Axios: Yhdysvallat teki suuren taktisen virheen torjumalla elokuussa 2025 Ukrainan tarjouksen torjuntadrooneista - "Joku vain päätti, että niitä ei osteta"
Ukrainan ainutlaatuiselle kokemukselle iranilaisten Shahed-lennokkien torjumisesta on ollut viime aikoina kovaa kysyntää, kun Iran on vastannut Yhdysvaltojen ja Israelin sotatoimiin iskemällä useisiin Lähi-idän maihin ja etenkin niissä oleviin Yhdysvaltain tukikohtiin.
Shahedit on yhdistetty seitsemän Yhdysvaltojen menettämän sotilaan kuolemiin. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi aiemmin, että Ukraina on saanut hiljattain avunpyyntöjä useista Lähi-idän maista sekä myös Yhdysvalloilta ja Euroopan liittolaisilta.
Yhdysvaltalaisen Axios-sivuston lähteiden mukaan ukrainalaiset yrittivät myydä Shahedien torjuntaan liittyvää teknologiaa Yhdysvalloille jo lähes seitsemän kuukautta sitten, kun Zelenskyi vieraili Valkoisessa talossa useiden Euroopan liittolaismaiden johtajien kanssa.
Ukrainan ainutlaatuiselle kokemukselle iranilaisten Shahed-lennokkien torjumisesta on ollut viime aikoina kovaa kysyntää, kun Iran on vastannut Yhdysvaltojen ja Israelin sotatoimiin iskemällä useisiin Lähi-idän maihin ja etenkin niissä oleviin Yhdysvaltain tukikohtiin.
Shahedit on yhdistetty seitsemän Yhdysvaltojen menettämän sotilaan kuolemiin. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoi aiemmin, että Ukraina on saanut hiljattain avunpyyntöjä useista Lähi-idän maista sekä myös Yhdysvalloilta ja Euroopan liittolaisilta.
Yhdysvaltalaisen Axios-sivuston lähteiden mukaan ukrainalaiset yrittivät myydä Shahedien torjuntaan liittyvää teknologiaa Yhdysvalloille jo lähes seitsemän kuukautta sitten, kun Zelenskyi vieraili Valkoisessa talossa useiden Euroopan liittolaismaiden johtajien kanssa.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Naton viides artikla tulee nyt sitten vain voimaan, ja ratkaisee ihan samantien Yhdysvaltojen todella vakavan ongelman.
Mihin natomaahan on nyt sitten muka hyökätty?
Turkkiin!
Kuka nyt Turkkiin on hyökännyt?
Ei kukaan.
Onko Turkki siis pyytänyt viidennen artiklan aktivointia?
LOL.
On kaksikin eri kertaa.
Laitahan linkkiä valheeseesi.
Hevonpaskaa tiltu.
Opastan sinua.
https://historianet.fi/sota/kuinka-monesti-nato-on-aktivoinut-5-artiklan
Minä opastan sinua. AI:
"1. Viittaukset ja poliittinen painostus
Turkki on useissa kriiseissä viitannut 5. artiklaan tai todennut, että sen turvallisuus on uhattuna. Näitä tilanteita ovat olleet esimerkiksi:
Syyrian sisällissota ja rajalla tapahtuneet tykistökeskitykset
ISIS:n hyökkäykset Turkin alueelle
Venäjän toimet Syyriassa, erityisesti Turkin ilmavoimien alas ampuma venäläinen Su-24 vuonna 2015
Näissä tilanteissa Turkki on puhunut artikla 5:n hengestä, mutta ei ole tehnyt virallista pyyntöä sen aktivoimiseksi."
Miksi valehtelet?
LOL.
Mummos oli LOL.
Suomi olisi jo pyytänyt.
Sairainta mitä suomalaiset voisivat nyt kokea olisi Yhdysvaltain mieliskely ja nuoleskelu, vaikka valtio nimeltä Usa on maailman pahin terrorismia harjoittava ja tuottava valtio koko maapallon päällä yhdessä Israelin kanssa.
Yön yli nukuttuani lisään että meidän on nyt vaihdettava kaikki Usa-länsisuhteet Venäjä-suhteisiin ja tunnustettava että Venäjä vain puolustautuu länsimaiden julmaa aggressiota kohtaan, joka alkoi Ukrainan silmittömällä terrorilla Donbasin sorrettuja venäläisiä kohtaan.
Daavidin linko ja F-35 on peruttava ja ostettava edullisempia venäläisiä aseita. Tuhansine ydinaseineenkaan Venäjä ei uhkaa meitä, jos me emme militarismissamme uhkaa sitä. Sotakiiman on Suomessa loputtava, nyt kohti tulevaisuutta ja rauhan rakentamiseen yhdessä Venäjän kanssa!
Menehän takaisin nukkumaan.
Kiitos MOLOrest.
Trumpin ajama politiikka näyttäisi epäonnistuneen pahanpuoleisesti; luottamus yhdysvaltalaispalveluihin murenee. Venäjä ja Kiina ovat jo aikapäivää sitten lipsuneet niiden otteesta, joten digijättien kansainvälinen valta on jo heikentynyt. Nyt se on heikentymässä myös Euroopassa, ja jenkkipalveluille penätään vaihtoehtoja yhä enemmän EU:n sisältä. Joku voisi luonnehtia asiaa Make Europe Great Again -ajatteluksi.
Vastauksena huoliin heikkenevästä markkina-alueesta Trump määräsi diplomaattinsa kampanjoimaan EU:ssa digisuvereniteettia vastaan. Tämä osoittaa, että Trumpin huoli on todellinen.
Sitä saa mitä tilaa.
Trump on enää pelkkä huono vitsi.
Kun amerikkalaiset valitsevat valehtelevan idiootin presidentiksi, hän tietenkin valitsee myös muuhun johtoon kaltaisiaan idiootteja ja näin kaikki päätökset muuttuvat typeriksi.
Trump joutuu eroamaan pressan hommastaan jos Usa ei pysty vaihtamaan Iranin hallintoa mieleisekseen.
No ei joudu eikä eroa ennen kuin kausi on täynnä.
Irakin aluevesillä roihuaa jo kaksi öljytankkeria.
Varmaa tietoa iskujen tekijästä ei ole, mutta irakilainen turvallisuuslähde kertoo CNN:lle, että räjähteillä varustetun iranilaisen veneen epäillään osuneen kahteen alukseen.
Tuo on vasta alkua.
Iranhan on jo miinoittanut Hormuzinsalmen, nyt alkaa öljytakkerit sitten räjähtelemään.
Totta!
Outoa että Donnien juttujen mukaan USA on tuhonnut Iranin koko laivaston, ja silti vain persialaiset miinoittavat.
Muistuttaa vähän Vietnamin sotaa, jossa Vietkongin tappiot taistelussa olivat raporttien mukaan aina yli kymmenkertaiset amerikkalaisiin verrattuna.
Jenkkien suurin uroteko brutaalissa hyökkäyssodassa on isku tyttökouluun ja iskut korkeimpaan valtiojoohtoon, murhaten, ainoa oikea kuvaus.
Isku aseettomaan koulutusalukseen, joka oli Intiasta tulossa, miehisto tapettiin ja henkiinjääneetkin pelastettiin ulkoa tulleella avustuksella.
Kaikin tavoin epäreilua toimintaa, alkaen sopimusrikkommisilla.
Kaiken tämän esim. EU hyväksyy virallisilla kannanotoillaan.
Tämä hyökkääjä on Suomen liittolainen ja sille on annettu 15-tukikohtaa hallintaan.
Taitaa Donnie nyt vain valehdella taas kerran.
Totta!