Perussuomalaiset kannattivat Trumpia

Anonyymi-ap

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump sanoo, että Yhdysvallat on voittanut Iranin sodan. Yhdysvaltain presidentti väittää Hormuzinsalmen olevan "erinomaisessa kunnossa". Iran on jatkanut iskujaan rahtialuksiin Hormuzinsalmella ja Persianlahdella. Irak on ilmoittanut sulkeneensa öljysatamansa. Öljyn hinta on jälleen noussut jyrkästi. Sodalle asetetut tavoitteet ovatkin olleet muutoksessa. Iskujen alussa Trump kehotti iranilaisia hallintonsa kaatamiseen, mutta myöhemmin sisäpiiristä lausuttiin, ettei hallinnon vaihtaminen ole yksi Yhdysvaltojen tavoitteista.

Kannattaa muistaa näinä aikoina, ketkä ovat kannattaneet Trumpia. Kertoo sen ihmisen maailmankuvasta paljon. Muistaakseni Teemu Selännekin oikein isoon ääneen ilmoitti kannattavansa.

3

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      odotetaan kuukausi ja katsotaan mitä tapahtuu

    • Anonyymi00002

      Halla-aho: valehtelu on politiikassa normaalia.

    • Hyvin monet amerikkalaiset politiikan tutkijat ja seuraajat (professoritasoiset ja sotilasuralla olleet, erityisesti Jeffrey Sachs) sanovat ihan suoraan, että Trump on hullu, narsisti ja psykopaatti, jonka tietotaso presidentin toimenkuvaan liittyvistä asioista on täysin olematon. Hän elää omien tunteidensa ja vaistojensa varassa sen sijaan, että perustaisi toimintansa faktoihin ja asiantuntemukseen. Sitä olisi Iranin sodankin tapauksessa ollut tarjolla, sillä tiettävästi Pentagon varoitti häntä useista sodan riskeistä. Nyt nuo riskit ovat iskemässä voimalla USAhan, Eurooppaan, Kiinaan ja suureen osaan maailmaa. Globaali öljy- ja kaasukriisi vaaniin jo nurkan takana. Siitä seuraa yleisempi energiakriisi, inflaatio, korkojen nousu, talouskasvun kuihtuminen ja pahanlaatuinen negatiivinen kierre. Jokainen uusi sotapäivä lisää tätä riskiä.

      Sotia on helppo aloittaa, mutta vaikea lopettaa. Se pätee tässäkin tapauksessa. Iranin johto ymmärtää tämän ja pyrkii pitkittämään sotaa. Aika näyttäisi olevan Iranin puolella. Sillä oma pysyvä tukikohta eli maa-alueensa. USAn lentotukialusten ja tukikohtien ohjusvarastot ja huolto ehtyvät vähitellen. Kun ne ehtyvät, siirrytään raaempaan sodan vaiheeseen eli droonisotaan. Siinä Iran on tasavertaisempi osapuoli ellei peräri vahvempi. Iranilla on lisäksi kaksi optiota, joista Hormuzin salmen sulkua se on alkanut jo käyttää. Toinen optio on suolan poistojärjestelmät, joita tulittamalla meren toisella puolella aletaan olla vaikeuksissa makean veden saannissa.

      Trump ja Netanjahu eivät voi noin vain lähteä kesken sodan pakosalle, jos esim. öljynkuljetusongelma jää ratkaisematta. Eivät he haluakaan lähteä, koska se olisi noloa ja kasvojen menetys. Voidaan ajautua vaiheeseen, missä USAn on jo pakko lähettää valtavat maajoukot Iraniin tai käyttää ydinaseita Irania vastaan. Maaoperaatio olisi Iranilla paljon vaikeammin toteuttavissa kuin Irakissa, missä sotilaallinen vastus oli heikko. Amerikkalaisten motivaatio lähteä taistelemaan Iraniin on erittäin heikko, koska sodan vastustus on suuri ja kansa ihmettelee, mitä varten USA on lähtenyt sotimaan jälleen kerran noin kauas ilman kansalle kerrottua selvää syytä.

      Itse harrastan sijoittamista ja tein tänään johtopäätökset tilanteesta. Eli katsoin, että nyt on paras olla varovainen ja myin kaikki osakkeeni, jotka kaikki ovat amerikkalaisyritysten osakkeita yhtä lukuunottamatta. Voittoa on tullut riittävästi jo tänä vuonna ja riski on Trumpin sotapolitiikan vuoksi kohonnut liian suureksi. Tämä voi tietysti avata sijoitusmielessä hyvän tilaisuuden ostoihin, jos pörssit jossain vaiheessa todella romahtavat kymmeniä prosentteja, mikä on aivan mahdollista, joskaan ei vielä tässä tilanteessa todennäköistä. Jos Trump joten navigoi tästä tilanteesta onnekkaasti ulos, sitten kärsin varmaan tappiota, mutta en sure sitä, koska sijoittamisessa yleensä kannattaa kuitenkin välttää ylisuuria riskejä. Eli menen vanhan ja hyväksi koetun opin mukaan. Tästä tulee joka tapauksessa iso lasku suomalaisille muutenkin, jos umpisolmua Iranissa ei saada avattua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      593
      2075
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      102
      1030
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      977
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      837
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      835
    6. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    7. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      70
      747
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      678
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe