Viime vuoden loppupuolella Orpo ennusti Suomen työllisyystilanteen parantuvan tänä vuonna. Velkalaivakin piti kääntyä monta kertaa.
Ainakin tunnin juna toteutuu tämän satusedän lupauksista tällä vaalikaudella.
Ainakin tunnin juna toteutuu tämän satusedän lupauksista tällä vaalikaudella.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Työllisyys alkaa nousta sitten kun kaikki suomalaiset ovat työttömiä! Myös Petteri Orpo.
Tämä oli vitsi, mutta kun tämä hallitus on tehtaillut työttömiä ihan alusta lähtien, ei kukaan voi olla niin tomppeli, etteikö pohjamudissa olisi käännettä??
Huono hallitus on huono, mutta huonokin hallitus ei tapa kaikkia työllisiä!
Miettinyt miten tämä hallitus uskoi voivansa korjata talouden työttömyydellä?
Piti työllisten määrän nousta, mutta se olikin bensiinin hinta joka alkoi nousta. Minkä Orpokin kertoi jo polttoaineiden hinnat nousevat. Viisas on meidän pääministeri.
Joku lupauksista osuu oikeaan. 😂
Tammikuun 2026 työttömyyden trendi entistä huonompi, vaikka tammikuun työttömyysluvut ovat aina joulukuuta hieman alemmat.
Ja Satonen sanoi, että kokoomus ei luvannut 100000 uutta työpaikkaa vaalien aikaan.
Tulee äärettömän oksettava olo kun katsoo eduskunta keskustelua. Missään kauhuelokuvassakaan ei valehdella koko ajan kuten nuo hirviöt tekee, kylmäveriset kansan ruoskijat.
Kaikki takuut , ynnä muut kauniit termit pelkkää valhetta, mikään ei ole käytännössä toteutunut.
Valheen rakastajilla on hirveä ikuisuus.
Veit sanat suustani.
Valehtelu on hyvä laji, jos sen hallitsee. Ainoa vaan on, että kuinka moni uskoo ja äänestää. Koskee kaikkia puolueita.
Kuulijoille tulee väkisin paha olo , ei kukaan normaali ihminen kestä valhetta aina kun ne avaa suunsa. Eikö siihen ole ihan jokin diagnoosi kun valehtelee kaiken mita sanoo?
Kun ne puhuu tulevaisuuden palvelujen varmistamisesta niin se on valhetta. Heillä ei ole tulevaisuutta jotka tuhoaa sitä koko ajan muilta.
Kun joku on rakastunut ihmisten ruoskimiseen niin hän ei sitä lopeta ikinä niin kauan kuin on vallassa.
2 hallituskautta velaksi. Ei kukaan enää usko noiden puheita.