Molemmat ovat hyvin tärkeitä ja Jumalan mielen mukaisia, mutta niihin tarvitaan Jumalan armoa. Kova ihminen ei anna anteeksi.
Siitä kertoi myös Jeesus kertomuksessa kahdesta miehestä. Vähän anteeksi saanut ei kyennyt itse antamaan anteeksi valtavan suurta velkaansa, jota hän ei ikinä olisi kyennyt maksamaan!
Sellaisia ihmisiä on edelleen.
Anteeksipyyntö ja anteeksianto
10
64
Vastaukset
- Anonyymi00001UUSI
Korjaan. Mies, joka sai itse hurjan velkansa anteeksi, ei sitten kuitenkaan kyennyt antamaan toiselle henkilölle anteeksi toisen henkilön pienehköä velkaa.
- Anonyymi00003UUSI
Paljon korkeampi kynnys tuntuu olevan nöyrtyminen ja anteeksi pyytäminen. Tunnustaminen, että on tehnyt väärin, toiminut väärin.
Ja vaikka pahuuden kohde, kohteet -olisivat antaneet anteeksi ihan alunperin, kuten Jeesus opetti, Matt 6:14-15, anteeksipyytäjä saattaa jatkaa vanhaan malliin. - Anonyymi00005UUSI
Oletko sellainen?
- Anonyymi00002UUSI
Naatan, vaikka oli profeetta, ei hänelläkään ollut valtuuksia antaa Daavidin syntiä murhaa ja aviorikosta anteeksi. Hän vain välitti tiedon, että Jumala on antanut ne synnit anteeksi.
Mutta asia ei ole vielä sillä selvä, vaikka synnin saisi anteeksi.
2. Sam. 12:13
Niin Daavid sanoi Naatanille: "Minä olen tehnyt syntiä Herraa vastaan". Naatan sanoi Daavidille: "Niin on myös Herra antanut sinun syntisi anteeksi; sinä et kuole.
2. Sam. 12:15
Sitten Naatan meni kotiinsa. Ja Herra löi lasta, jonka Uurian vaimo oli Daavidille synnyttänyt, niin että se sairastui vaikeasti.
18 Seitsemäntenä päivänä lapsi kuoli. - Anonyymi00004UUSI
4. Moos. 14:18
'Herra on pitkämielinen ja suuri armossa, hän antaa anteeksi pahat teot ja rikokset, mutta ei jätä niitä rankaisematta, vaan kostaa isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen'. - Anonyymi00006UUSI
1. Moos. 17:13
Ympärileikattakoon sekä kotonasi syntynyt että rahalla ostamasi; ja niin minun liittoni on oleva merkitty teidän lihaanne iankaikkiseksi liitoksi.
Mikäli ympärileikkaus liiton jäseneksi laiminlyötiin, siitä seurasi rangaistus pojalle.
1. Moos. 17:14
Mutta ympärileikkaamaton miehenpuoli, jonka esinahan liha ei ole ympärileikattu, hävitettäköön kansastansa; hän on rikkonut minun liittoni." - Anonyymi00007UUSI
Paavalikin teki ympärileikkauksia, koska halusi olla kaikkien kaveri.
Ap. t. 16:3
Paavali halusi ottaa Timoteuksen matkalle mukaan, ja siksi hän ympärileikkasi tämän.
Syötti sitten valhetta, että ympärileikkaus on väärin, eikä sitä pidä enää Juutalaisille tehdä. Sai valheillaan Jumalan vihan päällensä. - Anonyymi00008UUSI
Jumalan ikuinen määräys Aabrahamin jälkeläisille on aina voimassa.
Paavali kävi niskoittelemaan itseään Jumalaa vastaan, kun vastusti Juutalaisten ympärileikkausta.
1. Moos. 17:12
Kahdeksantena päivänä syntymästä ympärileikattakoon jokainen poikalapsi sukupolvesta toiseen. Ympärileikattakoon kaikki talossasi syntyneet orjat samoin kuin heimoosi kuulumattomat orjat, jotka itsellesi ostat,13 siis jokainen talossasi syntynyt tai rahalla ostamasi orja. Näin te kannatte ruumiissanne merkkiä siitä, että minun tekemäni liitto on ikuinen.
14 Mutta jokainen ympärileikkaamaton poistettakoon kansansa parista. Hän on rikkonut liiton." - Anonyymi00009UUSI
Moni ihminen saattaa kärsiä siksikin, että sekaantuu sellaiseen johon ei pitäisi?
Kenenkään ei tarvitse pyydellä anteeksi toisen puolesta.
Eikä varsinkaan vaatia sivullisia ottamaan kantaa toisen asiaan. Eikä varsinkaan sekoilla riitoihin ihmisten välillä’? Puhumattakaan että nostaa "kuolleitten" riitoja setvittäväksi.
Sananlaskujen kirjasta (17:14), ja se kuuluu kokonaisuudessaan:
"Joka syrjäisten riidoista suuttuu, se tarttuu koiraa korvista."
Tämä vanha suomalainen sananlasku (ja raamatunkohta) tarkoittaa, että jos puuttuu muiden ihmisten välisiin riitoihin, joihin ei itse kuulu, joutuu vaikeuksiin tai tilanne eskaloituu. "Koiran korvista tarttuminen" on vertauskuva vaaralliselle tai tyhmälle toiminnalle, joka johtaa huonoon lopputulokseen.
Sananlaskun koko muoto on:
"Se on hullu, joka syrjäisten riidoista suuttuu."
Tämä vanha suomalainen viisaus tarkoittaa, ettei ulkopuolisen kannata puuttua muiden välisiin konflikteihin tai ottaa niistä itseensä. Riidan osapuolilla on usein oma historiansa ja syynsä, joita sivullinen ei täysin ymmärrä, ja väliin meneminen johtaa usein vain siihen, että molemmat osapuolet kääntyvät "auttajaa" vastaan.
Sananlaskua käytetään muistuttamaan siitä, että:
• On viisasta pitää tietty etäisyys muiden ihmisten välisiin kiistoihin.
• Oman mielenrauhan säilyttäminen on tärkeämpää kuin muiden asioiden murehtiminen.
• Turha loukkaantuminen asioista, jotka eivät suoraan koske itseä, on hölmöä.
Huolehtiminen vain omista asioistani: avain iloon
“Huolehdi omista asioistasi” – Raamatun käsky, joka on tärkeä viihtymiselleni ja ympärilläni oleville.
”Älköön näet kukaan teistä kärsikö murhaajana tai varkaana tai pahantekijänä tai siksi, että sekaantuu hänelle kuulumattomiin asioihin.” 1. Piet. 4:15.
Se on vaarallinen ”harrastus”
On mielenkiintoista, että sekaantuminen toisten asioihin mainitaan samassa jakeessa kuin varkaat ja jopa murhamiehet. Tuskalla, joka on seurausta toisten asioihin sekaantumisesta, on kauaskantoisia seurauksia, vaikkeivät ne aina ole yhtä ilmeisiä.
Lähde: https://aktiivikristinusko.fi/emme-sekaannu-meille-kuulumattomiin-asioihin-avain-ilo - Anonyymi00010UUSI
Joo. Ihmisen ja uskovan ei pidä sekaantua toisten asioihin, eikä varsinkaan toisten kiistoihin.
Varsinkaan jonain sellaisena , joka puolustaa toista osapuolta, ja syyttää toista.
Sellainen on vaarallinen homma, tekijälle.
Varsinkaan pahan puolelle ei tule asettua. Voi joutua jopa pahojen henkien sitomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1393850Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91882Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa61616Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23741