Ei voi kuin hämmästellä mitä pahaksi levinneen tulipalon aikaiseksi saaneiden pahvilaatikolla leikkineiden 15-vuotiaiden poikien päässä liikkuu. Ovat jo siinä iässä, että ajatusten pitäisi olla aivan muissa asioissa kuin pahvilaatikkoleikeissä koulun pihalla.
Pieni oli rahallinen korvaus teon haittoihin nähden. Syyllinen , jos varakkaasta perheestä on, ei opi mitään kun pikkurahalla selviää. Tilannetta seurannut paloon syytön kaveri olisi voinut ottaa luurin käteensä ja ilmoittaa 112 ja sammuttajat heti paikalle.
Tulella leikkijät Laurinlahdessa
3
139
Vastaukset
- Anonyymi00001
Se sivusta toimettomana asiaa seuraillut poika on tämän tapauksen suurimpia vahingontekijöitä ja vastuun pakoilijoita. Miksi ei soittanut ja ilmiantanut kavereitaan?
- Anonyymi00002
Luultavasti oli pelkäsi seurauksia ilmiantamisen jälkeen, mikä on raukkamaista.
Sama ilmiö huonoin seurauksin on rattijuoppojen nuorten kuolonkolareissa pelkurit menevät kyytiin tai seuraavat sivusta lähtötilanteessa.
Pahinta pelkuruutta on olla puuttumatta tilanteisiin. Voi hyvin lähteä rauhallisesti pois ja soittaa syrjemmässä hälytyskeskukseen. Siinä on kyse vastuullisuudesta, joka osoittaa kypsää toimintaa. Myös tekijä välttyy huomattavasti pahemmilta seurauksilta ja ehkä jopa osaa kiittää puuttumisesta. - Anonyymi00003
Kyllä tekijä, pääpiru kuitenkin on se suurin vahingontekijä ja aloitteleva kriminaalisia taipumuksia omaava luuseri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1331961
- 1211395
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401170Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3001111Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni631102- 491069
- 1411069
Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470937Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet94907Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58839