Prisma tienaa sähköautoilijoilla hyvin? ABC asemat jne

Anonyymi-ap

Sydänvaivoista latausprosentteihin E autoilua
Anonyymi-ap
2026-03-03 10:17:39

Sydänvaivoista latausprosentteihin

Niin vain on käynyt, että sähköauton latauspisteestä liikenneasemalla tai kauppakeskuksessa on tullut melkeinpä postilaatikon veroinen kohtaamispaikka. Jos kymmenen vuotta sitten joku olisi ennustanut, että suomalaiset alkavat ihan vapaaehtoisesti kokoontua kauppakeskusten ja liikenneasemien parkkipaikoille ja seisoskelemaan autojensa vierellä ja seuraamaan latauspisteen prosenttilukua, niin häntä olisi katsottu lievästi sanottuna vinoon.

Nyt tämä on ihan normihommaa. Sähköautoilijoita yhdistää se, että latausprosentti muodostuu suorastaan osaksi identiteettiä. Kun ennen ihmiset kertoivat verenpaineestaan tai asuntolainastaan, nyt kerrotaan, kuinka nopeasti akun varaustaso nousi 23 prosentista 80 prosenttiin.

Takavuosikymmenillä koko kansa istui katsomaan televisiosta samaa lauantai-illan viihdettä, kun 1960-1980 -luvuilla Suomessa oli vain muutama televisiokanava. Spede, Tuttu Juttu, Napakymppi ja jopa Euroviisut olivat koko kansan yhteisiä kokemuksia. Kaikki katsoivat samoja ohjelmia kun ei muuta ollut.

Maailman räjähtäessä monenkirjavien alakulttuurien sekamelskaksi, sähköautoilulla on kaikki eväät tulla suomalaisten kaipaamaksi yhtenäiskulttuuriksi. Jos herra ja duunari tapaavat sukujuhlissa ja yhteisiä puheenaiheita on vaikea löytää, niin ainakin heitä yhdistää sähköauton toimintamatka ja latausnopeus. Sähköautoilijathan puhuvat säätyyn ja ammattiin katsomatta kuin heillä olisi jokin salainen veljeskunta.



Teksti Urmas Hurmalainen
Kuvat Kaasujalan arkisto

0

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

        Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
        Maailman menoa
        147
        970
      2. En jaksa

        Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
        Ikävä
        44
        697
      3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

        Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
        Tuusniemi
        124
        619
      4. Minkälainen nainen

        Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
        Ikävä
        23
        618
      5. Okei, eli olet rakastunut

        Hyvä sinä, niin minäkin.
        Ikävä
        67
        585
      6. Yksi asia sen esti

        Etten antanut meille mahdollisuutta
        Ikävä
        36
        552
      7. Jos meillä olisi yhteinen koti

        Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
        Ikävä
        50
        535
      8. Martinan mauton tyyli

        Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
        Kotimaiset julkkisjuorut
        154
        530
      9. Arvaako kukaan?

        "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
        Haapavesi
        33
        520
      10. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

        Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
        Ikävä
        34
        508
      Aihe