1986 valmistunut asunto, sähkökalusteet ilmeisesti siltä ajalta.
Nyt pitäisi vaihdella himmentimiä sellaisiksi, jotka toimii led-lamppujen kanssa. Nykyisillä himmentimillä saa led-lamppujen kanssa aikaan diskovaloja kun eivät ole yhteensopivia.
Mutta kaikki himmentimet on sellaisissa "komboissa", joissa saman kehyksen sisällä on se himmennin, ja muutama tavallinen valokatkaisin.
Ilmeisesti sen himmentimen pitää olla samaan sarjaa, että se sopii nykyisen kehyksen sisään?
Mistähän tuon kalustesarjan merkin ja mallin näkee helpoiten? Vai pitääkö suosiolla uusia koko setti, myös ne tavalliset katkaisijat?
Sähkökalusteen malli?
17
613
Vastaukset 17
- Anonyymi00001
Kyllä nykyiset himmentimet sopivat sopivat tilalle, Ainoastaan keskipeitelevyn ja säätönupin joutuu sovittamaan uuteen himmentimeen. Jos peukalo ei ole ihan keskellä kämmentä, ei ole paha rasti.
- Anonyymi00009
Ammattilaista on määrä käyttää asennuksessa, että eiköhän taitoa luulisi löytyvän 👍
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Ammattilaista on määrä käyttää asennuksessa, että eiköhän taitoa luulisi löytyvän 👍
Taitoa löytyy varsinkin sen mojovan laskun kirjoittamiseen.
- Anonyymi00002
Vuonna 1986 käytettyjä sähkökalusteita ei (led-himmentiminä), enää nyt 40 vuotta myöhemmin ole varmaan myynnissä.
- Anonyymi00004
Mallit muuttuvat, tuskin mitään tavaroita on samanlaisina kuin 40 vuotta sitten.
- Anonyymi00003
Se pitäisi jokaisen tietää joten mikä lie ollut aloituksen pointti ?
- Anonyymi00005
Pointti on se että Sinä pääset taas oksentamaan palstalle. Ole onnellinen kun vielä voit.
- Anonyymi00006
Noita himmentimiä näyttää olevan hintahaarukassa 20 - 100 euroa. Onko niissä oikeasti jotain eroja joka selittää noin ison haitarin?
- Anonyymi00008
Usein se halvin toimii ledien kanssa parhaiten, edellyttäen että minimisäätö menee pienille wateille.
- Anonyymi00007
"Pointti on se että Sinä pääset taas oksentamaan palstalle. Ole onnellinen kun vielä voit."
Mutta parasta on sittenkin kun ylläpitikin on keskustelussa mukana ! - Anonyymi00011
Yksinkertasimmalla pääsee, kun ostaa kaukosäätimellä himmennettävän lampun.
https://www.clasohlson.com/fi/Himmennettävä-LED-lamppu-RGBW-E27-4,8-W-kaukosäädin/p/46-1049-2- Anonyymi00012
Ei taida päästä. Tuon ledilampun kun laittaa siihen vanhanmallisen himmentimen taakse, niin siellä se iloisesti vilkkuu omia aikojaan...
- Anonyymi00013
Osta tai vaiha sihen tavallinen hehku ja himmennä sitä
Jos et saa kauoasta nin monella ihmisellä on banhoja hekuja kaapissa mulla,ainakin sat hehkuu vielä kaapissa- Anonyymi00014
Mieli tekisi jo nykyaikaan 😎
- Anonyymi00015
Taitaa olla kyseessä se sama kantikas malli, mitä oli ihan joka paikassa muinoin (siis 70-luvulla +/- 10 vuotta, jolloin valtaosa asuntokannasta on rakennettu).
Hämärän muistikuvan mukaan ensto vakio tjsp nimi ja edelleen hämärien muistikuvien mukaan himmentimissä yms. piti olla tyyliin 50x50 etulevy. Vaikeaa löytää tietoa, kun puhutaan ajasta ennen ajanlaskun tai ainakin interwebin keksimistä.
Taitaa olla liian monta litraa vettä virrannut Vantaanjoessa noista päivistä. Taannoin melkein missä tahansa himmentimessä oli peitelevy rakennettu paloista niin, että vehkeen pystyi asentamaan pintaan tai ottamalla peitelevyn uloimman osan pois se sopi Jussisrarjaan (tooodeella suosittu jossain vaiheessa) ja sitten oli vielä tähän esnto vakioon vai mikälie sopiva peitelevy. Vaan nyt kun googlettelee himmentimiä, niin ei enää näytä niissä olevan oikeanmallista peitelevyä.
Veikkaan, että joutuu uusimaan koko kalustesarjan.- Anonyymi00016
Nämä on varmaankin noita Enstoja, sinun kuvauksesi ja googlettelu tuo samanmallisen oloisia näytille.
Miten nuo puretaan? Vedetäänkö himmenninnuppi voimalla ulospäin ja sen jälkeen peitelevy ym?
En ole uskaltanut käyttää voimaa etten riko mitään...
t. Aloittaja - Anonyymi00017
Anonyymi00016 kirjoitti:
Nämä on varmaankin noita Enstoja, sinun kuvauksesi ja googlettelu tuo samanmallisen oloisia näytille.
Miten nuo puretaan? Vedetäänkö himmenninnuppi voimalla ulospäin ja sen jälkeen peitelevy ym?
En ole uskaltanut käyttää voimaa etten riko mitään...
t. AloittajaNuppi ulos ja sen alla on yleensä mutteri, joka puristaa peitelevyä paikoilleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1451125Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1171017En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58765Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213758Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä25706- 63705
- 135696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57612- 38588
Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss57541