Palestiinan valtio olisi pitänyt perustaa jo aikoja sitten eikä johonkin arabivaltioon. Nyt on kauhea sota persianlahdella ja se on Israelin syytä.
Moskeijat ja muslimien pyhä paikka temppeli vuorella kuuluu osana Palestiinan valtioon itä Jerusalemissa.
Jumalalla tuli paha moka kun lupasi juutalaisille oman maan mutta Palestiinan arabit ajettiin pois omalta maaltaan.
Moskeijat ja muslimien pyhä paikka temppeli vuorella kuuluu osana Palestiinan valtioon itä Jerusalemissa.
Jumalalla tuli paha moka kun lupasi juutalaisille oman maan mutta Palestiinan arabit ajettiin pois omalta maaltaan.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Muslimimaat ovat vastuussa palestiinalaisten avustamisesta ja asuttamisesta. Olkaa hyvä vaan.
Nyt käyttävät niitä vain poliittisena aseena, vihan lietsonnassa.
Mitä jos kaikki Ukrainalaiset he tulevat Suomeen ,hyväksyt
Muslimit kieltävät muunuskoisilta pääsyn Mekkaan. Israel sallii kaikkien uskontojen edustajien (sekä uskonnottomien) pääsyn Jerusalemiin, myös näiden pyhinä pitämille paikoille. Avaajan johtopäätös: Jerusalem muslimeille.
Vuonna 2 000 eKr. ei ollut Palestiinaa. Nimen antoivat roomalaiset vasta toisella vuosisadalla jKr. kukistettuaan juutalaisten kapinan. Juudean provinssi uudelleennimettiin Palestiinaksi kauan sitten kadonneiden filistealaisten mukaan, koska nämä olivat olleet heprealaisten perivihollisia tuhat vuotta aikaisemmin. Nimeksi ei tullut Filistea, koska roomalaiset eivät osanneet sanoa ähvää (vrt. puunilaissodat foinikialaista Karthagoa vastaan).
Juutalaisille maa on ollut Erez Israel jo yli 3 000 vuotta.
joo, juutalaiset tulivat jo tuolloin ryöstelemään toisten maita ja uudellen noin 100 vuotta sitten. No ne ovatkin terroristeja kaikki, nyt ne ova ryöstämässä EteläLibanonia itselleen, kuten sionistien suunnitelmiin kuului,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Litani
Se jumala oli nimeltä Yhdysvallat. Tämä oli vastaus aloitukseen.
Ei Yhdysvallat, vaan ensin Kansainliitto ja sitten YK.
YK kyllä naurata onko vielä YK
Sillehän ne verojakin maksaa henkeä myöten kuitenkin. Jordania pesee käsiä usein.
Palestiinahan oli olemassa, mutta länsimaat halusivat nimetä sen Israeliksi ja antaa juutalaisille.
Israel on nimenä paljon vanhempi. Jumalan valittu kansa.
2. Moos. 23:31
Minä ulotan sinun rajasi Kaislamerestä* filistealaisten mereen ja Siinain autiomaasta Eufratvirtaan saakka. Minä annan sen maan asukkaat teidän käsiinne, ja te voitte karkottaa heidät tieltänne. [Kaislameri tarkoittanee Punaistamerta, filistealaisten meri Välimerta.][1. Moos. 15:18; 5. Moos. 11:24; 1. Kun. 5:1; Ps. 80:12]
Maa on ollut juutalaisille Erez Israel jo neljättä tuhatta vuotta. Ei sitä minkään länsimaan tarvitse nimetä.
Ns "palestiinalaiset" ovat arabeja Israelia ympäröivistä maista. Eivät he mitään tekaistua valtiota tarvitse, kyllä heille tilaa riittää ihan omissa maissaan. Islam on sodassa ja yrittää varastaa juutalaisten maan.
Suomestahan onkin pian tulossa muhametin maa.
Israelia ei ole olemassa. Vanhemmat kuten Ukraina.
Kovasti tuntuu sinuakin kiinnostavan tämä "olematon".
Ja teitä täällä valheet joita parasiitit kertoneet.
Sen alueen Nimi tulee olemaan Palestiina kun Zion hävitetty. Balfour oli huijaus. Ukrainan muka itsenäisyys on valhe. Samat ovat olleet vallassa Israel js Ukraina. Iran oli niiden petojen vallassa myös ja nyt vapautettiin.. Maailmassa oikaistaan vääryyksiä muualtakin..
Jos opettelisit kirjoittamaan suomea, niin viestejäsi voisi lukeakin.
Opettele lukemaanja ymmärtämään txt sisältö ennenkuin tulet örisemään palstalle.
Suomi ei ole äidinkielesi..
Osaan lukea ja kirjoittaa äidinkieltäni Suomea. Sain yo-kirjoituksissa taidoistani laudaturin. Suosittelen myös sinulle kirjoitustaidon opettelemista.
Mitä sitten tapahtui?
Tuo 2026-04-18 12:26:23 postattu viesti on sekava. Ehkä se johtuu osin siitä, ettet ilmeisesti oikein tunne aihetta.
En kirjoittanut kyseistä viestiä vaan kommentoin sitä.
Paavi Leolla on valkoinen hevonen.
Mitä sanotaan Raamatussa tästä?
False profeetta. Vatikaani mitä se on tehnyt?
Jumalan valittu kansa ostaa venäläisiltä Ukrainasta varastettua viljaa. Varmaan maistuu varastetusta viljasta tehty leipä hyvältä..
Israel tukee näin venäjän hyökkäyssotaa Ukrainaan.😡
Eivät ole valittuja, hulluko olet!
Kyllä heidät on moni silmätikukseen valinnut. Kuten esimerkiksi sinä!
Kun muslimi kääntyy kristityksi, hän ei enää vihaa jutalaisia.
Tässä hyvä video. https://amazing.usstareveryday.com/lananhhtv/why-3000-muslims-saw-jesus-ad/