Oletko uskossa ja saanut Pyhän Hengen?

Joh.7:37Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat."
7:39 Mutta sen hän sanoi Hengestä, joka niiden piti saaman, jotka uskoivat häneen; sillä Henki ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei vielä ollut kirkastettu.

Uudessa Liitossa Pyhällä Hengellä on suurin vaikutus uskovaisen elämässä.
6136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pyhä Henki on annettu ja saatu. Se on Jumalan puolelta valmista.
Pyhä Henki on lahja. Lahjan voi ottaa vastaan kun sitä tarjotaan
tai voi olla ottamatta vastaan toteamalla: "Ei kiitos, en tarvitse."

Se, että lahja on annettu ja sitä tarjotaan, ei merkitse, että se
on otettu vastaan. Lahja tulee ottaa myös vastaan kun sitä
tarjotaan. Jumala tarjoaa Pyhää Henkeä omilleen.

Äänestä

Helluntaisilla toimii muutenkin tuo hyvävelitoiminta. Katskokaa yle.fi ministeri Poutalan teko.

Äänestä

Ei, pyhä henki ei tule aivastamallakaan?

Mutta kerran eräs savolaismies kystyttäessä poliisiratsiassa että "puhaltakaapa tähän".

Vua tässäpä tätä!

Äänestä

Raamattu tietenkin kertoo Pyhästä Hengestä. Uskoville se tarkoittaa kuitenkin sen herjaamista, PyHän Hengen automaattisesta herjaamista eikä niinkään ole väliä mitä Raamatussa oikeasti lukee. Sitä kuten Paavalia voidaan aivan hillittömästi herjata.

Äänestä

Oon eläväs uskos, sitä on kuolluttakin uskossa olemista, jossa ihminen kertoo olevansa uskossa.

Sain kerran uuvestisyntymässäin Pyhän Hengen.

Tääll oli tänään vanhakas kirjoitus, jossa eräs totesi että kasteessa tapahtuu uuvestisyntyminen.Mulle se ei tapahtunut noin vaan n. 30 min jatkuneen rukouksen aikana sänkyllä aivan ojottamattain. Sitä en tiijä sisälmöityikö siihen Hengen kaste uuvestisyntymään. Mulla tosin meni usejanpi vuosi ennen kuin tajusin uuvestisyntyneeni, pijin sitä Pyhän Hengen kosketuksena, mutta sen lisäksi siihen sisältyi uuvestisyntymyskin.

Selef Urge

Äänestä
  • En uuvestisyntymäni aikaan ollut riittävässä käsityksessä Raamatussa olevijen sanojen merkityksistä, en mm. ymmärtänyt mitä tarkoittaa ylipäätään uuvestisyntyminen Jumalan Hengestä, terminolokija oli vaikejasti aukeutuvaa aluksi, mutta ajan kanssa alkoi munkin pönttö hiffaamaan Raamattuun kirjoitettui sanaisuuksii.

    Levossa Herran on enemmän kuin mukavaa ja iisii vaeltaa vailla ylipainaisenteisii huolii vaikka niillä on yritys tunkee puseroon sisseen, mutta aktiivisessa aina tarpeen tullen Jeesuksen nimessä on torjuntavoimaa huolijen väistyy. Haluan olla ja elää Jumalan rauhassa ja siihen on Jumala onnistunut mut rajaamaan, laittamaan ikäänkuin Jumalan rauhanrekeen istuksimaan.

    Selef Urge

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Joh.7:37Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat."
7:39 Mutta sen hän sanoi Hengestä, joka niiden piti saaman, jotka uskoivat häneen; sillä Henki ei ollut vielä tullut, koska Jeesus ei vielä ollut kirkastettu.

Uudessa Liitossa Pyhällä Hengellä on suurin vaikutus uskovaisen elämässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu