Yhdysvallat myöntää vihdoin ihan itse, että he mokasivat todella pahasti Ukrainan kanssa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yhdysvallat-myontaa-mokasimme-ukrainan-kanssa/9309044
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/yhdysvallat-myontaa-mokasimme-ukrainan-kanssa/9309044
Vastaukset 112
Vanhimmat
Trump joutui näköjään nyt nöyrtymään, ja pyytämään Zelenskyiltä apua Usalle.
Ei Trump ole maininnut asiasta mitään, jutut on Zelenskyyn höpinöitä.
Zelenskyi on Yhdysvaltojen nykyhallinnon mielikuvissa pelkkä myyntimies eikä enää esimerkiksi minkäänlainen Ukrainan presidentti.
USA:ssa onkin nykyään kaikkien aikojen epäpätevin hallinto.
No en nyt kirjoittelisi suomalaisena yhtään mitään, maan asukkina joka ajatteli voittaa Ukrainan sodan kaikella poliittisesti kivalla puuhastelulla, kuten vihreällä energiasiirtymällä ja Venäjän fosiilisesta energiasta luopumisella.
Onks meillä parempi?
Hevonpaskaa, tiltu. Suomi ei ole edes osallinen sotaan Ukrainassa, saati sitten voittamassa sitä.
Ei. Teidän hallintonne Venäjällä on aivan yhtä paha.
Luuletko, että Stubler ja kumppanit ovat venäläisiä ja hallitsevat Venäjää? Vau, trolli lopulta hajosi, antakaa toinen.
En luule, sen sijaan tiltu sen sijaan selvästi puhui omasta hallinnostaan Venäjällä, koska ei kukaan suomalainen oikeasti voi olla niin tyhmä, että pitäisi Suomen hallintoa yhtä typeränä kuin USA:n.
On Stubbin mukaan.
Suomen hallinto on vielä typerämpi, ei edes voi verrata toisiinsa.
Hevonpaskaa, tiltu.
Hevonpaskaa, tiltu.
Hevonpaskaa tiltu.
LOL.
Hevonpaskaa tiltu.
Näinkö Putte pyysi tänne kirjoottamaan. Mahorkka haisee kauas.
Teemu Selänne on myös trumpisti ja käyttää tuota samaa "hevonpaskaa" slogania, kuten te trumpistit kaikki trumpistit😁
Teemuhan ei todellakaan ole nyt ihan se "rukousnauhansa kirkkain helmi".
Kuka on mainitsemasi Teemu Selänne?
Hevonpaskaa, tiltu.
Sanoi trumpisti Teemu Selännekin😁
Jääkiekkolegenda Teemu Selänne, 54, on luultavasti tunnetuin suomalainen Donald Trumpin tukija.
https://www.is.fi/jaakiekko/art-2000011049083.html
Hevonpaskaa molo.
Hevonpaskaa molo.
Taitaa Zelenskyi horista omiaan huumetokkurassaan
Se on yksi entinen jääkiekon pelaaja joka ei ole gay.
Tulemme mainiosti toimeen ILMAN venäläistä energiaa samoin kuin koko EU!
Luottamuksen toimittajana voi pettää vain yhden ainoan kerran ja VENÄJÄ SEN TEKI!
Suomi tukee Ukrainaa, mutta EI OLE sodan osapuoli!
Niin turha ja tyhjäpäinen kouluja käymätön jätkä nyt kyseessä, ehkä hyvin pelasi kiekkoa joskus.
Mutta mutta hänen kaikki muut kommentit esimerkiksi yhteiskunnastamme täysin ala-arvoisia.
HALOO!!
Esimerkiksi polttonesteiden litrahinnat täällä Suomessa pyörivät siellä kahden euron kieppeillä, suomalaisten kipuraja on ylittynyt nyt todella nopeasti, ja ainoa syyllinen tähän on Donald Trump.
Ei Trump ole maininnut asiasta mitään, jutut on Zelenskyyn höpinöitä.
Mutta -SINÄ- mainitsit tästä joten onnittelut olet "todellinen tietäjä" tiedät toisten asioista enemmän kuin HE-itse! Olethan toki jo käynyt Valkoisessa Talossa kuuntelitko puheita tarkkaan...mitä jäi mieleesi no se tietysti mitä postailet -TÄÄLLÄ-
Seuraavaa Postaustasi odotellen soita putlerille kysy lisää mitä postaillaan-TÄÄLLÄ_-👌🤣
https://www.youtube.com/watch?v=J64W-gSa3Qw
Zelenskyi on Yhdysvaltojen nykyhallinnon mielikuvissa pelkkä myyntimies eikä enää esimerkiksi minkäänlainen Ukrainan presidentti.
Mihin tahansa Zelenskyi matkustaa Kokouksiin ja tapaamisiin valtavat taputukset koko salissa koska HÄN ON LAILLINEN KANSAN VALITSEMA OIKEA PRESIDENTTI-
Kuka taputtaa "tämän päivän diktaattoreille" Putinille ja Trumpille! Kuten Trump sanonut "Ukrainan Diktaattori" HÄPEÄ TRUMP OLET SAASTAINEN PASKA TÄYSIN IDIOOTTI -Mitä USA:n Historiassa koskaan nähty!
Mene Trump Lähi-Itään ota kaverisi Putin kainaloon- varma paluu molemmille sinkki laatikossa!
No en nyt kirjoittelisi suomalaisena yhtään mitään, maan asukkina joka ajatteli voittaa Ukrainan sodan kaikella poliittisesti kivalla puuhastelulla, kuten vihreällä energiasiirtymällä ja Venäjän fosiilisesta energiasta luopumisella.
Kuten Putin Ukrainan sodan kaikella poliittisesti kivalla puuhastelulla ja oman kansansa tappamisella -PYSYY VIRASSA- "mahtava poliitikko" todellinen kansan "ystävä"
Kävin katselemassa tuon videon jossa Mikko Hyppönen näyttää kuinka drooni torjutaan, voin kertoa ei toimi. Ensinnäkään jos ollaan riskialueella droonin operaattori ja hänen ohjaimensa radiolähetin eivät ole samassa paikassa. On olemassa joukkoja joiden ainoa tehtävä on luoda viestiyhteyksiä näille laitteille, vetävät kaapelin, pistävät radion toimintakuntoon ja poistuvat paikalta.
1.Venäjä huomaa droonejaan häirittävän
2. Paikantaa häiriön aiheuttajan sijainnin(Hyppösen laitteen) ihan samalla tekniikalla kuin Hyppönenkin paikantaa radiosignaalin
3. Lähettää valokuitudroonin, tykistö- tai ilmaiskun kohteeseen
4. Jatkaa radio-ohjattavien droonien lähetystä
5. Jos häirintä alkaa uudestaan sama operaatio toistuu, jos häirintä kovin runsasta pelkät valokuitudroonit hoitaa hommaa
Lisättäköön että Hyppösen laite tuskin kattaa kuin pienen osan radiotaajuuksista
Totta!
Suomi on varautunut Venäjän massiivisiin droonihyökkäyksiin.
Meillä on paljon metsiä joihin joukot voivat piiloutua usein paikkaa vaihtaen.
Näin ovat kenraalimme pohtineet.
Suomen kaikki metsät poltetaan tuhkaksi ensimäisenä.
Meillä on paljon metsiä joihin joukot voivat piiloutua usein paikkaa vaihtaen.
Näin ovat kenraalimme pohtineet.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011683042.html
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011820075.html
Miten mokasivat, se että pyytää Ukrainalta apua, on todellakin paha moka.
Jo siksi, että siellä on pahimman laadun fasistihallinto ja korruptio.
Miten sieltä ylipäätään kyetään toimittamaan yhtään mitään, rintama perääntyy joka päivä?
Enää kolme päivää, niin Venäjä on vallannut koko Ukrainan, vai mitä.
Sanoin, etenee joka päivä ja minun arvioni on, että Odessa tulee Venäjälle.
Miten he katsovat rajan paikan, jää nähtäväksi, mutta satama tulee poistumaan ukrobeilta.
Arvioitko myös että Maa on litteä?
Uskotko myös 6000 vuoden ikäiseen Maahan?
"Ukraina valtasi viime viikolla alueitaan venäläisiltä nopeammin kuin kertaakaan 2,5 vuoteen. Asia selviää uutistoimisto AFP:n analyysistä, joka perustuu ajatushautomo ISW:n dataan.
Ukraina valtasi keskiviikon ja sunnuntain välillä takaisin yhteensä hieman yli 200 neliökilometriä, eli lähes Helsingin kokoisen alueen. Takaisin vallattu alue vastaa pinta-alaltaan sitä, minkä Venäjä onnistui valloittamaan koko joulukuun aikana."
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/afp-n-selvitys-ukraina-vallannut-alueitaan-takaisin-nopeammin-kuin-yli-kahteen-vuoteen/9297838
Tiesitkö muuten, että odessalaisetkaan eivät halua tuon kaupungin kuuluvan Venäjään, vaan Ukrainaan? Jos Venäjä siis valtaisi sen vastoin asukkaiden tahtoa, niin kyseessähän olisi pelkkä roistomainen imperialismi.
Hevonpaskaa tiltu.
Sinulla on aika yhtenevä kommentointi repen kansa, vink, vink.
Odessa on venäläinen kaupunki, asia on päivänselvä.
Great minds think alike.
Hevonpaskaa, tiltu.
Odessa on venäläinen ja liitetään asukkaiden pyynnöstä Venäjään.
Asukkaat vain haluavat sen kuuluvan Ukrainaan, ei Venäjään, vaikka Venäjä muuta valehteleekin.
AI:
"Tuoreiden ja luotettavien kyselyiden mukaan vain pieni vähemmistö odessalaisista kannattaa liittymistä Venäjään – arviot liikkuvat noin 5–15 % välillä, ja tuki on laskenut selvästi vuoden 2014 jälkeen.
📌 Yhteenveto
Nykytilanne on selvä: Odessassa Venäjään liittymistä kannattaa vain marginaalinen osa väestöstä. Kaupunki on vahvasti Ukrainan puolella, vaikka se onkin kulttuurisesti venäjänkielinen."
Venäläisväestö on takuuna, verrattavisa Krimin väestöön ja tiedät miten siellä kävi ja kansa on tyytyväinen.
Kaikki muu väittämä on hevonpaskaa.
LOL. Hevonpaskaa, tiltu.
"Tuoreiden ja luotettavien kyselyiden mukaan vain pieni vähemmistö odessalaisista kannattaa liittymistä Venäjään – arviot liikkuvat noin 5–15 % välillä"
Krimillä ja kohta Odessassa on maailman onnellisin kansa.
Tuskinpa vain.
Hevonpaskaa tiltu.
Hevonpaskaa tiltu.
"Tuoreiden ja luotettavien kyselyiden mukaan vain pieni vähemmistö odessalaisista kannattaa liittymistä Venäjään – arviot liikkuvat noin 5–15 % välillä"
TODISTEET! Lisää linkki jos et pysty se kertoo puhut potaskaa!! TAJUATKO_- No et tietenkään!
Krimillä ja kohta Odessassa on maailman onnellisin kansa.
Ainakin Krimillä paljon hiljaisia ryssän sotilaita-
Krimin niemimaa on muuttumassa Putinin armeijan suureksi hautausmaaksi; Täällä on vakava kauhu
Крымский полуостров превращается в огромное кладбище для армии Путина; здесь творится настоящий ужас.
https://www.youtube.com/watch?v=tVr-9Y2jT0k
Venäläisväestö on takuuna, verrattavisa Krimin väestöön ja tiedät miten siellä kävi ja kansa on tyytyväinen.
Krimin niemimaa on muuttumassa Putinin armeijan suureksi hautausmaaksi; Täällä on vakava kauhu
https://www.youtube.com/watch?v=tVr-9Y2jT0k
Odessa on venäläinen ja liitetään asukkaiden pyynnöstä Venäjään.
Tänään soitin Odessaan siellä vihataan Putinia maan rakoon asti on pyydetty käymään täällä mutta ei ole näkynyt mitä sitten pelkää....jos kääpiö-putler astuu Odessan maaperälle se revitään atomeiksi....HETKESSÄ....
Odessa on venäläinen ja liitetään asukkaiden pyynnöstä Venäjään.
Ei kuulemma liitetä syy on mitä Puituitui...kertonut liikaa Natseja!
Tajuatko sinä dille itse, että saisit minulta todisteet, jos pyytäisit niitä?
"🇺🇦 1. KIIS (Kyiv International Institute of Sociology) – 2023–2024
Etelä-Ukrainassa (Odessa, Mykolaiv, Herson) Ukrainaan kuulumista kannatti 85–90 %.
Venäjään liittymistä kannatti alle 5 %."
"As can be seen, the absolute majority of the population in all regions – from 92% in the West to 80% in the East – have a bad attitude towards Russia. The share of those who have a good attitude varies from only 3-4% in the West, Center and South to 9% in the East. Compared to 2024, at the trend level, can be seen some improvement towards Russia in the East (from 3% to 9%). However, it should be taken into account that the sample of respondents in the East is small and this difference is within the margin of error."
https://www.kiis.com.ua/?lang=eng&cat=reports&id=1564&page=1
Itse kyllä jauhat todisteetonta hevonpaskaa, mutta olet kova poika syyttämään muita siitä, ettei heillä muka ole todisteita.
Odessa on venäläinen ja liitetään asukkaiden pyynnöstä Venäjään.
Unkari on Venäläinen se liitetään myös-Federaatioon!! Putinin ja Orbanin pyynnöstä!
90% Unkarin kansasta kannattaa liittymistä Venäjään!
Odessa on venäläinen kaupunki, asia on päivänselvä.
Kuin myös Budapest asia on ensi yönä päivänselvä! Liittäminen tehdään pimeässä aamulla asiat valkenee!!
Miksi valehtelet?
Enää kolme päivää, niin Venäjä on ilman Diktaattori-Kääpiötä- Hengittää yhdellä keuhkolla-
lopulta tukehtuu-
Putin, 73, yskii ja yrittää puhua tyrannin kohdatessa uusia terveyshuhuja.
73-летний Путин кашляет и пытается говорить, в то время как тиран сталкивается с новыми слухами о своем здоровье.
https://www.youtube.com/watch?v=vuu1S3eIBxk
Venäläisväestö on takuuna, verrattavisa Krimin väestöön ja tiedät miten siellä kävi ja kansa on tyytyväinen.
Krimin niemimaa on muuttumassa Putinin armeijan suureksi hautausmaaksi; täällä on vakava kauhu
Крымский полуостров превращается в огромное кладбище для армии Путина; здесь царит настоящий ужас.
https://www.youtube.com/watch?v=tVr-9Y2jT0k
Länsi globalistien itään etenemis proj. muuttui massa tuhonnaksi !!
Suomenkin pitäisi vaatia Ukrainan avun vastineeksi drooneja.
Trump: Yhdysvallat ei tarvitse Ukrainan apua Iranin lennokkiuhan torjumisessa - "Me tiedämme drooneista enemmän kuin kukaan"
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi perjantaina Fox News Radion haastattelussa myös, ettei Yhdysvallat tarvitse Ukrainan apua Iranin drooneilta puolustautumiseen.
Reutersin mukaan Trumpilta kysyttiin, auttaako Ukraina tähän liittyen Yhdysvaltoja.
- Ei, emme tarvitse heidän apuaan droonipuolustuksessa. Me tiedämme drooneista enemmän kuin kukaan. Meillä on itse asiassa maailman parhaat droonit, Trump vastasi.
Iran on vastannut Yhdysvaltojen ja Israelin sotatoimiin kostoiskuilla, joissa se on käyttänyt Ukrainan sodasta tutuksi tulleita Shahed-lennokkejaan. Tämän on sanottu tulleen jossain määrin yllätyksenä Yhdysvalloille, joka on menettänyt Shahed-iskuissa seitsemän sotilastaan.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on kertonut saaneensa avunpyyntöjä Yhdysvalloilta ja ainakin kuudelta Lähi-idän maalta, jotta Ukraina jakaisi ainutlaatuista osaamistaan asiassa. Ukraina on joutunut sodan aikana kehittämään itse kustannustehokkaita keinoja Venäjän käyttämien Shahedien torjumiseen, sillä niitä hyökkää joka yö maahan vähintään kymmeniä.
Shahedeja voidaan torjua myös tavalliseen tapaan ilmatorjuntaohjuksilla, mutta se käy nopeasti kalliiksi, eivätkä ohjusvarastot täyty hetkessä. Yhden Shahedin hinta on vain pieni murto-osa ohjuksen hinnasta.
Yhdysvaltalaisen Axios-sivuston lähteiden mukaan ukrainalaiset yrittävät myydä Shahedien torjuntaan liittyvää teknologiaa Yhdysvalloille jo lähes seitsemän kuukautta sitten, kun Zelenskyi vieraili Valkoisessa talossa useiden Euroopan liittolaismaiden johtajien kanssa.
Yhdysvallat kuitenkin torjui tarjouksen.
Yhdysvaltalaisen Axios-sivuston lähteiden mukaan ukrainalaiset yrittävät myydä Shahedien torjuntaan liittyvää teknologiaa Yhdysvalloille jo lähes seitsemän kuukautta sitten, kun Zelenskyi vieraili Valkoisessa talossa useiden Euroopan liittolaismaiden johtajien kanssa.
Yhdysvallat kuitenkin torjui tarjouksen.
Ei pidä paikkaansa Ukraina ei ole tarjonnut Shahedien torjuntaan liittyvää teknologiaa Yhdysvalloille seitsemän kuukautta sitten -
Trump itse pyytänyt apua Iranin lennokkeja vastaan- Ukrainalta ei toisinpäin!
No oliko ensimmäinen kerta
Ei todellakaan ollut.
onko thnyt ;Macronin kanssa jotai somimuksia rtuo Zelenski.
minulla vähän jotenkin ihmeellistä miksi jotenkin voin pitää englantilaisisya tytöistä....
Lisää taistelijoita Zele pyytää Ranskalta sotimaan Ukrainaan.
Lisää taistelijoita Zele pyytää Ranskalta sotimaan Ukrainaan.
совершенно неверно
jostain syysstä en tiedä oiken miksi tykkäisin englantilaista tytöistä... jotain.
Englannista löytyy paljon hyvännäköisiä, melko löyhällä moraalilla varustettuja neitokaisia. Mikäpä sen mukavampaa.
``Mokasimme Ukrainan kanssa ``
Ketkä me ?
Puhuisi Trump vain itsestään yksikkömuodossa:
Yksikön komentaja Purple Heart D. Trump
Ei Trump koskaan yksinään mokaile yhtään mitään.
Höpö höpö..
Ukrainan kannattaa myydä kalliilla. Mister Trump, only triple price for you my friend.
Ukrainan juttuhan on täysin selvä. Venäjän kanssa oli sopimus ja Länsimaiden kanssa muistio. Venäjä piti venäläiseen tapaan kiinni sopparista. Mitäpä siinä enää Länsimaille jäi ? Näppien nuoleminen...
Totta!
Vielä on aikaista sanoa. Kyllähän Usa ja Israel toimittivat heti ensimmäisinä päivinä valtaosan Iranin johtoa ja sotilasjohtoa pois päiviltään, tuhansia sotilaallisia kohteita on tuhottu, Iranin ilmavoimat käytännössä tuhottu samoin merivoimat kuten myös ne ydinlaitokset ja moukarointi jatkuu edelleen. Iranin kyvykkyys onkin lähinnä siinä terrorismissa jota tuo sairas valtio edustaa ja valitettavasti drooni iskut ym. terrorismi on halpaa toteuttaa ja sitä on vaikea kitkeä täysin pois.
On toki totta, että Trump ei ole mikään sotaherra eikä varmasti ole helpoin henkilö sotilasjohdon neuvottavaksi koska mies kuvittelee asioiden menevän kuten hän määrää ja edesottamuksensa usein antavatkin kuvan aikuisesta lapsesta. Usa ja Israel alkoivat tähän operaatioon vailla parempaa taktiikkaa ja selvää päämäärää tavoitteista ja niiden toteuttamisesta. Pitkittynyt sota käy aina kalliiksi ja siihenhän tämä operaatio tulee taas kerran tyssäämään aivan kuten muissakin lähi-idän hallinnointi yrityksissä.
Toisaalta Trumpin tavoitteet ovat saattaneet olla pitkälti vain henkilökohtaisia ja on huomion arvoinen seikka, että tokan kautensa ensimmäisenä presidenttiys vuotena Trump-familyn varallisuus on kasvanut yli miljardilla dollarilla.
Toden totta sekä Venäjä ja Usa alkoivat nämä sota-operaationsa huonolla taktiikalla, ali-arvioinneilla, päämäärien puutteellisella suunnittelulla ja ylimielisellä asenteella. Se kyllä kostautuu ja käy kalliiksi sekä pitkittää kriisejä ja lisää niistä aiheutuvia jatko-ongelmia.
Kyllä jenkit nyt aivan varmasti löivät omat kätensä kyynärpäitänsä myöten paskaan, kun kerran ikien aloittamalla aloittivat sodan lähi-idässä.
Tuo kyseinen sota ei tule loppumaan vielä pitkään aikaan, vaan eskaloituu jopa uudeksi maailmansodaksi.
Totta turiset.
Toivottavasti Euroopan EU/Natomaat Suomi mukaan lukien kelpuuttavat Ukrainan droonitorjunta- ja hyökkäyskykyavun sekä rakentavat ympäri Eurooppaa hajautettuna yhteistyönä torjunta-, valvonta-maalinosoitus-, sekä FPV-rynnäkködrooneja ja pitkän kantaman hyökkäysdrooneja kehittäviä ja massatuottavia laitoksia.
Ei olisi pahitteeksi jos yhteistyötä tehtäisiin myös tykistö- ym. ammusten, risteily- ja ballisten- sekä it-torjuntaohjusten, liitopommien sekä motoroidun 155 mm haupitsi- ja 120 mm kranatinheitintuotannon kanssa,
Trump ei lainkaan kelpuuttanut Ukrainan droonitorjunta- ja hyökkäyskykyapua Usan armeijalle.
Se onkin Trumpushkan virhe. Niin käy, kun idiootteja valitaan maan johtoon. Euroopan ei tarvitse tehdä samaa virhettä.
LOL.
Ei tarvitsisi. Mutta silti Suomi valitsi presidentiksi Stuppin.
Ketä olisit itse äänestänyt?
Paavo Väyrysen.
LOl. No hänellä ja ajatuksillaan oli suomalaisten keskuudessa enää niin vähän kannatusta, ettei hän päässyt edes ehdokkaaksi.
Hevonpaskaa tiltu.
Sinua.:-)) hhhehehhehehehehehehehehehhee
Trump ei lainkaan kelpuuttanut Ukrainan droonitorjunta- ja hyökkäyskykyapua Usan armeijalle.
Syy on selvä- TRUMP- Ottaa kunnian tästäkin ei suo sitä kunniaa Zelenskyille..
kehitysmaa russat kyllä rajalle pysähtyvät
- kun läpivalaistaan kaikki yhteen ääneen soittaa kuoleman virttä
Ukraina, tuo perinteinen neuvostotasavalta kuuluu onnellisten neuvostotasavaltojen perheeseen. Yhteiseen alueeseen.
Mutta lännen globalistien tukemana ja kiihoittamana, vaihdettiin valta ja ukraina natsit nostettiin valtaan.
Nyt on lännen tuella tehty massa-tuho ukrainassa, jo yli kaksi miljoonaa on tuhottu, länsi keinottelijoiden itään etenemis projektin vuoksi !!
Totta!
Hevonpaskaa, tiltu.
Amerikkalaiset mokasivat kun valitsivat ääliön presidentiksi. Silti tuo ääliö saa syyttää vain itseään, hän on ne kaikki typerät päätökset tehnyt ei tavallinen kansa!
RyZZykän höpötysmonologi on saanut osakseen kovin vähän lukijakuntaa.
Trump kuuntelee Putinia ja ottaa Venäjän edut huomioon.
Totta!