Tänään 5.3.2026 tulee kuluneeksi 73 vuotta siitä, kun NL:n verinen diktaattori kuoli omaan lammikkoonsa.
Kuten tunnettua on, Suomessa on Keskustapuolueessa ihailtu suunnattomasti Neuvostoliittoa. Tästä on esimerkkinä pääministeri Urho Kaleva Kekkosen puhe vuonna 1953 diktaattori Stalinin kuoltua.
Tässä linkki pääministeri Kekkosen irvokkaaseen puheeseen:
https://yle.fi/a/20-82101
Suomen antifasistinen komitea (SAFKA) - Suomi ilman fasismia ry (SIF)
Jan 13 2009
https://antifasistit.blogspot.com/2009/01/suomen-pministerin-urho-kekkosen.html?m=1
Urho Kekkosen radiopuhe 6.3.1953
"Meillä suomalaisilla on se käsitys, ja monien tosiasioiden perusteella uskomme olevamme oikeassa, että generalissimus Stalinilla oli erityistä henkilökohtaista kiintymystä ja ystävyyttä Suomea kohtaan. On luonnollista, että kun generalissimus Stalin nyt on poissa, me suomalaiset tunnemme vilpitöntä surua sen johdosta. Hänen ansiokseen me luemme, että Neuvostoliiton suhtautuminen Suomea kohtaan meille ratkaisevina vuosina sodan jälkeen on ollut suopea ja jalomielinen."
"Suomen kansa ja Suomen hallitus tekevät kunniaa generalissimus Stalinin paarien ääressä."
Stalinin kuoli 73 vuotta sitten ja hyvä niin
9
168
Vastaukset 9
- Anonyymi00001
Kekkosen oli aikanaan pakko nuolla. Nykyään ei tarvitse. Kumpikohan Putinille tulee? Hirttotuomio vai venäläisittäin perinteinen niskalaukaus?
- Anonyymi00002
Hehehe joo, eihän Stubbikaan yhtään nuole Trumpia😂🤣😁
- Anonyymi00004
Anonyymi00002 kirjoitti:
Hehehe joo, eihän Stubbikaan yhtään nuole Trumpia😂🤣😁
Voi tehdäkin, mutta se venäläisten edellyttämä ”liturgia” puuttuu, mikä aikoinaan teki puuhasta niin naurettavaa! Nyt se ei ole enää suhteiden keskeinen osa!
- Anonyymi00003
mitä mitä miksi koneet seisoo koneet käyntiin !!!
mutta kun stalin on kuollut 😭😭- Anonyymi00006
Jooseppi kerkisi olla 2-3 vuotta Mausoleumissa Leninin parina, kunnes katosi sieltä ja haudattiin! Hrutshev muisti, että mies-polo olikin todellisuudessa vain ”verinen diktaattori”!
- Anonyymi00005
Kunnioitus juurikin on pilkallinen ele ohimennen.
- Anonyymi00007
Vainajasta nyt aina puhutaan kauniisti, vaikka olisikin ollut täysi mulkku.
- Anonyymi00008
Putin alkaa olla kohta yli-ikäinen Venäjän johtajaksi.
- Anonyymi00009
Oli kyllä karmea mies. Kyyninen, sadistinen ja julma.
Viime aikoina on tuntunut siltä, että se epäonnistunut itävaltalainen maalari olisi syntynyt uudelleen netanyahoona, mutta toinen yhtä mahdollinen olisi kyllä Stalin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3571447Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan79997Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.85908Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49728- 121705
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38692- 49658
- 50616
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10578- 31575
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95552- 45547
- 32531
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48525En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33518Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84495- 41492
- 80470
- 48459