuntuu olevan. ei siitä pääse enää mihinkään
- Anonyymi00091
Ai kuka? kirkon ns "piistpa". laitan itsekin hänet heittomerkein, sillä minulle tämä nainen ei todellakaan edusta piispaa millään muotoa. sen verran on sekoittanut pakkaa kirkossa.
- Anonyymi00092
Antakaa Mari Ressukka Leppäsen levätä. hän on uupumuslomalla
- Anonyymi00094
Antakaa Marin "hoitaa homma" . jonkun se on tehtävä (hajoitettava kirkko) kuten ennustukset kertovat
- Anonyymi00095
Eikös hän ole entinen lesta, lähtöisin suuresta lestaperheestä.
- Anonyymi00096
no kommunisti
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1774995Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194387Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993107Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532952Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271919
- 221757
- 341743
- 651719