”Minä olen aina oikeassa”- asennetta kuvaa tunnetusti hyvin saksankielinen ilmaus besserwisser. Sellainen henkilö luulee vahvasti tietävänsä aina paremmin kuin muut ja on asettunut muiden yläpuolelle, sekä halveksuu muita. Siihen liittyy oleellisesti käyttövoimana ylpeys ja itseriittoisuus, omahyväisyys.
Ensimmäinen besserwisser oli Lusifer, jolle oli annettu hyvin paljon viisautta. Se oli enkeli, joka lankesi kapinaan Jumalaa vastaan ylpeytensä johdosta. Se sitten heitettiinkin pois Jumalan valtakunnasta. Nyt se häärää ilmavalloissa meidän kiusaksemme tietyissä rajoissa, tiettyyn aikarajan asti. Siitä käytetään nykyisin hyvin tuntemiamme kirosanoja. Se tullaan lopulta heittämään tulijärveen.
Besserwisseriltä oleellisesti puuttuu oikea mieli, Kristuksen mieli ja siksi sellainen henkilö on Jumalan vihollinen.
Jokaista meistä, jotka tiedämme asioista vähän enemmän, tai paremminkin luulemme tietävämme, on suuri vaara sairastua tähän ylpeyden tautiin.
”Jos joku luulee jotakin tietävänsä, ei hän vielä tiedä, niinkuin tietää tulee;”
1 Kor 8:2
”Jumala on ylpeitä vastaan, mutta nöyrille hän antaa armon".
Jaakob 4:6b
Minäpä olenkin aina oikeassa!
4
217
Vastaukset 4
- Anonyymi00001
Vain minä tiedän mitä Raamattuun on kirjoitettu, miten se tulee tulkita ja nähdä ja muut ovat laittomuuden tekijöitä kun lukevat Raamattua miten sattuu tai ei olleenkaan.
Sillä mennään kohden helmiportteja.
Omin teoin ja ajatuksin. - Anonyymi00003
Minkä niminen on Jumala,minusta hänestä voi ainoastaan lukea kirjasta nimeltä Koraani ja jumalani nimi on Allah.Siinä raamatussa ei ole Jumalaa,ainoastaan jeesus juutalainen sekä juutalainen herra sebaot ja mooses eli ei kukaan noista kolmesta ole Jumala mutta Allah on.Tämä kirjailu on totta,pitäs tajuta jokainen.
- Anonyymi00006
aku ankka pelastaa
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1982059Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1581412Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2261043- 71907
- 58888
- 47813
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus71813- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Martinan alamäki jatkuu
Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”151666