Alkaa jo tosiaan kaivata niitä aikoja, kun Kekkonen piti Neuvostoliiton käskystä pääosin kokoomuksen pois hallituksista ja SMP:n kokonaan ja persuja ei edes ollut.
Kunpa Kekkonen eläisi
Anonyymi-ap
46248
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
Jopa Neuvostoliitosta oli sentään joskus hyötyä. Kokoomuksesta ei ollut vielä tähän päivään.
UKK oli paras ja viimeinen pressa, muut on rupusakkia.
Tarja Halonen oli kekkosen jälkeisistä ainoa, joka lakimiehenä uskalsi suoristaa selkänsä, muut olivat kyyristelijötiä
UKK näyttikin presssalta ei miltään duudsoni klovnilta
Anonyymi-ap - raja on auki itään mene Turtiaisen perään nauttimaan idän ihanuuksista. Terveisin Kekkosen aikalainen.
Minä en persujen perään mene, en entisten enkä nykypersujen. Nykypersut on kyllä vielä hullumpia kuin Soinin aikaiset. Ja tyhmiä.
Mutta minua ei persut ole kuitenkaan koskaan pettäneet, kun en ole niihin luottanutkaan. Hyväuskoiset hölmöt niihin luotti ja pettyivät. Tyhmimmät roikkuu vielä puolueen kannattajina toistellen epätoivoisesti kulttikuningattarensa saatanallisia säkeitä suurina totuuksina.
Jopa Kekkosen aika oli parempaa kuin tämä RiippaPeter-aika. Eli jos Kekkosen aika oli huonoa, sopii kysyä, mitä tämä aika on, kun Kekkosen aikakin olisi parempaa?
Miksi muuten ulkopoliittiseen johtoon ei kelpuutettu muita kuin kokoomusketkuja? Onko kokoomus tosiaan kuspää diktaattoripuolue, joka luulee voivansa tehdä mitä vaan?
"Miksi muuten ulkopoliittiseen johtoon ei kelpuutettu muita kuin kokoomusketkuja?"
Eikö siinä vaikuttanut sekin, että äänestäjät äänesti Stubbin presidentiksi?
Ja esim. UTVA:n kokous vaatii istuvan presidentin paikallaoloa. Ja se presidentti on nyt kokoomuksen ehdokkaana äänestystuloksella valittu Stubb.
Suomen kansalaisilla ei ole juurikaan muuta vaikutusmahdollisuutta noihin asioihin vaikuttaa kuin äänestäminen. Äänestysprosentti on pieni ja se on aina kokoomuksen etu, koska kokoomuksen kannattajat ovat aktiivisia äänestäjiä.
Pelkkä itku ja hammasten kiristys ei köyhää auta, kannattaa äänestää. Kunhan ei persuja ja kokoomusta äänestä.
Kokkelit halveksuu ps wähäpoikia siitähän tuossa on kyse
On se niinkin. Ei persuista ole kuin rengeiksi lapioimaan kokoomusisäntien sontaa.
Kyllä pitäisi estää kokoomukselta hallitukseen pääsy iäksi
Kenen persettä Purra sitten nuolisi?
Pääsisi hallitukseen ilman,että pitää ajaa kokoomuksen asioita missä köyhiä pitää kepittää
Kaupoista saa persikkaa.
SAI SIINÄ ORPO HYVÄN POLIITTISEN HUORAN PERSUKUNINGATTARESTA JA MAA ON NYT TÄSSÄ TILASSA.
Urkki oli viisas tiesi ettei kokoomusta saa päästää hallitukseeen
Ei Kekkosen aikana Kuopiosta saanut persikkaa vaan lanttua sekä madäntyneitä perunoita.
Perceennuolemista se oli silloinkin. Kohde vain oli idässä. Onneksi Kekkonen on kuollut ja kuopattu. Parempi kumartaa länteen ja pyllistää itään. Sammakkomyrkyttäjän fanittajat voivat aivan vapaasti muuttaa Venäjälle ihannevaltioonsa.
Nykyään nuoletaan eu:n herrojen ja rouvien hanureita.Saadaan aivan älyttömiä lakeja ja säädöksiä sieltä kuten tulevan pullojen ja tölkkien palautusjärjestelmä.Suomessa yksi parhaista palautusjärjestelmistä ja nyt se pitää tuhota ja tilalle uusi eu:sta ja maksaa taas satoja miljoonia ja usea kauppias on jo kertonut etteivät ota sitten enään pulloja/tölkkejä vastaan
"Parempi kumartaa länteen ja pyllistää itään. "
Välimuotoako tuossa ei ole?
No, pääasia, että persut tippuu, se puolue ei kykene muuhun kuin riidankylvämiseen.
Venäjän naapurissa on aika vaikeaa olla puolueeton jos sitä tarkoitat. Esimerkiksi Sveitsin on helppo olla puolueeton kun ympärillä on Nato-maita ja EU-maita. Mikäpä siellä on ollessa.
Urho Kekkosen (UKK) suhde Neuvostoliittoon oli kylmän sodan ajan Suomen politiikan kulmakivi, joka perustui henkilökohtaisiin suhteisiin, YYA-sopimukseen ja idänkauppaan. Kekkonen käytti neuvostosuhteita valta-asemansa tukemiseen, ja häntä on arvosteltu liian itäpainotteisesta politiikasta, mutta myös kiitetty Suomen itsenäisyyden turvaamisesta suurvallan naapurissa.
Kaikkilla muilla on suhde natseihin, jotka haluaa maailman sotaa taas. IK13
Sannakin meni natsi Tonin kelkkaan ja firmaan.
Sitoutumattomuus sotilasliittoihin/ EU/pohjoismainen liitto.
Nyt ollaan niin naimisissa USA:n kanssa, ettei meillä ole mitään muuta päätäntävaltaa missään kuin tehdä USA:n tahdon mukaan.
1990-luvun hävittäjäkaupoilla jo mentiin kihloihin USA:n asejärjestelmien kanssa.
Varmaan tästä hyvä tulee, riippuu tosin siitä, mikä kenenkin mielestä on hyvä.
Sveitsi on suojassa, Suomi ei. Mutta onko tässä maassa enää mitään muuta suojeltavaakaan kuin orpopurran kaltaiset Suomen tuhoajat? Ja niitäkin pitää mennä suojelemaan pakon edessä, jos ne onnistuu kärjistämään tilanteen siihen pisteeseen.
Elisabeth Rehn ja Esko Aho ja jumalaton kiire saada hävittäjäkaupat USA:n kanssa. Niitä runnottiin Rehnin myöhemmän kertoman mukaan jo "väkipakolla" maaliin, ettei aika (hallituskausi) loppuisi kesken.
Keinoälyn tekstiä.
Kekkonen hiihti ja Kekkonen kalasti mutta kuinka kävi Kekkoselta rock'n roll?
Kalasti joo,mutta veti herneen nenään jos joku porukasta sai isomman kalan
lehtijuttuja vaan, etkä tajua että paskauutinen myy.
Taisi olla hänen kalakaverinsa joka kertoi
Sinähän niitä paskauutisia luet:)))
Kyllä se on kerrottu monissa yhteyksissä, että Kekkonen oli huono häviäjä, lapsellinen noissa kalajutuissakin.
On kerrottu myös, että Kekkonen pelkäsi ja kammoksui aseita vanhempana, vaikka nuorena oli innokas lahtari ja heilui aseiden kanssa jopa yli tarpeen. Siksi hänelle ulkomaiden johtajien lahjoittamat aseetkin oli epämieluisia lahjoja. Piruuttaan kai NL niitä Kekkoselle lahjoittikin, muistuttaakseen Kekkosen menneisyydestä ja siitä, että NL saattoi pudottaa Kekkosen palliltaan milloin tahtoi, jos tarve vaatisi.
No, ampuihan Kekkonen vanhemmallakin iällä muutaman fasaanin sitten Ruotsin kuninkaan kanssa ja yhden harakan.
Kuka laulaa?
https://www.youtube.com/watch?v=YplzySHdzm4
Vastaan itse.
Alkuperäinen esittäjä (tuossakin) on Rauli Ojanen.
Myöhemmin laulua esitti muunmuassa M.A. Numminen, Jussi Raittinen, Rauli Somerjoki ja jopa Eppu Normaali yhtye.
Hyvä ettei, diktatuuriako kaipailet?
Miten Kekkonen oli diktaattori? Hänet äänestettiin aina uudestaan pressaksi ja jopa silloin lopussa kun ei enään olisi halunnut pressaksi
En suinkaan kaipaile diktatuuria, jota Kekkonen tavallaan edusti NL:n vasallina, mutta Kekkosen ajan itämielistelykin oli parempaa kuin tämä nykyhallituksen touhu.
Olen aina suhtautunut kriittisesti Kekkosen aikaan, mutta tämä nykytouhu pakottaa ajattelemaan sitä aikaa eri näkökulmasta.
Kokoomus on kuitenkin rehellisempi kuin huoraavat persut, koska se kertoo avoimesti mitä edustaa, persut valehtelee törkeästi, kun eivät muuten saa kannatusta. Tosin persujen uskottavuus on nykyään kyseenalaista, mutta ehkä uudet valheet taas uppoaa idiootteihin 2027.
>> SMP:n kokonaan ja persuja ei edes ollut.
Ensinnäkin, tuolloin oli Hävitystä Sodasta vielä sen verran aikaa, että kepulaisetkin oli hieman nöyrempiä, ei ollut Mersuja pihassa kolmin kappalein ja toiseksi, myös demarit olivat vielä demareita (monet sodan käyneitä) ja kommunistit olivat olemassa.
Näistä muodostettiin hallituksia.
SMP (sirkka minä ja pekka) oli pientilallisten puolue. Näiden jälkeläiset suurelta osin ovat nykyisiä persuja mutta uusia sukupolvia kautta linjan myös!
Mutta kaiki tiesivät, mikä on pääperrrkele ! Tänään asioita opiskelevat kantapään kautta ! jälleen kerran ....
t. haans. sea
"SMP (sirkka minä ja pekka) oli pientilallisten puolue. Näiden jälkeläiset suurelta osin ovat nykyisiä persuja mutta uusia sukupolvia kautta linjan myös!"
Tietääköhän persujen kannattajat, että SMP kannatti EU-jäsenyyttä?
Kunpa minä saisin pimpukkaa ja rahaa.
Mene tekemään jynkkyä niin saat
Ihanaa aikaa, kun ei ollut Persuja eikä Vihreitä. Suomalaiset olivat vielä järjissään.
Kunpa persut kuolisi.
Nordean lakkauttamisen aikana Suomessa hallituksessa oli vihervasemmisto, mutta kukaan ei edes sitä huomannut. Oli taas ns. pelkkää valitusta siitä että hallitus on punavihreä SDP:n johtamana. Jotain tällaista pystyy vain iranilainen johtamaan...
Mikä tauti niitä iranilaisia vaivaa? Oli Matinkylän päätös siitä jääkauden sulattamisesta pois ja taas kuului sama. Jotain näin hienoa vain iranilainen pystyy johtamaan ja sitten jo viime syksynä oli USA alkanut jäätymään alle -30 astetta, joka on Arktisen alueen raja. Sen alle ei lämpötila saisi mennä kertaakaan. Iranilainen itse jo pyysi itsensä ampumista Turussa, jos hän olisi jotenkin alkanut jääkautta aiheuttamaan. Siit sen kuulemisest oli jo tullu hieno tunne.
Nordea on Euroopan pankki, joka päätti sulattaa jääkauden pois ja Meden esim. on pakko tehdä aina kaikki toisinpäin ja ehkä hän on oman pankkiteoriansa saanut siitä Peppi Pitkätossun maasta, jossa kaikki on aina vinksin vonksin tai ainakin heikun keikun. Et nyt se Mede oli USA:n saanut jäätymään ja siksi koko lähi-Itä pitää vaan pommittaa jääkausi-ongelman hoitamiseksi. Go Cuba. Se on Suomi ja se on se oikea Euroopan pankki.
ICE Alert ja Epic fury. Nyt se Teheran meni oikeasti jo aivan liian pitkälle omien holtittomuuksiensa kanssa ja se vaan piti pommittaa. Kaikkien maailman ihmisten aivot he olivat ehtineet tuhota Hollywood-hittibiisejä kieroilemalla, mutta koko maailman jäädytys ja ehkä jopa vahingos ja omaa tyhmyyttään. Nordea oli suunnitellut ihan jotain muuta.
Nyt kokoomus pitää N-liiton pois Suomesta.