Sanna Marin tylyttää Orpon hallitusta ydiaselain huonosta valmistelusta

Anonyymi-ap

Mutta sanoo, että lakia pitää tosiaan tarkastella uudelleen, koska Naton ja USA:n kanssa tehtyjen sopimusten vaikutusta lakiin ei ole huomioitu.
Itse ydinaselain tuominen Eduskuntaan on taas näyttö oikeiston sanelupolitiikasta, jota se on harjoittanut koko hallituskauden.

24

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Se nyt oli ihan aiheellinen näpäytys Kritiikki kohdistui siis pelkästään asian valmisteluun, ei itse asiaan. Eli perinteisesti ulkopolitiikan linjauksista on käyty parlamentaarista keskustelua, joka nyt sattui kokoomukselta "unohtumaan", kun vaalit on tulossa, kannatus mataa, ja ulkopoltiikan värisuoraa putoaa käsistä piakkoin.

      • Anonyymi00008

        Vihervasemmistolta kannatakaan kysyä tästä asiasta mitään, koska eivät ymmärrä mistään asiasta yhtään mitään...


      • Anonyymi00013

        Nyt Lindman on ilmoittanut, että Naton jäsenyysneuvottelujen yhteydessä tarkastettiin, ettei jäsenyys edellytä ydinaselain muuttamista. Eli Nato-jäsenyys ei automaattisesti ole ristiriidassa Suomen ydinasekiellon kanssa.
        Oikeisto vain haluaa leikkiä isojen poikien leluilla, tai sanoa naapurille että heilläkin on tämä leikkikalu. Miksi muuten lakia on valmisteltu salassa kokoomuksen kammioissa?


      • Anonyymi00017

        PETTERI ORPON HALLITUS RAPAUTTAA DEMOKRATIAA


      • Anonyymi00019

        SYYSTÄKIN HUOMAUTTI!!!!!


      • Anonyymi00021

        HEI, HYVIN HAVAITUU

        SANNA OSAA ASIAN


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00017 kirjoitti:

        PETTERI ORPON HALLITUS RAPAUTTAA DEMOKRATIAA

        EI MUUTA KEKSINYT VALLAN VAHTIKOIRAKAAN


      • Anonyymi00024

        PETTERILTÄ LÄHTI TAAS LAPASESTA


    • Anonyymi00002

      Mutta SANNA MARIN KANNATTAA YDINASELAIN MUUTTAMISTA JA ON HALLITUKSEN ESITYKSEN KANNALLA. Tämä on se tarkeä asia ja pääasia.

      • Anonyymi00004

        Vanha vitsi. Noin hän linjasi jos ollessaan itse pääministeri.


      • Anonyymi00006

        Sannan kannattaa nyt jatkaa poliittista esittämistään muka jostain vaihtoehdosta yhdessä hänen "Suomi on valmis aivan mihin tahansa"-politiikkansa perusprinsiipissä, jossa tuo ydinaseiden kauttakulkukin osoittautuu pian pelkäksi kuplaksi. Sitten onkin jo edessä täysin käsittämättömän kallis omien ydinaseiden hankkiminen, mutta joka ei sekään auttaisi mitään. Jo alun alkaenkin tyhjien puheiden hintalappu kasvaa aivan silmissä, muttei sillä saavuteta mitään luvattuja asioita.


      • Anonyymi00020

        tämä oli iso voitto ,petteri totesi kuivakkaasti


    • Anonyymi00003

      Ydinaselain muuttaminen ja tuominen Eduskuntaan on näyttö oikeiston hyvästä ulko- ja turvallisuuspolitiikasta, jota se on harjoittanut koko hallituskauden. Eduskunta sitten lopullisesti päättää miten toimitaan.

      • Anonyymi00005

        Höpöhöpö. Se oli Marinin vasemmistohallitus, joka teki päätöksen Suomen Nato-jäsenyydestä.

        Nykyhallitus ratsastaa pelkillä jälkiliukkailla. Tämäkin show on pelkkä yritys saada huomio kiinnittymään pois hallituksen täydellisestä epäonnistumisesta.

        Orpon hallitus jääkin historiankirjoihin Suomen huonoimpana hallituksena.


      • Anonyymi00009

        Noinko kuvittelet? Missä se "yhtenäinen länsi" nyt on, joka voisi laittaa oman ydinpelotteensa likoon Suomen puolesta?


      • Anonyymi00014
        Anonyymi00005 kirjoitti:

        Höpöhöpö. Se oli Marinin vasemmistohallitus, joka teki päätöksen Suomen Nato-jäsenyydestä.

        Nykyhallitus ratsastaa pelkillä jälkiliukkailla. Tämäkin show on pelkkä yritys saada huomio kiinnittymään pois hallituksen täydellisestä epäonnistumisesta.

        Orpon hallitus jääkin historiankirjoihin Suomen huonoimpana hallituksena.

        Marinin hallitus on jo jäänyt historian kirjoihin
        Suomen huonoimpana hallituksena.


      • Anonyymi00015
        Anonyymi00014 kirjoitti:

        Marinin hallitus on jo jäänyt historian kirjoihin
        Suomen huonoimpana hallituksena.

        Marinin hallitus oli parhaimpia hallituksia Suomen historiassa. Esti pandemian leviämisen vaarallisessa muodossa, ja säästi tuhansia, ellei kymmeniä tuhansia ihmisiä kuolemasta. Nyt jotkut yrittävät pitää sitäkin huonona asiana, mutta he ovatkin tunteettomia populisteja.
        Ainoa huono asia Marinin hallituksessa oli Saarikon tulo siihen, sillä hän huseerasi omia aikojaan ja tuhlasi rahaa koittaessaan kerätä äänestäjiä Keskustalle.
        Mutta huonoin Marinin hallitus oli oikeistolle, koska se esti oikeiston pyrkimyksiä haalia lisää rahaa toisten kustannuksella. Toisin kuin Orpon ja Purran hallitus, joka tekee suurta tulon- ja oikeuksien siirtoa oikeistolle.


    • Anonyymi00007

      Kannatus laskee ja se yritetään nostaa atomiaseiila.

    • Anonyymi00010

      Tyly muija.

    • Anonyymi00011

      No, se on nyt yks ja sama mitä Marin asiasta sanoo. Tuulella käyvä ihminen.

    • Anonyymi00012

      Niin, vaalivoittaja sanelee. Siksi vaalit järjestetään.

      • Anonyymi00016

        Kun kannatus putoaa reilusti alle 50%, niin alkaa hieman epäilyttämään kenen asiaa hallitus ajaa? Orpon hallituksen kohdalla asia on selvä, ajaa vain hyväosaisten asiaa, valitettavasti heitä ei ole yli puolet koko kansasta.


    • Anonyymi00018

      TOSIASIA

    • Anonyymi00022

      TOTTAHAN SE ON.

      UTVAILTU ON JA VUOTOKIN TAPAHTUI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      118
      5402
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      276
      2206
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      92
      1773
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1220
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1116
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      114
      1098
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      83
      1047
    Aihe