Purra: Maahanmuuttajien sosiaaliturvassa on paljon korjattavaa – kyse on sekä taloudesta että oikeudenmukaisuudesta
PolitiikkaTalous
11.03.2026 |10:00
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimeksen mielestä maahanmuuttajat saavat liian helposti Kelan eläkkeitä. Valtiovarainministeri Riikka Purra on samaa mieltä ja sanoo, että järjestelmää on korjattava.
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes totesi Helsingin Sanomien haastattelussa, että hänen mielestään maahanmuuttajat saavat liian helposti Kelan eläkkeitä.
”Tervetuloa perussuomalaisten linjalle”
suomen uutiset
ps. saksan kohtalo odottaa demarit
Tervetuloa perussuomalaisten linjalle
25
186
Vastaukset 25
- Anonyymi00001
Persu nikkaroi nippeleillä?
Budjetista 40 miljardia kuluu ikääntyneiden sosiaaliturvaan
ja tämä kasvaa vuosittain. Se kasvaa enemmän kuin mikään muu , myös maahanmuutto.
Etuudet 17 miljardia euroa! Tästä suurin osa menee hyvätuloisille! Koska moni etuisuus on ansiosidonnainen!
Lapsiperheiden sosiaalikulut 8,75 miljardia. Tämä pienenee joka vuosi.
Ikääntyneet ovat Suomessa varakkaimpia. Eniten varakkaita on yli 70 vuotiaat.
Toimeentulotuki alle 2 miljardia.
Budjetti noin 90 miljardia!
Persu ei ymmärrä taloutta lainkaan. Kuvitellaan juttuja. Puuhastellaan asioilla joilla ei ole mitään merkitystä!
Suomen ongelma on Demokrafia! Ai niin, eihän Persu tiedä mitä se on. Väestön ikääntyminen.
Liian vähän lapsia. Kun eläkeläisiä on jo 2,5 miljoonaa! On lapsia alle 15v enää vuonna 2030 noin 760 tuhatta!
Me olemme kusessa vaikka meillä ei olisi ainuttakaan maahanmuuttajaa!!
Tai no, siis vielä pahemmassa pulassa!- Anonyymi00002
Sorry siis eläkeläisiä on 1,5 miljoonaa!
Kun eläkejärjestelmä luotiin vuonna 1963 oli eläkeläisiä 350 tuhatta! Nyt siis 1,5 miljoonaa.
Silloin vuonna 1963 oli Suomessa työssä olevia ihmisiä 100 tuhatta enemmän kuin tänään!
Maahanmuuton merkitys on Zero noin 0%. - Anonyymi00003
Anonyymi00002 kirjoitti:
Sorry siis eläkeläisiä on 1,5 miljoonaa!
Kun eläkejärjestelmä luotiin vuonna 1963 oli eläkeläisiä 350 tuhatta! Nyt siis 1,5 miljoonaa.
Silloin vuonna 1963 oli Suomessa työssä olevia ihmisiä 100 tuhatta enemmän kuin tänään!
Maahanmuuton merkitys on Zero noin 0%.Ja mitenkäs kansaa kannustetaan hankkimaan lapsia? Kiristämällä kaikesta, jotta kenelläkään ei ole varaa edes hankkia lapsia, sitten ihmetellään kun syntyvyys laskee.
- Anonyymi00014
Anonyymi00002 kirjoitti:
Sorry siis eläkeläisiä on 1,5 miljoonaa!
Kun eläkejärjestelmä luotiin vuonna 1963 oli eläkeläisiä 350 tuhatta! Nyt siis 1,5 miljoonaa.
Silloin vuonna 1963 oli Suomessa työssä olevia ihmisiä 100 tuhatta enemmän kuin tänään!
Maahanmuuton merkitys on Zero noin 0%.No onhan noita eläkeläisiä, suurin osa kakaroita 18-20 v anarkisteja joita ei työnteko kiinnosta ja eivät sekopäät tiedä edes mitä siellä jalkojen välissä on!!!!!!!! Kouluissa opetetaan jo ala-asteelta lähtien että ei sinun työtä tarvitse tehdä , kyllä valtio maksaa eli veronmaksajat. Näin vihervasemmisto aivopesee kouluissa lapsia!!!!!!
- Anonyymi00004
444
- Anonyymi00005
PS.
- Anonyymi00006
er3
- Anonyymi00007
Kannattaisiko postata hallitukselle, että laittaa asiat kuntoon. Eikös PS ole siellä parhaillaan.
- Anonyymi00008
Persut silppuavat sellaiset postaukset, heillä on terävät sakset käytössä, verovaroin kustannettua parasta ja kalleinta.
- Anonyymi00015
Anonyymi00008 kirjoitti:
Persut silppuavat sellaiset postaukset, heillä on terävät sakset käytössä, verovaroin kustannettua parasta ja kalleinta.
Kyllähän se mariini hoiti sellaiset postaukset verorahaoilla että matuillakin on nykyään kivaa elää, paremmin kuin suomalainen köyhä!!!!!!!
- Anonyymi00023
"Eikös PS ole siellä parhaillaan."
Kyllä on, ja oikeaan suuntaan ollaan 2019-2023 syöksyn jälkeen menossa!!! HYVÄ PS!!!!! - Anonyymi00024
Anonyymi00023 kirjoitti:
"Eikös PS ole siellä parhaillaan."
Kyllä on, ja oikeaan suuntaan ollaan 2019-2023 syöksyn jälkeen menossa!!! HYVÄ PS!!!!!Luottamus hallitukseen on syöksyssä.
- Anonyymi00009
sak
- Anonyymi00010
666
- Anonyymi00011
444
- Anonyymi00012
Natsima antaa miljoonansa afgaanimiehille? jooko
- Anonyymi00013
On korjattavaa ja paljonkin, kaikki joutomatut hevon v.ttuun
- Anonyymi00016
666
- Anonyymi00017
Bkb
- Anonyymi00018
Yhteiskunta
Maahanmuutto
ruotsidemokraatit kelpaavat jo hallituskumppaniksi
Anonyymi-ap
2026-07-18 10:27:43
https://demokraatti.fi/nain-ruotsin-liberaalioikeisto-taipui-ruotsidemokraatit-kelpaavat-jo-hallituskumppaniksi
Moktar Gubta sdp kiehuu? - Anonyymi00019
Kokoomus voi hävitä Lindtmanin kannalta liikaa. Tuoreessa HS-gallupissa kokoomuksen kannatus oli 16,7 prosenttia ja tuoreimmassa Ylen mittauksessa 17,4 prosenttia. Kummassakin suunta oli alaspäin.
Helsinki Garden -skandaali tuli kokoomukselle pahaan aikaan. Se huipentunee ensi viikolla, kun eduskunta kutsutaan kesätauolta asian vuoksi. Jää mieleen.
Jos kokoomuksen kannatus jää vaaleissa alle 17 prosentin, se on rökäletappio. Niin on myös se, että perussuomalaiset olisi kokoomusta isompi.
Se on mahdollista, koska perussuomalaiset ovat onnistuneet nousemaan omasta kannatusalhoistaan metodeilla ja puheilla, jotka eivät ole kokoomusjohdolle mahdollisia.
is- Anonyymi00021
Eli persut ovat alkaneet taas lisätä populismiaan.
- Anonyymi00020
hyvää nimipäivää
- Anonyymi00025
puna lähtee kasvoista niin näkee asiat turvallisuuden kannalta ja talous kestää
- Anonyymi00026
Jep, milloin persut lopettavat punaisen näkemisen joka paikassa? Ei tarttee aina huutaa kommaria.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1801442
- 851293
- 1041038
- 48869
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40753Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83636Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7636Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30566Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.89543Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44542