Eipä kauaa mennyt, kun hallitus vilautti Iran-korttia.
Varmaan myös maahanmuuton, puolustuksen, inflaation, työttömyyden ja velan yhteydessä kortti viuhuu.
Orpo : "Bensan hinta nousee"
35
205
Vastaukset
Orpon hallitus on pyrkinyt veronalennuksilla yms. kompensoimaan myös markkinamuutoksia, ja yleensä tähän mennessä autoilijoitten punavihreää kurittamista on kevennetty jo yli 250 miljoonalla eurolla ja hallituksen budjetin mukaan uusia kevennyksiä on tulossa tänä vuonna yli 100 miljoonan euron edestä. Orpon hallituksen toimilla on kyetty pitämään bensan hintaa kurissa. Marinin hallituksen linjalla esim. 95E:n hinta olisi todennäköisesti huidellut jo vuosia 1,95.-2,30 euron kieppeillä, ja lisäksi EU:n kirstyvät jakeluvelvoitteet ja päästökauppa nostaisi entisestään bensan hintaa jonnekin lähelle 2,50 euron litrahintaan, mahdollisesti ylikin.
Kiitos OrpoPurra 😏👌- Anonyymi00001
Eli jos hallitus ei olisi saanut verokertymää kuriin 3 miljardin verokertymävaje olisi paljon pahempi?
Tämä aamupäivä ollut yhtä huutonaurua!
😂 - Anonyymi00002
Mäköjään sulla on vielä aamu lääkkeet ottamatta.
Jos kerran hallitus vaikuttaa peltoaineen hintoihin, sitten meillä ei hinnatnouse.
Mutta minun täytyy nyt lähteä töihin, jää sinä työttömien porvari kavereittesi kassa mussuttamaan. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Mäköjään sulla on vielä aamu lääkkeet ottamatta.
Jos kerran hallitus vaikuttaa peltoaineen hintoihin, sitten meillä ei hinnatnouse.
Mutta minun täytyy nyt lähteä töihin, jää sinä työttömien porvari kavereittesi kassa mussuttamaan.Mikä yritys palkkaa työntekijöitä, joilla on noin surkea kirjoitustaito?
Anonyymi00002 kirjoitti:
Mäköjään sulla on vielä aamu lääkkeet ottamatta.
Jos kerran hallitus vaikuttaa peltoaineen hintoihin, sitten meillä ei hinnatnouse.
Mutta minun täytyy nyt lähteä töihin, jää sinä työttömien porvari kavereittesi kassa mussuttamaan.Hallitus voi vaikuttaa polttoaineiden hintaan verojen kautta, mutta koska polttoaineiden hintaan vaikuttaa myös muut tekijät, kuten kuljetus, varastointi, jakelijoiden hinnoittelu ja öljymarkkinat, niin hallitus ei voi suoraan tehdä päätöstä, että bensan hinta ei nouse.
Lähdössä töihin... ? mjaahh.... minusta tuntuu kyllä vahvasti siltä, että alat valmistautua nukkumaan pitkän nettiyön jälkeen. Montako roiskeläppää ja kokista meni "työvuorollas"?- Anonyymi00008
Mr.Perfect kirjoitti:
Hallitus voi vaikuttaa polttoaineiden hintaan verojen kautta, mutta koska polttoaineiden hintaan vaikuttaa myös muut tekijät, kuten kuljetus, varastointi, jakelijoiden hinnoittelu ja öljymarkkinat, niin hallitus ei voi suoraan tehdä päätöstä, että bensan hinta ei nouse.
Lähdössä töihin... ? mjaahh.... minusta tuntuu kyllä vahvasti siltä, että alat valmistautua nukkumaan pitkän nettiyön jälkeen. Montako roiskeläppää ja kokista meni "työvuorollas"?Jos maailmalla öljyn hinta nousee niin kyllä sitä pitää nostaa myös suomessa ''markkinatalous''.
Anonyymi00008 kirjoitti:
Jos maailmalla öljyn hinta nousee niin kyllä sitä pitää nostaa myös suomessa ''markkinatalous''.
Et taida tietää miten markkinat ja talous toimii. Kun suomalaiset toimijat ostaa öljyä globaaleilta markkinoilta, siitä maksetaan ajankohtainen maailmanmarkkinahinta, joka taas on osa Suomen markkinahintoja öljyjalosteissa. Kun öljyn hinta nousee, se nostaa jalosteiden hintaa, esim. bensa ja diesel. Tämä on niitä tuotanto yms. kuluja, jotka on yksi osa hinnoittelua. Öljyteollisuuden ja tuotteiden verotus on oma osansa jalosteiden myyntihinnassa. Verotusta säätämällä voidaan vaikuttaa esim. bensan pumppuhintaan, kuten Marinin hallitus teki, joka nosti pumppuhintaa, kun taas Orpon hallitus on keventänyt verotusta, joka on alentanut bensan hintaa ja hillinnyt nousupaineita. Loputtomiin ei tietenkään voi verotuksella pelata, koska verotulojen pieneneminen vaikuttaa laajasti verorahoitteisiin palveluihin yms.
- Anonyymi00004
Dunja:
Iran-kortti?
Mielenkiintoinen asbegdi.- Anonyymi00005
Okei. Ajatollah-kortti sitten.
- Anonyymi00006
orpo on huono
- Anonyymi00009
Aivan surkea omaan napaansa tuijottaja.
- Anonyymi00010
Palsta urpot ootte kaikki huonoja.
- Anonyymi00012
.
- Anonyymi00024
Viisas mies on Orpo, moni ei ymmärtäisi että polttoaineiden hinnat nousevat, jos Lähi-idässä on sota käynnissä.
- Anonyymi00007
Tunne on järisyttävä kyllä. Kela maksoi viime vuonna tuntuvasti vähemmän sairauspäivärahaa. Oma-aloitteisuus tarkoittaakin valttia markkinoilla. Ei demokraateille.
- Anonyymi00011
Moni asia maailmassa vaikuttavat muihin asioihin. Ei Suomi mikään irrallaan oleva saareke ole.
- Anonyymi00013
Bensiinin hinta nousee, työssäkäynnin kannattavuus laskee.
Pienipalkkainen hoitaja kun ei voi tehdä etätöitä.- Anonyymi00014
Totta, mutta polttoainden hinnat tulevat nousemaan, jos verotus ei muutu…
Nyt ostamaan sähköautoja… - Anonyymi00017
Anonyymi00014 kirjoitti:
Totta, mutta polttoainden hinnat tulevat nousemaan, jos verotus ei muutu…
Nyt ostamaan sähköautoja…No sitten se vasta sähkön hinta nouseekin.
- Anonyymi00021
Kaikki hinnat nousee, tuotteet tulee myyntiin rekoilla. Kuljetus hinnet ja kaupoissa hinnat nousee. Töihin ei pääse ilman ajtoa. Maaĺa julkiset ei kulje. Ilman omaa autoa ei pääse mihinkään, lìian pitkät etäisyydet kulkea muulla tavoin.
- Anonyymi00023
Anonyymi00014 kirjoitti:
Totta, mutta polttoainden hinnat tulevat nousemaan, jos verotus ei muutu…
Nyt ostamaan sähköautoja…Hehhee köyhyysrajan alapuolen tulot menee pakollisiin elinkustannuksiin ilman alkoa ja tupakkaa. Julkiset ei kulje. Sähkö auto liian kallis lelu.
- Anonyymi00015
Petteri on käynyt taas vähän "tankkaamassa".
- Anonyymi00018
On tuo raakaöljyn matka ja prosessi bensaksi nopea. Raakaöljy ei ole edes lastattu tankkeriin Persianlahdella, kun siitä tehdyn bensan hinta nousee jo pumpulla.
- Anonyymi00020
Vuonna 2024 Norjan osuus Suomeen tuodusta raakaöljystä oli yli 75 prosenttia.
- Anonyymi00019
Raaka öljyn kuljetukset poikki. Silti pensan hinta jo noussut. Raaka öljy tuotuSuomeen jo ennen sotaa. Silti hinta on jo noussut.
- Anonyymi00022
Sähkönkin hinta kohta nousee...
Vesitilanne romahti historiallisen heikoksi – surkea tieto pörssisähkön asiakkaille. - Anonyymi00025
Outo juttu että kun tapahtuu mitä vain missäpäin maailmaa tahansa niin aina se nostaa hintoja Suomessa.
- Anonyymi00026
Sota vaikuttaa kaikkeen eikä siihen tarvitse mitään korttia vilauttaa. Kun ei ihmisellä ole mitään käsitystä sodasta, ainoastaan videopeleistä saatua kokemusta, niin tulee tällaista kommentointia. Toivottavasti nukut yösi hyvin, kun sait purettua syytöksesi toisten niskaan. Järjenkäyttö on sallittua!
- Anonyymi00027
Orpo on surkein pääministeri suomen historiassa . Vetoaa osaamattomuutensa , edellisen hallitukuksen virheiksi ym syiksi . Puhutaan paljon mutta aikaan ei saada mitään , tekijät tekee ja osaa .
- Anonyymi00029
. Sanna Marinin hallitus siis teki velat joita Ei osata poistaa . Tarkoitin yllä.
- Anonyymi00030
Surkea . Marin biletti . Uniperin . Tuppurainen . Teksti viesti . Ohjauksessa . Uusvirtako sai .
- Anonyymi00031
Oletko käynyt taas vähän "tankkaamassa".?
Miksi pistää väli jokaisen . Pisteen ympärille
Olet
Jo .
Humalassa .
.
?
- Anonyymi00028
Orpon syytä bensan hinnan nousu. Antti ei olisi nostanut hintaa 😁
- Anonyymi00032
Sannan aikaan bensan hinta oli tapissa, vaikka ei ollut mitään kriisiä päällä.
- Anonyymi00033
Vasemmisto tulee jakamaan ilmaista bensaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038