Mikä uskonto sopisi keltanokalle ensimmäiseksi uskonnoksi, jolla pääsisi riittävän helposti mukaan uskontojen pyörteisiin, ilman ettei motivaatio lakkaisi liian monimutkaisuuden vuoksi heti alkuunsa?
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Terveenäkin voi elä.
Hesan lahkolaispiireistä kuulemma saa kyllä naista ihan helpolla. - Anonyymi00002
Islamista on hyvä aloittaa.Ekaksi suoritat ympärileikkauksen.
- Anonyymi00003
Älä mene vääriin seurakuntiin, joilla on vain se nimi, että ovat kristinuskoisia. Ensin pitää tietysti tulle uskon, eli pytää Jeesusta tulemaan sydämmeen ja siloin Hän tulee ja ihminen uudesisyntuyy ja Pyhä Henkiltulee sinne sydämmeen. Vapaissa sunnissa on oikeaa esim saalem ja vapaakirkko.
- Anonyymi00004
Hölmö kysymys. Miksi ryhtyä 'harjoittamaan uskontoa'?
Oikea kysymys olisi: 'Mitä minun tulee uskoa, että pelastuisin helvetiltä?'
Siihen on vastaus se, että Jeesus on ainoa tie taivaaseen. Jumala tuli ihmiseksi Jeesuksessa (tiesittekö, että Jeesuksen veressä oli 24 kromosomia; 23 Marialta, yksi Jumalalta, kertoo Ron Wyatt). Hän tuli sovittamaan kaiken synnin verellään. Jokainen, joka uskoo sen ja ottaa sen vastaan omalle kohdalleen, pelastuu. Ensin tulee tajuta se, että on taivaaseen kelpaamaton syntinen, Pelastajan tarpeessa. Tuota tapahtumaa nimitetään kääntymykseksi, parannuksen tekemiseksi. Uskoontulo on uudestisyntymä. Sillä hetkellä saamme Jumalan elävän pyhän hengen kuolleen henkemme tilalle. Ihmisen henki kuoli, kun Aatami lankesi syntiin. Raamattu kertoo, että Aatamin pojat olivat hänen kuviaan, eivät enää Jumalan. Uudestisyntyminen on kertatapahtuma, samalla tavalla kuin fyysinen äidin lapsivedestä syntyminen.
Uskovien kristittyjen ylöstempaus on lähellä. Siitä alkaa seitsemän vuotta antikristuksen hirmuhallintoa. Siinä ei uskonnot auta. Se tulee olemaan kauhein aika ihmiskunnan 6000-vuotisessa historiassa. Siitä ajasta pelastuu vain marttyyrina.
Uskonnot yrittävät 'auttaa ihmistä pelastumaan' tekojensa avulla. Kristinusko on niin yksinkertaista, että pieni lapsikin sen ymmärtää. Kukaan ei pelastu teoillaan, vaan teoistaan huolimatta. Kun olemme ottaneet vastaan pelastuksen Jeesuksen veressä, Jumala ei enää näe syntejämme. Vaikka meistä ei valitettavasti vielä tule synnittömiä, Jumala ei katso enää niitä, vaan näkee, että ne on puhdistettu Jeesuksen verellä, maksettu täysin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1421630- 1491095
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät70970Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi330924- 68753
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 69681
- 37639
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33581