Katsot hiljaa, kun tapahtuu vääryyksiä. Et halua sekaantua asioihin
koska olet hyvä uskova.
Kun seurakuntia vietiin Helluntaikirkkoon valheilla, manipuloinnilla ja muillakin pimeyden konsteilla, et ottanut kantaa, koska olet hyvä uskova.
Menit lauman mukana, koska et halunnut hyvänä uskovana riitaa. Mitä siitä, jos ybdistyksen omaisuus ryöstettiin valheilla ja mm. Rahankeräyslakia keppihevosena käyttäen. Mitä siitä, vaikka moni veli ja sisar menetti hengellisen kotinsa. Ei olit kuuliainen jokhtajille (millaisi,le...), koska olet hyvä uskova.
Et lähde kinastelemaan naispastoreista, tulisi vain erimielisyyksiä. Vältät niitä koska olet hyvä uskova.
Mitä siitä, jos pastori on eronnut, ja ottanut toisen miehen vaimon. Eihän siihen kannata hyvän uskovan mitään sanoa.
Eikä senkään niin väliä, vaikka pastori puhuu vastoin Sanaa (esim. preterismi),
et halua puuttua, koska olet hyvä uskova.
Ja koskao,et hyvä uskova, et ota kantaa asioihin; vältät erimielisyyksiä.
Et tuomitse tuomittaviakaan asioita, koska olet hyvä uskova.
Puhut armollisuudesta ja suvaitsevaisuudesta, silloin kun pitäisi sanoa synti synniksi.
Mutta koska olet hyvä uskova, et ota mihinkään kantaa.
KERRON SINULLE:
olet välinpitämätön. Välinpitämättömyytesi vuoksi seurakunnissa saa valtaa jos jonkinlaiset opit ja meno. Olet ehkä hyvä uskova, mutta mihin uskot?
Oletko hyvä kristitty, joka valvoo omaa ja toisten opetusta, pitäen Jumalan Sanan kunniassa? Joka ottaa kantaa, kun on sen aika. Joka haluaa, että srk on Sanan mukainen raitis, turvallinen hengellinen koti. Toimien sen mukaan.
Oletko siis "hyvä uskova", vai oletko Jeesusta seuraava kristitty?
Ajatteletko olevasi hyvä uskova?
15
150
Vastaukset
- Anonyymi00001
On aivan turha itkeä menneitä tapahtumia. Itkusi ei niitä muuta. Pitääkö srk n järjestymisessä kaikki olla samanlailla sata vuotta. Yhteiskunta muuttuu. Miksi srk ssa lakiin nähden mitään ei saisi muuttaa. Luuletko, että Orpo ja Purra puuttuvat helluntailaisten tekemisiin. 140 miljardia valtiolla on velkaa. On siinä valtiolla maksamista vuosikymmeniä. Tulee vain EU sta liittovaltio. Profetiat toteutuvat,
- Anonyymi00002
Helluntaikirkko ei ole sen pahempi kuin helluntaikansa. Herätysseurakuntia kaikki.
- Anonyymi00003
Miks pitäis puuttua mihinkään?
Tai olla joka asiasta selittämässä?
Vois itse elää kuten pitää. - Anonyymi00004
toiset tykkää aku ankasta , toiset mikki hiirestä 🤣
- Anonyymi00005
Sitä saatana haluaakin että elät menneisyydessä. Silloin olet voimaton.
- Anonyymi00006
Elän kyllä ihan tätä hetkeä.
Voimattomia ovat ne, jotka menevät virran mukana, peilaamatta asioita Jumalan Sanaan.
Hengelliset ihmiset eivät ole välinpitämättömiä bengellisissä kysymyksissä.
- Anonyymi00007
Jäsenet ovat haaleita
hajuttomia
mauttomia. - Anonyymi00008
Helluntailaiseksi pääsee jos on rikostausta ja v...mäinen luonne.
- Anonyymi00009
Hellarit ovat kovia kehumaan uskollaan.
- Anonyymi00010
Eihän hulluntalainen edes tiedä mikä on syntiä ja mikä ei.
Lain tutemus apukoulutasoa. - Anonyymi00011
Yleensäkin uskovaksi pääsee vaikka ei tiedä mitään. On vain kykenevä herjaamaan.
- Anonyymi00012
Helluntaitaustaisia parhaimmillaan oli seitsemää eri seurakuntaa kolmeakin samassa kaupungissa,joten yhteyttä hajaannuksessa seurakuntien yhteydessä omaan ja muihin seurakuntiin,miten taivassa sitten oltaisiin yhdessä?
- Anonyymi00013
Taivaassa katsotaan kuka kenenkin puolella ketä vastaan kuten tässäkin ajassa ollaan.
Joskin Paavali ei pitänyt sitä hyvänä juttuna.
- Anonyymi00014
Homoseksuaalisuus oli ennen rangaistava teko josta tuomittiin vankilaan.Kaappihomot laittoivat pystyyn erilaisia seurakuntia joiden suojassa pystyivät toimimaan.Olssen laittoi helluntai seurakunnan,tuomittiin vankilaan homoseksuaalisuuden harjoittamisesta.
- Anonyymi00015
Uskon ja synnin voi mainiosti yhdistää helluntailaisuudessa.
Raamatussa on tälle oma nimitys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383809Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 64724
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708