Kertokaas palstan kirjoittelijat että miltä kateus tuntuu.
Sen lisäksi että on tunne että joku muu on saanut enemmän kuin itse, ja että se harmittaa ja harmitusta täytyy purkaa anonyyminä keskustelupalstalla.
Miten kateuteesti suhtautuvat lähipiiri. Onko sitä edes?
Miltä kateus tuntuu, kertokaa
34
368
Vastaukset
- Anonyymi00001
Kateus on elämää monella tavalla rikastuttava tunne muiden tunteiden joukossa. Kateudella voi aina leikitellä aikansa ja puhaltaa sen sitten pois ja ajatella tärkeämpiä seikkoja. Ihmisellä täytyy olla hyvä itsetuntemus jotta hän voi hallita tunnekirjoaan ja nauttia elämästään myös tällä osa-alueella.
Ihmiset jotka ovat käsi pystyssä kateuskorttia heiluttamassa ovat onnettomassa asemassa tunne-elämänsä kanssa ja yrittävät epätoivoisesti todistella etteivät ole kateellisia. Ikäänkuin pois se minusta. Valehtelevat itselleen ja lähimmäisilleen.- Anonyymi00003
Vammainen kadehtii kun ei muuhun ole.
- Anonyymi00020
Minulle kateus on omalta.lojdaltani täysin tuntematonta. Paitsi, että koulussa jotkut kadehtivat hyvää menestystäni. En kadehdi kenenkään omaisuutta tms. Pärjään ihan hyvin omillani.
- Anonyymi00028
Anonyymi00020 kirjoitti:
Minulle kateus on omalta.lojdaltani täysin tuntematonta. Paitsi, että koulussa jotkut kadehtivat hyvää menestystäni. En kadehdi kenenkään omaisuutta tms. Pärjään ihan hyvin omillani.
No se on hyvä asia
- Anonyymi00032
Anonyymi00003 kirjoitti:
Vammainen kadehtii kun ei muuhun ole.
Savossa on tapana, että jos ei oikein ymmärrä toisen tilannetta, niin keksii siihen selityksen. Helpottaa oloa kummasti.
- Anonyymi00002
En ole ikinä ymmärtänyt kateutta. Itse olen joka kerta suunnattoman onnellinen, kun näen että toinen on saanut jotain siistiä. <3 Ajatteleeko ihmiset sitten että se on jotenkin itseltä pois, vai miten se tunne rakentuu?
- Anonyymi00004
Oikein!!
- Anonyymi00006
En ole minäkään. En vähääkään. Naapurini on tosi kateellinen.
- Anonyymi00007
Varmasti demari nahjus.
- Anonyymi00008
Se on vähän sellainen tunne kuin olisi äetvainaan alumiininen popparikattila päässä ilman silmänreikiä.
Se on kuin aikakone viejä humauttaizi polvihousupojan hiekkalootalle päristämään huuliaan ja työntelemään puista valmettia ympyriäistä reittiä alusta loppuun !
Niin se on- Anonyymi00033
Tuollainen vertaus kertoo ehkä enemmän kertojasta kuin siitä tunteesta, mitä piti kuvata.
- Anonyymi00009
"Kertokaas palstan kirjoittelijat että miltä kateus tuntuu.
Sen lisäksi että on tunne että joku muu on saanut enemmän kuin itse, ja että se harmittaa ja harmitusta täytyy purkaa anonyyminä keskustelupalstalla.
Miten kateuteesti suhtautuvat lähipiiri. Onko sitä edes?"
En tiedä, mutta kysy sinä kommunnisti tovereiltasi ja heidän jälkeläisiltään mikä teitä meidän metsissä, pelloissa ja komeissa koneissa kiehtoi?- Anonyymi00010
Kommarille sntaa elinvoimaa ja hyvät unet inelma siitä että kellään ei olisi mitään omaa!
Ei kuusikoita, ei peltoja eikä muuta kuin reppu ja vanha pyöräretu. - Anonyymi00022
” En tiedä, mutta kysy sinä kommunnisti tovereiltasi ja heidän jälkeläisiltään mikä teitä meidän metsissä, pelloissa ja komeissa koneissa kiehtoi?”
Ja siinä ilmoittautui eräs kateellinen. Jos joutuisit purkamaan kiukkuasi oman nimesi takaa, niin olisiko sinusta tekemään se? - Anonyymi00027
Anonyymi00022 kirjoitti:
” En tiedä, mutta kysy sinä kommunnisti tovereiltasi ja heidän jälkeläisiltään mikä teitä meidän metsissä, pelloissa ja komeissa koneissa kiehtoi?”
Ja siinä ilmoittautui eräs kateellinen. Jos joutuisit purkamaan kiukkuasi oman nimesi takaa, niin olisiko sinusta tekemään se?Ei mestarin kadehtijasta koskaan tule mitää. Silti nämä päivästä toiseen jumaloi ja seuraa mutta vinkuvat onnettomina.
- Anonyymi00011
Vain pesunkestävä kommunisti vaatii kuuden tunnin työpäivää ja neljä päiväistä työviikkoa.
- Anonyymi00012
Metsäman asuu isänsä kodissa, ehkä omistaa vanhan traktorin, puutavarakuormaimen ja klapikoneen.
Pian täyttää 60 vuotta, mikä riemu se sitten ratkeaa?- Anonyymi00015
Mikä ongelma muiden asuminen on sulle?
- Anonyymi00017
Anonyymi00015 kirjoitti:
Mikä ongelma muiden asuminen on sulle?
"Mikä ongelma muiden asuminen on sulle?"
Ei mikään ongelma minulle vaan sen peräkamariin loisimaan jääneen aikuisen lapsen vanhemmille. - Anonyymi00018
Anonyymi00017 kirjoitti:
"Mikä ongelma muiden asuminen on sulle?"
Ei mikään ongelma minulle vaan sen peräkamariin loisimaan jääneen aikuisen lapsen vanhemmille.En todellakaan ymmärrä ongelmaasi muiden elämän suhteen?
Eikö sulla ole elämää? - Anonyymi00034
Kyllähän tuollainen elämä voi näyttää yksinkertaiselta – varsinkin jos katsoo sitä ulkopuolelta ilman että ymmärtää mitä siinä oikeasti on.
- Anonyymi00035
Anonyymi00017 kirjoitti:
"Mikä ongelma muiden asuminen on sulle?"
Ei mikään ongelma minulle vaan sen peräkamariin loisimaan jääneen aikuisen lapsen vanhemmille.Tuossa on jo aika hyvä mielikuvitus mukana.
- Anonyymi00013
Jaa-a, enpä tiedä, kun en ole kadehtinut ketään, mutta tunnen kyllä ihmisen, joka kadehtii muita. Hän haukkui aina niitä kadehtimiaan. Otaksun, että.tuo voisi olla yksi piirre? Häiritsi todella paljon, kun itsellä olisi ollut paljon puhuttavaa, normaalia puhuttavaa, niin viidessä minuutissa otti puheenvuoron itselleen alkaen haukkumaan taas jotakuta. Hauskinta oli se, etten edes ko ihmisiä tuntenut, enkä tunne edelleenkään. Kai arvaatte, miksi kirjoitan menneessä muodossa?
- Anonyymi00014
Ei arvata.
- Anonyymi00016
Kukaan ei tuntus olevan kateelline kenellekään paitsi tupettajien arvostelijoita piestään kateuskortti kourassa. Ja räkätetään että spurguja ovat pierukuutiossa. Mitenkähän päin nämä asiat ovat?
- Anonyymi00019
Noinhan ne asiat ovat kuten sanoit. Kateellisia saamattomia nahjuksia kirjoittelemassa muiden menestyjien elämästä kun omaa ei ole, ei tule eikä koskaan ollutkaan.
Elävät unelmaansa tubettajien kautta vihaten itseään etteivät koskaan pystyneet mihinkään. - Anonyymi00021
Anonyymi00019 kirjoitti:
Noinhan ne asiat ovat kuten sanoit. Kateellisia saamattomia nahjuksia kirjoittelemassa muiden menestyjien elämästä kun omaa ei ole, ei tule eikä koskaan ollutkaan.
Elävät unelmaansa tubettajien kautta vihaten itseään etteivät koskaan pystyneet mihinkään.Joo, spurgut on vähä-älyisiä ja kateellsia mestareille. Oikein kirjoitit,
- Anonyymi00023
Anonyymi00021 kirjoitti:
Joo, spurgut on vähä-älyisiä ja kateellsia mestareille. Oikein kirjoitit,
Sinähän olet peräkamarispurgu. Luoriiko äitisi sinulle perunat.
- Anonyymi00026
Anonyymi00023 kirjoitti:
Sinähän olet peräkamarispurgu. Luoriiko äitisi sinulle perunat.
Spurgell menee jo hermo.
- Anonyymi00024
Moni väittää, että metsämanin käytös koronaan on teatteria, voin väittää, että asia on päinvastoin.
Metsäman näyttelee kodin ulkopuolella ihmisten ilmoilla liikkuessaan.
Yrittäessään käyttäytyä normaalisti niin kuin ihmisten oletetaan käyttäytyvän ihmisten seurassa.
Mutta, elämä kodin ulkopuolella ns. kylänhyvälle on raskasta ja kuluttavaa.
Työpäivät kodin ulkopuolella ovat itsekkäälle kylänhyvälle kuluttavia koska joutuu noudattamaan ohjeita ja tekemään asioita toisten mielen mukaan.
Tubettavat konemiehet 3 tv-sarjan kuvauksissa kaivinkoneen kuljettaja Mikkonen meni sanattomaksi kun metsäman näytti karvansa.- Anonyymi00025
Se onkin sopivaa duunia kaltaisellesi. Itsehän et osaa etkä ymmärrä kuin ohjeita ja tekemään asioita toisten mielen mukaan.
- Anonyymi00029
Anonyymi00025 kirjoitti:
Se onkin sopivaa duunia kaltaisellesi. Itsehän et osaa etkä ymmärrä kuin ohjeita ja tekemään asioita toisten mielen mukaan.
En todelakaan tee muiten mieleen vaa oman mielen mukaan
- Anonyymi00030
Anonyymi00029 kirjoitti:
En todelakaan tee muiten mieleen vaa oman mielen mukaan
Kukaan ei usko tuota.
- Anonyymi00031
Anonyymi00030 kirjoitti:
Kukaan ei usko tuota.
Eikö oletko varma
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999