”Mauri Peltokangas ajoi poliisin tutkaan elokuussa Ylöjärvellä 135 kilometriä tunnissa alueella, jossa nopeusrajoitus on 80 kilometriä tunnissa. Peltokangas sai 60 päiväsakkoa, hänen tuloillaan maksettavaa kertyy 5 400 euroa.
Syyttäjän mukaan Peltokankaan menettely on ollut omiaan aiheuttamaan vakavaa vaaraa toisen hengelle tai terveydelle. Tämä oli jo kolmas sakkotuomio Peltokankaalle kaahailusta.”
https://yle.fi/a/74-20214979?origin=rss
Niin, pitäisikö vakavaa hengen ja terveyden vaaraa aiheuttava autohurjastelija sulkea lopulta vankilaan, kun hän toistaa rikostaan ja osoittaa ilmeistä piittaamattomuutta lain kieltoja ja käskyjä kohtaan? Rikoslain mukaan uusiminen on yksi rangaistuksen koventamisperuste.
Kaahailijalle jo kolmas tuomio ja silti hän välttyi vankilalta
4
154
Vastaukset
- Anonyymi00001
"Three strikes -laki on eräissä Yhdysvaltain osavaltioissa voimassa oleva käytäntö, jonka mukaan kolmannesta rikoksesta tuomitaan pitkään vankeusrangaistukseen. Osassa osavaltioita rikosten pitää olla väkivaltaisia, kun taas Kaliforniassa mistä tahansa kolmannesta rikoksesta saa pitkän tuomion, jos kaksi edellistä ovat vakavia tai väkivaltaisia."
Kaliforniassa kolminkertainen kaahailija lähtee lukemaan tiilenpäitä. - Anonyymi00002
Persu ilman rikostuomiota on yhtä mahdoton ajatus kuin työväenpuolue ilman sosialismia.
- Anonyymi00003
Näinhän se taitaa olla pitäisikös kieltää persut niin vankiloita ei tarvitsisi rakentaa.
- Anonyymi00005
äijä ajoi yhtä lujaa ja sanoin että sulta lähtee kortti 🤣
itse ajoin aina 6km yli nopeutta en sen nopeampaa ja ukko haukku 🤣🤣🤣
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt424662Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532534Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611005Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh70916- 118891
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70854- 137815
- 48800
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48746