Vertailua Puuilo, Tokman, Motonet myymälöiden laadusta Konalassa

Anonyymi-ap

Jos vertaa Puuiloa, Motonettia ja Tokmannia keskenään niin johtopäätökset ovat

Puuilossa on ylivoimaisesti parhaat asiantuntevat ja ystävälliset ja hyvän itsetunnon omaavat myyjät. Hinnat ovat kilpailukykyiset tuntevat myyjät. Myymälä on kaikkiaan hyvin selkeä opasteiden osalta. Yritys on on onnistunut profiloitumaan hyvin.

Tokmanni on hyvin sekava ja sokkeloinen ja osa myyjistä on jotenkin jopa epäkohteliaita. Tulee mieleen että myymälä on samanlainen "romukauppa" kun aikoinaan oli. Tokmanin kilpailija on Lidl johon en ota kantaa. Julasta ei minulla ole kokemuksia.

Motonetin sekatavaratalo ei ole oikein onnistunut profiloitumaan. Myyjien ammattitaito on kaikista heikompi. Edes kaikki ns. varaosa myyjät eivät hallitse SI-järjestelmän keskeisiä ammattiin kuuluvia käsitteitä ja lyhenteitä. Epäilen että johtamisessa ja töiden organisoinnissa ei ole oikein onnistuttu.
Myyjien nimet ei ole näkyvissä, miksi no ettei heistä voida antaa palautetta.
Mielestäni koko yritystoiminta on sekavaa ja itk. " sairasta"
Kokemuksien valossa kehitys on hyvin heikkoa.

Tässä on yhden henkilön näkemys lähinnä siltä ajalta kun Konalassa on ollut Motonet, Tokmanni ja Puuilo.

2

243

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Olisiko ilkeästi sanottu, että Puuilo tekee myymälänsä asiakkaita varten ja muut itseänsä varten? Voidaan rinnastaa vertausta myös TV ohjelmien tuottajiin.

    • Anonyymi00002

      Anteeksi, en tarkoittanut, että Motonetissa on sairasta vaan että siellä on epätervettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      875
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      503
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      121
      465
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe