Viimeinen Turkissa sijaitseva tutka työn alla

Anonyymi-ap

🇹🇷🇮🇷🇺🇸Tärkein ja merkittävin, ja nyt käytännössä viimeinen toimiva Yhdysvaltojen ja NATO:n ohjusten puolustusjärjestelmä Turkissa on Kürecikin tutka-asema.

Se on keskeinen osa Euro-ABM (EPAA)-järjestelmää, jonka tarkoituksena on suojata Eurooppaa ballistisilta uhilta, pääasiassa Iranista.

AN/TPY-2 (Army Navy/Transportable Radar Surveillance) sijaitsee noin 700 kilometrin päässä Iranin rajasta. Kyseessä on liikuteltava X-band-tutka, jossa on aktiivinen vaiheohjattu antenni (AFA). Tutka on välttämätön ballististen ohjusten havaitsemiseen ja seuraamiseen niiden lentoradan alkuvaiheessa.

Tutkan tiedot siirretään NATO:n komentokeskuksiin (esimerkiksi Ramsteiniin) ja Yhdysvaltojen laivaston Aegis-järjestelmällä varustettuihin aluksiin Välimerellä sekä THAAD- ja Patriot-pattereihin.

Iran onnistui vastahyökkäyksessään vahingoittamaan tai tuhoamaan Yhdysvaltojen strategisen varhaisvaroitusradarin AN/FPS-132 Block 5:n Qatarissa sekä THAAD-järjestelmän AN/TPY-2-tutkan Yhdistyneissä arabiemiirikunnissa ja Saudi-Arabiassa ja, oletettavasti, myös THAADin AN/TPY-2-tutkan Jordaniassa.

AN/TPY-2-tutkien kaltaisten ohjusten puolustusjärjestelmien kaatuminen antaa paljon ajattelemisen aihetta paitsi amerikkalaisille myös Venäjän asevoimille, sillä ohjusten puolustusjärjestelmä on ollut suunnattu suoraan Venäjän ydinaseita vastaan jo useiden vuosien ajan.

3

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Kiitos tiedosta, kotimaan media edelleen vaikenee.

    • Anonyymi00002
      UUSI

      Paskaksi vaan juutalaisten tutkat!

      • Anonyymi00003
        UUSI

        Jo ei se oo Turkin tutka. Se on USA:n tukikohdassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe