se ei epäröisi sekuntiakaan käyttää sitä heti
Jos Iranilla olisi ydinase
Anonyymi-ap
21212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
no miksi epäröisi? Iran olisi tarvinnut ydinaseen jo ajat sitten, nyt olisi turvassa. Ikävä että Ajatollah on kieltänyt ydinaseen valmistamisen. Nyt kyseinen herra on kuollut, joten eiköhän nuo parissa vuodessa saa ydinlatingin aikaiseksi ja poistavat häirikkövaltio israelin maailmankartalta.
Paska puhetta! Muuta Zelenskyillä se olisi noin!
Jos sedällä ei olisi munia, se olisikin täti.
Täh? Ja jos?
Jossittelemalla voidaan asettaa mitä mielikuvituksellisimpia skenaarioita sekä tulevaan että menneeseen.
Mitäpä jos Riikka Purra ei olisi koskaan syntynytkään, olisiko silloin Suomi vieläkin onnellisempi maa kuin se nykyään on jonkun tutkimuksen mukaan?
Tuskinpa olisi, mutta ainakaan Riikka Purran ei tarvitsisi olla mediassa itkemässä, kuinka onneton hän on saamansa palauttteen takia.
Venäjän pitäisi antaa Iranille ydinaseita
Minä suuresti ihmettelen, jos Iranilla ei muka ole 40 vuoden rakentamisen jälkeen valmista ydinasetta. Kyllä niillä sellainen vaan on.
Nyt pappismiehet harkitsevat, että kuinka sitä tullaan käyttämään. Ei kannata tuhota Tel Avivia maan tasalle, siitä tulee liian raskaat ydinasein tehtävät kostotoimet.
Mutta jonkin pienemmän Israelin asutuskeskuksen Iran voisi demonstraatiomielessä laittaa matalaksi, että kyllä täältä löytyy.
Monenko ihmisen uskot pitävän sinua asiantuntijana?
Mikä sinun asiantuntemuksesi taso mahtaa olla? Mitä kirjoja olet lukenut, ja mikä on sotilasarvosi?
Jos ei ole toimivaa ydinlatausta heittää Iranilla kehiin, niin Likaisella Pommillakin saa aika pahaa jälkeä Israelin suurissa kaupungeissa.
Iranin johtajat olisi tarvinnut ydinaseen, että olisivat voineet rauhassa jatkaa uskonnollista diktatuuriaan ja kansalasitensa alistamista ja tappamista.
Joopajoo, Pietarin tiltulasta taas ilmeisesti pläjähti aloitus.
Israelissa on ydinaseet ja siellä jatketaan estoitta miljoonien palestiinalaisten tappamista, etnistä puhdistusta, kiduttamista... Samaa Israelin valtioterroria on käytetty naapurimaita vastaan vuosikaudet, on pommitettu Libanonia, Syyriaa, Irakia, Jemeniä, Jordaniaa... nyt viimeksi Irania.
Iran on täysin oikeutettu ydinaseen hankkimiseen joka pelkällä olemassaolollaan suojelee iranilaisia Israelin ja USA:n loputtomalta agressiolta.
Tiltu, nko Kremlistä on tullut ohjeet nostella ydinasepelottelujuttuja?
Meneekö Venäjällä taas niin huonosti että sillä tarvii uhitella kun ei muuhun kykene.
Israelin ydinase on pelote, jotta Iran ei lähtisi sotimaan Israelia vastaan ydinasein. Islam on kuoleman uskonto, elämällä ei ole siinä arvoa. Juutalaisuus on elämän ja Jumalan uskonto. Onneksi Israel on löytänyt Gazan tunnelit, terroristit ja asekätköt. Hamas siellä tapattaa väkeä ja pitää niitä ihmiskilpinä.
Onko Iranin johto siis niin tyhmä, ettei tietäisi saavansa niskaansa välittömän vastaiskun?
jenkit ovat ne jotka ovat isoin uhka ydinaseiden käytössä
Ne ukot oli kokoontuneet seuraamaan aiottua ohjusiskua, jäi nyt sattuneesta syystä myöhemmäksi. Meillä olisi ihan toiset murheet jos se olisi onnistunut. Ketkä muut olisi voinut pysäyttää nuo huru-ukot, jos ei USA ja ISRAEL. Ollaan kiitollisia. Iran ei vihannut vain noita kahta, vaan kaikkia mihin ohjukset yltäisi.
Taistolaisproffat vain päivittelee miten lakia rikottiin. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
hyvällä palkalla tietenkin
Helsingin sanomien toimittajia ei lasketa enää kuvaamaan varaosia Mellunmäessä.
yksi valtio onkin käyttänyt epäröimättä. Ja kaksi kertaa. Eikä kyseessä ole Iran eikä Persia
Takapajuinen Pohjois-Korea ei saanut ydinaseensa kehittelyyn tukea sen paremmin Venäjältä, Kiinalta, Intialta kuin Pakistaniltakaan.
Silti tuo 26-miljoonainen, rutiköyhä maatalousvaltio kykeni omin voimin kehittämään itselleen ydinaseen jo vuonna 2006. Jostakin saivat haltuunsa myös pommeihin tarvittavan rikastetun uraanin.
Minkä järjen mukaan 92-miljoonainen Iranin vauras öljyvaltio ei olisi kyennyt 40 vuoden ponnistelujen jälkeenkään kehittämään omaa, toimivaa ydinasettaan?
Viime lauantaina surmattu uskonnolinen johtaja Ali Khamenei oli antanut vuonna 2003 korkeimman uskonnollisen määräyksen, eli fatwan siitä, että Iran ei kehitä ydinaseita.
https://urly.fi/440q
Nyt Khameneita ei enää ole. Siksi myös hänen asettamansa fatwa ei ole enää voimassa. Iran voi uskontonsa lupauksia pettämättä pikaisesti rakentaa itselleen perustasoisen ydinpommin.